Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Zajęcia ruchowe dla dzieci w Łodzi

W Łodzi, tak jak w każdym większym polskim mieście, znajdziemy bogatą ofertę zajęć sportowych dla najmłodszych. Mamy do wyboru propozycje klubów miejskich jak i prywatnych, obejmujące różne dyscypliny. Dzięki zajęciom dzieci zwiększają swoją aktywność fizyczną oraz wytrzymałość. Uczą się znosić porażki oraz czerpać radość ze zwycięstwa. Ponadto, dzieci stają się bardziej ambitne, pomysłowe i lepiej współpracują w grupie. Sport to właściwie same zalety, a zatem przedstawiamy przykładowe dyscypliny, którymi rodzice powinni zainteresować swoje pociechy. 

 

Gimnastyka dla dzieci

Zależy Ci, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiednią dawkę ruchu? Chciałbyś ,aby dobrze się rozwijało i było sprawne fizycznie? Gimnastyka z elementami akrobatyki to wspaniałe zajęcia dla każdego ruchliwego dziecka. Ćwiczenia indywidualne przeplatane są przez instruktorów grami i zabawami. Kształtują one sylwetkę, poprawiają grację i elegancję ruchu. Łączą w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe, mające na celu podnoszenie sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej. Rozwijają wytrzymałość, zręczność oraz orientację przestrzenną. Bardzo dobrze wpływają na wzrost i rozwój, kształtując przy tym osobowość, odpowiedzialność czy umiejętność działania w grupie. Obiekty na których odbywają się treningi z gimnastyki posiadają zazwyczaj bardzo dobre bazy szkoleniowe: hale sportowe z bieżniami, boiska do gier zespołowych, bieżnie tartanowe, przybory i przyrządy, a także siłownie. Gimnastyka wspomaga również wszelkie aktywności taneczne.

 

Kilka przykładowych miejsc, które zapraszają na zajęcia gimnastyki:

 • Regimis - Studio Sportu i Rekreacji Jacka Włuki
 • Akademia Gimnastyki i Tańca Gimstar
 • Adgim Gimnastyka,
 • Studio CelSport,
 • Sekcja Gimnastyki Artystycznej MUKS Widzew Łódź,
 • La Passione Gimnastyka Artystyczna.

 

Zajęcia taneczne

Twoje dziecko wykazuje zamiłowanie do tańca? Zaskakuje Cię spontanicznym tańcem do ulubionej muzyki? Pozwól uwolnić drzemiącą w nim energię i daj mu szansę na rozwój wrodzonych umiejętności. Profesjonalni instruktorzy, wykwalifikowani w różnych dziedzinach tańca, pomogą najmłodszym wypracować koordynację ruchową, lekkość oraz gibkość. Podczas zajęć tanecznych dzieci uczą się wyrażać emocje, podnoszą swoją samoocenę, a także zyskują możliwość odkrycia własnego talentu oraz pasji. Taniec to znacznie więcej niż można zobaczyć na parkiecie. Uczy koncentracji, samodyscypliny, wytrwałości, a także wspomaga koordynację półkul mózgowych. Najmłodsze dzieci, poza nauką tańca, mają dostęp do zajęć rytmicznych rozwijających wyobraźnię. Instruktorzy podczas lekcji dbają o prawidłową postawę ciała, odpowiednie ułożenie stóp czy o prosty kręgosłup. Dzieciom umożliwia się także występy w formacjach tańca na różnych imprezach i konkursach. Nabyte podczas zajęć umiejętności przydają się podczas występów szkolnych, bali czy spotkań towarzyskich. Szkoły taneczne dają możliwość wyboru dowolnego stylu oraz odpowiadającego dziecku gatunku muzycznego. Jest to dynamiczna forma zajęć dobra dla każdej grupy wiekowej, zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

 

Przykłady łódzkich szkół tańca dla dzieci:

 • Studio Tańca 4U,
 • Szkoła Tańca Urban Dance Zone,
 • Centrum Tańca Robert Drobiński,
 • Szkoła Tańca Family Dance,
 • Egurrola Dance Studio,
 • Szkoła Tańca Kids Studio.

 

Badminton

W Łodzi znajdziemy również sekcje oraz szkółki badmintona. Ta popularna gra polegająca na odbijaniu lotki specjalnymi rakietkami uprawiana jest zazwyczaj zupełnie amatorsko latem. Kryte korty oraz trenerzy pozwalają na profesjonalne rozgrywki turniejowe przez cały rok. Nasze dziecko może podszkolić swoje umiejętności badmintona na treningach indywidualnych lub w małych grupach. Zajęcia wymagają od dzieci rozwoju szybkości, siły, zręczności, wytrwałości, precyzyjności, refleksu, wykształtowania techniki, a w przypadku debla umiejętności pracy zespołowej. Wydawać by się mogło, że to nic łatwiejszego odbić tak lekką lotkę, aczkolwiek aby uderzyć celnie z dużą siłą należy nauczyć się doskonale synchronizować wszystkie mięśnie. Zajęcia z badmintona cechuje wspaniała, radosna atmosfera. Ogromnym plusem jest fakt, że dzieci nie potrzebują specjalistycznego sprzętu. Kluby sportowe zazwyczaj zapewniają rakiety oraz lotki. Dzieci, które próbują badmintona szybko 'połykają bakcyla' tego sportu.

 

Kilka miejsc, gdzie zagracie z dzieckiem w badmintona:

 • Akademicki Związek Sportowy w Łodzi,
 • Stacja Nowa Gdynia,
 • VeraSport,
 • Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej
   

Tenis dla dzieci

W Łodzi zlokalizowane są również liczne szkółki tenisa ziemnego. Według wielu trenerów, wiek przedszkolny lub wczesnoszkolny to najlepszy okres do rozpoczęcia przygody z tenisem. Procesowi nauczania sprzyja naturalna w tym wieku potrzeba ruchu.  Dzieci grające w tenisa mają polepszoną koordynację, gibkość, wytrzymałość oraz są bardziej pewne siebie. Szybko uczą się pracy w zespole i zdobywają nowych przyjaciół. Gra w tenisa jest świetną zabawą. Młodszym dzieciom zapewniane są mini rakietki, miękkie i gąbczaste piłki, a także przenośne mini siatki. Jest to formuła mini tenisowa, która zakłada że ze względu na wiek trenujących ekwipunek powinien być dostosowany do możliwości. Zwolennicy tej metody uważają, że każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Nawet przedszkolaki błyskawicznie osiągają duże postępy w grze. Sukces sportowej lekcji tenisowej zależy na pewno od prowadzącego, grupy oraz miejsca. Tenis dla najmłodszych powinien odbywać się w komfortowych, przyjaznych dzieciom warunkach. Uważa się, że korty ziemne - ceglaste są najbezpieczniejsze dla stawów. Obecnie przy budowie kortów stosuje się nowoczesne technologie, tak aby powierzchnie nie sprzyjały urazom. Strój na trening tenisowy powinien być wygodny, nie powinien ograniczać ruchów. Jednak rozpoczynając swoją przygodę z tym sportem, nie musimy inwestować fortuny w najdroższą odzież. Komfort, uśmiech i chęci są najważniejsze.

 

Propozycje szkółek tenisowych dla najmłodszych:

 • Akademia Tenisa Power! Tenis,
 • Akademia Tenisa Masters,
 • Miejski Klub Tenisowy w Łodzi,
 • Klub Tenisowy Start.

 

AquaFun

W Aquaparkach i pływalniach w Łodzi organizowane są liczne zajęcia pływackie. Gry, ćwiczenia, zabawy i konkurencje dedykowane pociechom to wspaniały pomysł na urozmaicenie ich wolnego czasu. Dzieci, które rozpiera energia, mogą wziąć udział w animacjach z udostępnionymi piankowymi zabawkami. Wszystko to pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Udział w zajęciach umożliwia fizyczne wyżycie się oraz jest źródłem wielu pozytywnych emocji.  Ruch i zabawa w wodzie to doskonały sposób na poprawę sprawności fizycznej, wytrzymałości oraz koordynacji ruchowej. Jak wiemy, jest to bardzo istotny element rozwoju każdego dziecka. Podczas zajęć w grupie, dzieci integrują się z innymi uczestnikami zabawy, co również podnosi jakość spędzonego na pływalni czasu. Dodatkowo, na pływalniach istnieje możliwość udoskonalenia nauki pływania z elementami nurkowania. Takie zajęcia pomagają korygować wady postawy i wzmacniają całe ciało nie obciążając stawów.

 

Przykłady szkółek pływackich:

 • Professional Swimming Academy Łódź,
 •  Szkoła Pływania Wodniś,
 • Szkoła Pływacka Aleksandry Urbańczyk,
 • Szkoła Pływania Bąbelkowy Świat,
 • Akademia pływania Flipper,

 • Akademia Pływania i Aqua Bike Łódeczka.

 

Zumba

Zumba to zajęcia, które mają zapewnić dzieciom maksymalną dawkę fitnessu i zabawy w tym samym czasie. To niesamowite połączenie tańca i aerobiku, wyśmienitej zabawy i mocnych ćwiczeń. Podczas zajęć promuje się zdrowy tryb życia, uczy koordynacji ruchowej, tańca oraz równowagi. Zumba kształtuje i rozwija kreatywność, polepsza pamięć, a także zwiększa dyscyplinę. Zajęcia zaczynają się od rozgrzewki, aby dobrze przygotować organizm dziecka do dalszych ćwiczeń. Następnie zaczyna się nauka kroków tańca. Dzieci nie lubią nudy, dlatego też przygotowywane są dla nich specjalne gry i zabawy. Na koniec następuje prezentacja opanowanych tańców. Jak każda aktywność fizyczna, zumba pomaga w walce z nadwagą. Zajęcia uczą wzajemnego szacunku i pracy zespołowej. Badania wykazały, że zumba pobudza pracę mózgu, a tym samym ma pozytywny wpływ na rozwój intelektualny naszych pociech. Jest to idealna aktywność dla wszystkich dzieci, zarówno chłopców jak i dziewczynek.

 

Gdzie pójść na Zumbę z dzieckiem?

 • Fit Fabric Akademy,
 • Szkoła Tańca Jankowski,
 • Fitness Klub Rytm,

 • Szkoła Tańca Urban Dance Zone.

 

Piłka nożna

W Łodzi znajdziemy również liczne sekcje piłki nożnej dla dzieci. Każde dziecko, już od 5 roku życia, ma szansę zostać nowym Lewandowskim czy Ronaldo. Treningi piłki nożnej odbywają się pod okiem profesjonalnych trenerów lub zawodowych piłkarzy. Prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci jest zagwarantowany przez ogólnorozwojowy charakter zajęć. Trenerzy kładą nacisk na najważniejsze elementy piłkarskie - przyjęcie i prowadzenie piłki, poruszanie się po boisku, grę zespołową oraz technikę. Uwzględniają także zmiany kierunków i tempa biegu, dynamiczne zrywy w kierunku piłki czy potrzebne przerwy na wypoczynek. Dzieciom wyjaśniane są zasady gry, zdrowej rywalizacji oraz integracji z rówieśnikami. Podczas zajęć nie wywiera się presji na wynik spotkań, tak aby czerpać same korzyści z treningów, których głównym celem jest zabawa. Kluby dysponują zadaszonymi boiskami trawiastymi, gwarantujące efektywne treningi przez cały rok. Do dyspozycji dzieciom oddaje się szatnie, niezbędne akcesoria treningowe oraz piłki.

 

Wybrane łódzkie propozycje dla małych piłkarzy:

 • Football Academy Łódź Południe,
 • Łódzka Akademia Futbolu,
 • Socatots Piłkarskie Maluszki,
 • Akademia piłkarska Football Kids,

 • Akademia Piłkarska Champion,

 • UKS 35 Łódź- Dziecięca Szkółka Piłkarska.

 

Capoeira

Capoeira jest to widowiskowa sztuka walki, łącząca w sobie elementy samoobrony, brazylijskiego ju-jitsu, ale również tańca i muzyki, z domieszką akrobacji. Jedynie z pozoru wygląda ona na trudną, gdyż wszystko dzieje się w bardzo szybkim tempie. Na zajęciach instruktorzy dbają o to, aby ćwiczenia były wykonywane bezpiecznie. W salach często znajduje się specjalna, sportowa podłoga, zmniejszająca ryzyko kontuzji. Zajęcia dostępne są już nawet dla grup 3-4 latków. Początkowo treningi oparte są na zabawie i nauce elementów capoeiry. Dzieci stopniowo wzmacniają swoją koordynację ruchową. Nieco starsze dzieci uczą się również jak wykonywać kopnięcia, obroty, przewroty oraz pierwsze elementy akrobatyczne. Capoeira to znakomite zajęcia dodatkowe dla dzieci, mimo że dla wielu rodziców wciąż jest to dyscyplina nieco egzotyczna i nieznana. 

 

Kilka propozycji miejsc stworzonych do nauki Capoeiry:

 • Capoeira Łódź - Centrum Akademia,
 • Manufaktura Sztuki Capoeira Łódź,
 • Szkoła Capoeiry Secao,
 • Grupa Capoeira Unicar Łódź.

 

Judo

Judo to tradycyjna, japońska sztuka walki, a także rodzaj walki zapaśniczej. Rodzice często boją się, że dziecko po zajęciach stanie się agresywne lub że podczas treningu stanie mu się coś złego. Nic bardziej mylnego. Jest to tylko stereotyp, który wynika z nieznajomości tego sportu. Judo przyczynia się do ogólnego rozwoju i udowadnia, że nie siła i ciężar ciała, a szybkość i zręczność są czynnikami decydującymi. To sport olimpijski, w którym przepisy wykluczają niebezpieczne techniki. Kształtuje się wytrzymałość, gibkość oraz koordynację ruchową. Zajęcia pełnią funkcję kompensacyjną, gdyż niwelują negatywne skutki noszenia ciężkiego plecaka z książkami i długie godziny w pozycji siedzącej (zarówno podczas nauki jak i biernego odpoczynku). Przed dziećmi nie stawia się wygórowanych oczekiwań. Zajęcia z judo dla najmłodszych opierają się w największej mierze na zabawach i ćwiczeniach ogólnorozwojowych z elementami gimnastyki korekcyjnej oraz dużą ilością gier. 

 

Przykładowe miejsca dla fanów sztuk walki:

 • Klub Sportowy Kokoro,
 • Klub Sportowy Gwardia Łódź,
 • Okręgowy Związek Judo w Łodzi,
 • Uczniowski Klub Sportowy Arashi Łódź,
 • Klub Sportowy Akademia Judo - Łódź.

 

Wspinaczka

Wspinaczka to sport, który rozwija wiele potrzebnych na co dzień cech, jak np.: odpowiedzialność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, umiejętność planowania, odwagę oraz sprawność fizyczną i intelektualną. W Łodzi znajdziemy niejedną sekcję wspinaczkową dla dzieci, która pomoże im opanować sztukę asekuracji, jak również nauczy technik wspinania i zaproponuje zabawy około wspinaczkowe. Zajęcia kształtują u dzieci umiejętności współdziałania z grupą rówieśników i komunikowania się z otoczeniem. Sztuczna ścianka wspinaczkowa jest najlepszym miejscem na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem. Znajdziemy tam fachową poradę, odpowiedni sprzęt i profesjonalną obsługę, aby bezpiecznie i sprawnie zacząć się wspinać. Dzieci potrzebują butów z gumową podeszwą - trampek lub adidasów. Wstęp na ściankę jest płatny.

 

Gdzie Twoje dziecko może zacząć przygodę ze wspinaczką?

 • Stratostrefa.org - Centrum Wspinaczkowe w Manufakturze,
 • Centrum Wspinaczkowe Fiord,
 • Akademicki Klub Górski w Łodzi.

 

Zobacz również

Szkoły Tańca w Łodzi

Szkoły Tańca w Łodzi

Taniec to nie tylko dobra zabawa, ale również sposób na wykształcenie u dziecka gibkości, koordynacji ruchowej oraz ukształtowania prawidłowej postawy. Oprócz korzyści fizycznych, kształtuje również charakter i...

czytaj więcej

10 najciekawszych warsztatów dla dzieci w Łodzi

10 najciekawszych warsztatów dla dzieci w Łodzi

Łódź to prężnie rozwijające się miasto również w sferze kulturalnej. Sprawdź, jakie zajęcia edukacyjne proponują milusińskim instytucje miejskie i nie tylko. U nas znajdziesz 10 najciekawszych propozycji warsztatów...

czytaj więcej