Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

najlepsze baśnie dla dzieci

 

Półki w bibliotekach i księgarniach wprost uginają się pod naporem książek dla dzieci. Może warto jednak cofnąć się pamięcią do historii naszego dzieciństwa? Niejednokrotnie przenosiły nas do magicznej krainy, zatem niech przeniosą i nasze pociechy….

 

1. F.H. Burnett, "Mała księżniczka"

Bohaterką książki jest siedmioletnia Sara Crewe, półsierota, wychowywana przez kochającego ojca. Dziewczynka trafia do Londynu, gdzie ma uczyć się w szkole dla dziewcząt. Będąca pod urokiem bogatego Ralfa Crewe, właścicielka szkoły, panna Minchin, pozwala swojej podopiecznej na o wiele więcej, niż pozostałym dziewczynkom. Sara traktowana jest jak mała księżniczka, ma swoją pokojówkę, salon…. Do dnia, w którym niespodziewanie przychodzi wiadomość o śmierci jej ojca. Dalsze, smutne losy dziewczynki wycisnęły łzy z oczu niejednemu dorosłemu. Z całą pewnością jest to książka warta uwagi.

 

2. F.H. Burnett, "Tajemniczy ogród"

Główną bohaterką powieści jest Mary, Hinduska, którą po śmierci rodziców wychowuje w Anglii wuj. Pozostawiona sama sobie dziewczynka, zaprzyjaźnia się z młodą służącą. Mary przypadkowo zdobywa klucz do zamkniętego ogrodu wuja i poznaje młodszego brata służącej, Marty. Zaprzyjaźnia się też ze swoim kuzynem, mającym problemy z chodzeniem. A jaki wpływ na wszystkie dzieci ma tytułowy tajemniczy ogród? Tego nie możemy zdradzić…

Autorką powieści jest również, jak wyżej, Frances Burnett.

 

3. Baśnie Andersena

Na historiach tego duńskiego pisarza wychowywali się chyba wszyscy. Przypomnijmy najsłynniejsze z nich:

 • Dzikie łabędzie: piękna opowieść o księżniczce, której jedenastu braci, na skutek czarów rzuconych przez złą królową, zostaje zamienionych w łabędzie…
 • Calineczka: baśń o przygodach dziewczynki miniaturowych rozmiarów i sile matczynej miłości.
 • Dzielny ołowiany żołnierz: tytułowy żołnierz z ołowiu ma tylko jedną nogę. To nie przeszkadza mu w prowadzeniu "życia" identycznego, jak inne zabawki, wśród których stał. Uniwersalna historia o tym, że defekty fizyczne nie czynią nikogo gorszym od innych.
 • Dziewczynka z zapałkami: Jedna z najsmutniejszych baśni autorstwa Andersena, o dziewczynce, która w mroźny dzień handluje zapałkami i umiera przez znieczulicę przechodniów.
 • Królowa śniegu: Baśń opisuje losy przyjaciół, Kaja i Gerdy. Pewnego wiosennego dnia, w oko chłopca dostaje się odłamek zwierciadła, który spowodował, że zmienił się w podłego i niegrzecznego, a serce Kaja zostało skute lodem. Gerda robi wszystko, by odzyskać przyjaciela.
 • Mała Syrenka: Tragiczna historia losów syrenki, która zakochuje się w człowieku.
Mała syrenka
Bohaterowie bajki Mała Syrenka

4. M. Twain, "Książę i żebrak"

Akcja powieści Marka Twaina rozgrywa się w Londynie. Pewnego dnia ubogi chłopiec, Tomek, spotyka bliźniaczo podobnego do siebie królewicza Edwarda. Postanawiają zamienić się miejscami….

 

5. K. Dickens, "Olivier Twist"

Olivier Twist trafia do sierocińca, w którym jest świadkiem i ofiarą nieludzkiego traktowania podopiecznych. Po swoich dziewiątych urodzinach, zostaje umieszczony w innym przytułku, w którym, teoretycznie, ma być lepiej. Poniewierany chłopiec trafia na ulicę i próbuje samodzielnie dawać sobie radę w życiu.

 

6. Janusz Korczak, "Król Maciuś Pierwszy"

Maciuś to królewski syn. Po śmierci ojca, obejmuje rządy w królestwie. Rządzi sprawiedliwie, walcząc o prawa dzieci i stworzenie dziecięcego sejmu. Pada niestety ofiarą podstępu….

 

7. Najpiękniejsze baśnie braci Grimm

Bracia Grimm to, podobnie jak Andersen, klasycy baśni. Choć te, pierwotnie, były o wiele straszniejsze, niż ich współczesne wersje, bowiem pełne krwi i przemocy. My jednak wolimy te opowieści, które sami pamiętamy z opowieści na dobranoc:

 • Roszpunka - historia młodego małżeństwa, które musi oddać swoją córkę pod władzę czarownicy. Dziewczynka o imieniu wyrasta na piękną kobietę z długimi włosami. W wieku 12 lat zostaje zamknięta w wieży, w której odnajduje ją książę…
 • Królewna Śnieżka - życie pięknej królewny o imieniu Śnieżka, jest zagrożone przez zazdrosną o jej urodę macochę. Kobieta każe myśliwemu zabić pasierbicę, ten jednak lituje się nad dziewczyną i nakazuje jej uciec do lasu. Śnieżka znajduje domek zamieszkany przez krasnoludków i wprowadza się do nich. Macocha, dowiedziawszy się, że królewna żyje, trzykrotnie próbuje ją zabić. Za trzecim razem Śnieżka zjada zatrute jabłko. Krasnoludki, przekonane, że dziewczyna nie żyje, układają jej ciało w trumnie. Nagle zjawia się książę…
 • Śpiąca królewna - w pewnym królestwie przyszła na świat długo wyczekiwana córka. Podczas chrzcin, jedna z wróżek rzuca na nią klątwę: w dniu 16. urodzin królewna ma ukuć się wrzecionem i umrzeć. Inna z wróżek odwraca klątwę: królewna nie umrze, ale zaśnie na 100 lat. Ma ją obudzić pocałunek miłości.
 • Kopciuszek - historia dziewczyny, wykorzystywanej przez macochę i jej córki, do prac domowych. Kopciuszek, z pomocą wróżki, trafia na bal, na którym zdobywa serce księcia.. i gubi pantofelek. On zaś wyrusza w podróż, by odnaleźć ukochaną.
 • Czerwony Kapturek - dziewczynka w czerwonym ubranku wyrusza do lasu, gdzie mieszka jej babcia. W drodze spotyka wilka, który zdobywa od niej informacje, dokąd zmierza, po czym zakrada się do domku babci Czerwonego Kapturka. Tam zjada babcię, a potem - jej wnuczkę. Bajka jednak kończy się szczęśliwie, dzięki pewnemu myśliwemu.

Co ciekawe, "Kopciuszka", "Czerwonego Kapturka" i "Śpiącą królewnę"  po raz pierwszy, jeszcze przed braćmi Grimm, w zbiorze "Bajki Babci Gęsi" (lub: "Bajki Babci Gąski") opisał Charles Perrault.

 

 

8. Powieści Kornela Makuszyńskiego

Jednym z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci w naszym kraju jest Kornel Makuszyński, twórca fabuły do obrazkowej opowieści o przygodach Koziołka Matołka. Obok tej słynnej pozycji, polecamy jego klasyczne opowieści:

 • O dwóch takich, co ukradli księżyc - historia braci bliźniaków, Jacka i Placka, którzy, aby nie musieć pracować, postanawiają ukraść złoty księżyc i go sprzedać.
 • Panna z mokrą głową - bohaterką jest trzynastoletnia dziewczyna, która na skutek nieszczęśliwego wypadku traci ojca. Wyjeżdża więc do Warszawy, do swojej bogatej ciotki, by pomóc finansowo matce.
 • Awantura o Basię -  historia dziewczynki, Basi, która po śmierci matki, na skutek pomyłki, trafia pod opiekę niewłaściwej osoby - pana Olszowskiego, zamiast pani Olszańskiej. Gdy prawowita opiekunka zgłasza się po dziewczynkę, zakochuje się z wzajemnością w Olszowskim. Po latach Basia dowiaduje się, że jej biologiczny ojciec żyje, jednak cierpi na amnezję.
 • Szaleństwa panny Ewy - tytułowa Ewa trafia pod opiekę do małżeństwa, z którym nie może odnaleźć wspólnego języka. Decyduje się zatem na ucieczkę…
 • Szatan z siódmej klasy - Adaś, bardzo inteligentny uczeń siódmej klasy, otrzymuje zadanie rozwikłania zagadki detektywistycznej: ktoś bowiem okrada brata profesora matematyki…
Babcia czytająca baśnie swojej wnuczce

Zobacz również

Arteterapia - wychowanie przez sztukę

Arteterapia - wychowanie przez sztukę

Arteterapia wcale nie brzmi już dziś jak alternatywna metoda leczenia, bo przez psychologów i pedagogów jest stosowana coraz częściej. Może nawet i ty podczas zabawy ze swoim dzieckiem nieświadomie wykorzystujesz jej...

czytaj więcej

9 najlepszych teatrów dla dzieci na Śląsku

9 najlepszych teatrów dla dzieci na Śląsku

Sprawdź ofertę śląskich teatrów, które przygotowały specjalne przedstawienia dla dzieci. Polecamy 9 najciekawszych teatrów w woj. śląskim.

czytaj więcej