Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Jak miś stał się Misiem, czyli o Dniu Pluszowego Misia słów kilka 

 

Jeśli dobrze poszukać, to niemal każdego dnia roku obchodzimy jakieś nietypowe święto. Jednak nie każde jest tak puchate i tak milusińskie, jak to obchodzone 25 listopada. Panie i Panowie - przedstawiamy bohatera Światowego Dnia Pluszowego Misia.  

 

Wszystkie misie nasze są 

Każdy z nas miał kiedyś tego jedynego w swoim rodzaju pluszaczka. Z kokardką czy w bereciku, ogromny czy kieszonkowy, kolorowy i puchaty czy całkowicie sprany i powycierany. Bez względu na to, w jakiej kondycji znajdował się nasz miś, to był ten jeden, jedyny. Ten, za którym każdy z nas wskoczyłby w ogień i dał się pokroić. Na forach rodzicielskich krążą historie (wierzymy, że prawdziwe, bo niezwykle prawdopodobne) o poszukiwaniu wiernej kopii małego niedźwiadka, które zrozpaczone dziecko zgubiło, tracąc tym samym swojego najdroższego przyjaciela. Jednak jak zwykły miś stał się tym Misiem?  

 

Prezydenckie polowanie 

Być może to tylko anegdota jakich wiele, ale na pewno warta przytoczenia, gdy szukamy odpowiedzi na pytanie, gdzie swój początek mają listopadowe święto pluszaka i popularność maskotki. Ponoć w 1902 roku w USA, podczas prezydenckiego polowania, myśliwi - towarzysze Theodora Roosevelta, schwytali malutkiego niedźwiadka. Chcieli, aby prezydent do niego strzelił. Ten jednak odmówił. O wydarzeniu dowiedziała się prasa; w "The Washington Post", najpoczytniejszej gazecie USA, opublikowano rysunek komentujący to zajście. Serca Amerykanów zostały zdobyte.  

 

maskotka misia
Sympatyczny, pluszowy miś to przyjaciel każdego malucha!

 

Mów mi "Teddy" 

Rosyjski emigrant Morris Michton, aby upamiętnić to wydarzenie, rozpoczął w swoim sklepie sprzedaż małych, pluszowych niedźwiadków, uszytych przez żonę. Zainteresowanie wyrobem przeszło jego najśmielsze oczekiwania! Maskotki sprzedawały się tak dobrze, że Michton zaczął produkować je na większą skalę. Udało mu się także uzyskać zgodę prezydenta Theodora Roosevelta na nazwanie ich "Teddy Bear", jako zdrobnienia od imienia głowy państwa.  

 

Cały świat misiem stoi 

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę jego narodzin. Od tamtej pory misiów, które stały się nieodłącznymi towarzyszami wszystkich dzieci na całym świecie, wyprodukowano miliony. Biliony zarobiły pewnie wytwórnie filmowe na produkcji filmów animowanych z udziałem tych wdzięcznych niedźwiadków. Do najpopularniejszych należą amerykański Miś Yogi i, oczywiście, brytyjskiego pochodzenia Kubuś Puchatek i Miś Paddington. 

 

Miś pomocy 

Misie stały się także symbolami różnych fundacji i akcji charytatywnych. Dla przykładu, stacja TVN co roku organizuje akcję "Podaruj Misia", do której przyłączają się grupa Allegro i drogerie Rossmann. Zysk ze sprzedanych pluszaków w całości przekazywany jest na leczenie podopiecznych fundacji "Nie jesteś sam". Od 1983 roku działa także Wspólnota Burego Misia, która zrzesza osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny, jak i niosących im pomoc wolontariuszy.   

Zobacz również

Muzea zabawek dla dzieci

Muzea zabawek dla dzieci

Muzeum zazwyczaj przywodzi na myśl eksponaty ściśle kojarzone z historią lub sztuką. Zabierz dzieci do jednego z niezwykłych muzeów zabawek, w którym pozna historię z nieco innej strony.

czytaj więcej

Zabawki dla dzieci - jak wybrać mądrze?

Zabawki dla dzieci - jak wybrać mądrze?

Rynek zabawek jest ogromny. Dawniej dzieciaki musiały się zadowolić łataną lalką albo innym gałgankiem, dzisiaj półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnokolorowych cudeniek. Tym samym, wybór odpowiedniej...

czytaj więcej