Zajęcia dla dzieci w Łodzi - 10 wybranych propozycji
Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać do tego, że Łódź to prężnie rozwijające się miasto również w sferze kulturalnej. Sprawdźmy, jakie zajęcia edukacyjne proponują milusińskim instytucje miejskie i nie tylko. Oto lista dziesięciu z nich :
1. Salonik literatury i gier planszowych w Księgarni rozwojowej 'Psotki i Śmieszki'
Na pierwszy rzut oka gry planszowe oraz książki nie wydają się być niczym odkrywczym. Taki sposób myślenia przełamuje jednak księgarnia 'Psotki i Śmieszki", mieszcząca się przy ulicy Legionów w Łodzi. Wystrój i przestrzeń mówią same za siebie. Powstały one z myślą o najmłodszych. Jest kolorowo i przytulnie - w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo wewnątrz księgarni na dzieci czeka mnóstwo pluszaków! Pobyt w księgarni gwarantuje spotkania z tak zwaną dobrą literaturą wśród której dostępne są lektury szkolne, wyliczanki, rymowanki, komiksy dostosowane do możliwości poznawczych poszczególnych grup wiekowych. Słowo "rozwojowe" w nazwie miejsca pojawia się nieprzypadkowo, bowiem są tu też dostępne tak zwane 'czytajki pomagajki', czyli bajki teraupetyczne i edukacyjne. Również gry planszowe dostępne w księgarni łączą zabawę i walory edukacyjne.
2. Podróż dookoła Polski z Miejską Biblioteką Publiczną Łódź-Bałuty
Pomimo, iż biblioteki kojarzone są przede wszystkim z czytelnictwem, w ofercie zajęć Biblioteki Łódź - Bałuty natrafimy na nietuzinkową propozycję. Jest nią cykl spotkań podróżniczo-poznawczych. Powstał on z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 10 lat. Spotkania udowadniają, że opowieści o podróżach to nie tylko przesuwanie palca po mapie, ale realna możliwość zdobycia wiedzy na temat Polski. Każde spotkanie to nowy zakątek naszego kraju oraz związane z nim ciekawostki, miejsca i fakty. W obliczu tak ciekawej propozycji aż chce się napisać słowo niestety, bowiem spotkania odbywają się tylko raz w miesiącu.
3. Warsztaty w Teatrze Pinokio
Oferta warsztatów tego niezwykłego teatru lalkowego jest bardzo obszerna, bowiem składa z kilku propozycji. Jedną z nich są warsztaty lalkarskie. Własnoręczne wykonanie ulubionego bohatera z bajki jest niesamowitym przeżyciem. Dodatkową atrakcją stanowi zaprezentowanie autorskiej lalki podczas krótkiej etiudy teatru cieni. Kolejną propozycją jest warsztat słowa, który uczy poprawnego i barwnego posługiwania się językiem. Zwolennikom wyrażania emocji poprzez ciało są dedykowane warsztaty z pantomimy. Propozycją zarówno dla dzieci, jak ich rodziców są zajęcia plastyczne. Zarówno ci młodsi, jak i starsi, oprócz własnoręcznie stworzonych masek, wyniosą z zajęć również dobry humor.
4. Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego
Chór Dziecięcy to doskonała okazja do rozwoju zdolności muzycznych dziecka. W ramach zajęć dziecko nie tylko pracuje nad głosem, ale także uczestniczy w zajęciach ruchowych, które są elementem budowania odpowiedniej prezencji scenicznej. Chór Dziecięcy występuje na scenie Teatru Wielkiego podczas przedstawień. Dotyczy to zarówno spektakli w repertuarze stałym, jak również okolicznościowym premierom takim jak 'Tosca' czy 'Straszny Dwór'. Przynależność do Dziecięcego Chóru Teatru Wielkiego to dla małych artystów niepowtarzalna okazja do zaprezentowania swojego talentu przed dużą widownią.
5. Familijne spotkania w Teatrze Nowym
Spotkania w Teatrze Nowym są dowodem na to, że teatr to nie tylko miejsce obcowania ze sztuką. To także przestrzeń, gdzie spotyka się rodzina oraz umacnia więź pomiędzy dziećmi a rodzicami. Cykl spotkań 'Daj rodzinę za kurtynę' powstał z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 10 lat oraz ich opiekunów. Jest prowadzony przez dwoje profesjonalnych aktorów. Przede wszystkim jest to swoista terapia przez sztukę wykorzystująca czytanie performatywne oraz bajki terapeutyczne. Odpowiednio dobrane gry rozwojowe angażują wszystkie zmysły, wspomagają wyobraźnię i rozwijają emocjonalność zarówno milusińskich, jak ich rodziców.
6. Kulturanek w MS2
To program poświęcony sztuce współczesnej i nowoczesnej. Zostały stworzony przez dzieci dla dzieci. Składa się z 22 odcinków produkcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego, telewizji TVP Kultura oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Prelegentami są Cecylia, Helenka, Julia, Marysia, Antek, Janek, Wiktor i Wojtek, Emilka, Irenka, Vanessa, Kuba, Maks i Mateusz. Spotkania nie są 'suchymi wykładami', ale przede wszystkim warsztatami. Te z kolei opierają się o wykorzystanie przedmiotów dnia codziennego takich jak żelazko, nożyczki, kartka papieru. Program ma na celu pokazanie, że sztuka może być dla każdego. Ponadto mamy okazję poznać muzealną przestrzeń bez wychodzenia z domu. Każdy odcinek to nowy temat i inna przestrzeń.
7. Szlakiem gier i zabaw w Muzeum Kinematografii
Zarówno będąc rdzennym mieszkańcem Łodzi, jak i turystą, obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest Muzeum Kinematografii. Gromadzi ono filmy, plakaty, urządzenia techniczne i wszystko co związane z filmem oraz kinem. Również najmłodsi mają okazję za sprawą gier i zabaw poznać Łódź od strony filmowej. 'Warsztat animatora' to czterogodzinna zabawa przepełniona wycinaniem, rysowaniem i montażem, którego efekty można obejrzeć na ekranie kinowym! Tradycyjna forma zwiedzania została zastąpiona przez grę detektywistyczną, w której stawką jest udział w seansie. Nie można mówić o kinematografii bez przywołania bajek, które uwielbia każde dziecko; najbardziej znanych bohaterów takich jak: Miś Uszatek, Bolek i Lolek czy Koziołek Matołek można wykonać na przeznaczonych ku temu zajęciach!
8. Warsztaty w Muzeum Papieru i Druku
Niecodzienne warsztaty oraz możliwość poznania historii papieru, książki oraz druku oferuje Muzeum Papieru i Druku. Dzieci i młodzież mają okazję do wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych w pracowniach: introligatorskiej oraz drukarskiej. Do wyboru jest aż 9 warsztatów tematycznych. Na niektórych można samodzielnie czerpać papier, wykonać książkę, ćwiczyć kaligrafię, a także malować papierem i farbami klajstrowymi. Nietuzinkową propozycją są warsztaty poświęcone sztuce epistolarnej podczas których można między innymi stworzyć kopertę. Zajęcia są również połączone z edukacją najmłodszych. Podczas nich, dzieci i młodzież poznają problem utylizacji papieru i kształtują 'proekologiczną' postawę wobec otoczenia.
9. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca 'Łódeczki' w Centrum Kultury Młodych
Zespół 'Łódeczki' to niewątpliwie formacja z tradycją, bowiem istnieje już od 1987 roku. Jego celem jest krzewienie kultury narodowej i prezentowanie jej przejawów w postaci ludowych pieśni, tańca oraz strojów. Widzowie mogą podziwiać na scenie takie tańce jak: poleczka, polonez, krakowiak, tańce lubelskie oraz tańce kaszubskie w obrzędzie śmigusowo-dyngusowym. Zespół nie ogranicza się jedynie do występów w Polsce. Na swoim koncie ma również występy w wielu krajach europejskich. Uczestnictwo w zajęciach pozwala na wielotorowy rozwój dziecka. Obejmuje on koordynacje ruchową, orientację przestrzenną, znajomość folkloru i sztuki tańca. Wspólne opracowywanie układów choreograficznych umacnia pracę w grupie oraz przynosi satysfakcję wynikającą z propagowania rodzimej kultury. Poza repertuarem tanecznym dzieci mają też okazję nauczyć się wielu znanych piosenek i przyśpiewek narodowych.
10. Karuzela Sztuki dla Malucha w ŁDK
Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku od 4 do 7 roku życia. Odbywają się w słynnym Łódzkim Domu Kultury mieszczącym się nieopodal Dworca Fabrycznego. Zajęcia są doskonałą okazją do poznania rozmaitych technik plastycznych. To czas poświęcony na naukę rysunku i malarstwa, ale również okazja do dobrej zabawy i obcowania z rówieśnikami.
Szukasz ciekawych atrakcji dla dzieci w woj. łódzkim? Zachęcamy w takim razie do skorzystania z wyszukiwarki atrakcji dla dzieci, którą znajdziesz w serwisie Pozytywka.com.
Aleksandra Kowalczyk
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii