Sporty ekstremalne nie tylko dla dorosłych
Sporty ekstremalne kojarzą się z rozrywką wyłącznie dla dorosłych, a to z powodu podwyższonego ryzyka, które niesie za sobą ich uprawianie. I choć wielu rodziców może przyprawić to o zawrót głowy, to jednak wiele osób decyduje się uprawiać takie dyscypliny razem ze swoimi pociechami. To dobry sposób na wspólne spędzanie czasu, aktywny wypoczynek i, kto wie, może rozpoczęcie przygody, która potrwa całe życie.
Lista sportów ekstremalnych dla najmłodszych
Oto kilka z najbardziej popularnych sportów ekstremalnych, które mogą uprawiać dzieci. Zapewnij swojemu dziecku adrenalinę i ciekawe wspomnienia.
1. Skok ze spadochronem
Gdy myślimy o sporcie ekstremalnym, zazwyczaj jest to pierwsza dyscyplina, która przychodzi nam do głowy. Jest to sport dla dzieci, które mają powyżej 120 cm wzrostu, gdyż poniżej tej granicy może wystąpić problem z dopasowaniem uprzęży. Istnieje jednak zalecenie, by młodzież rozpoczynała swoją przygodę z tym sportem w wieku 15-16 lat. Najbezpieczniejszą formą skoku jest tzw. skok tandemowy, czyli kiedy jesteśmy przyczepieni do profesjonalnego instruktora, który dba o nasze bezpieczeństwo i zna wszelkie procedury i zasady zachowania. Jest to pomysł na przeżycie wspólnej przygody dla dzieci i rodziców.
2. Skoki narciarskie
Ulubieniec dużych i małych fanów sportu Adam Małysz, zaczynał przygodę ze skokami jako dziecko. Obecnie na kilkumetrowych skoczniach trenują nawet trzyletnie dzieci. Sprzęt do skoków dla najmłodszych zazwyczaj zapewniają kluby sportowe, jednak z czasem rodzice muszą sami pomyśleć o kupieniu nart i kasku. Treningi rozpoczynają się od nauki jazdy na nartach (zjazdy z zeskoku). Pierwsze skoki dzieci oddają w wieku ok 6 lat.
3. Quady
W całej Polsce istnieją specjalnie przygotowane tory do jazdy quadem dla najmłodszych. Odpowiednio dopasowane czterokołowce o małej mocy dostarczą dzieciom sporo frajdy, a obecność instruktora powinna uspokoić niepokój rodziców. Specjalnych quadów elektrycznych lub o niskiej pojemności dosiąść mogą już dzieci w wieku 6 -7 lat. "Dorosłe" quady to zabawa dla nastolatków, bowiem uprawnienia do prowadzenia tych pojazdów można zdobyć dopiero od 14 roku życia.
4. Wspinaczka
Zanim wyruszymy z naszym dzieckiem na zdobywanie skalnych ścian, warto odwiedzić jedną z sal wyposażonych w specjalnie przygotowane ścianki treningowe. Jest to dobre ćwiczenie całego ciała, ale także trening umysłu, gdyż każdy ruch musi być dobrze przemyślany. Wspinaczka uczy także wytrwałości i cierpliwości, no i oczywiście, jest świetną zabawą. Do uprawiania wspinaczki w takich warunkach nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, gdyż wszystko czego potrzeba zapewniają organizatorzy. Wspinać się mogą już nawet czteroletnie dzieci, a sam sport w warunkach halowych jest całkowicie bezpieczny.
5. Nurkowanie
Dzieci nurkują w płytkich basenach pod okiem ratowników i instruktorów. Dla dzieci ok. 5 roku życia przygoda z nurkowaniem zaczyna się od pływania w masce z fajką tuż pod powierzchnią wody. Program o nazwie Bubblemaker przeznaczony jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. Nauka nurkowania rozpoczyna się od poznania podstawowych zasad zachowania w wodzie, obsługi sprzętu i prawidłowego oddychania za pomocą aparatu, czyli puszczania bąbelków (stąd nazwa Bubblemaker). Po ukończeniu tego kursu, dzieci mogą rozpocząć naukę na kursie Komando Foki, obejmujących ćwiczenia praktyczne poprzez zabawy w basenie.
Sporty z adrenaliną dla najmłodszych
Jeżeli szukasz ciekawych atrakcji dla swojej pociechy, skorzystaj z wyszukiwarki atrakcji dla dzieci w serwisie Pozytywka i znajdź całą masę zajęć sportowych z dużą dawką adrenaliny. Zapewnij swojemu dziecku zabawy i atrakcje, które będzie wspominał przez długie lata.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii