Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Idealne książki dla dzieci (nie tylko na święta)

 

Książka jest prezentem klasycznym - odpowiednim nie tylko na każdą okazję, ale przede wszystkim takim, który nigdy się nie znudzi i czytany po paru latach będzie cieszyć, jak za pierwszym razem. Więc jeśli nie macie jeszcze prezentu dla swoich pociech albo w ostatniej chwili okazało się, że na wigilii pojawi się siostra cioteczna ze swoimi dziećmi, to śpieszymy z listą wartościowych i ciekawych książek dla dzieci, które będą prezentem idealnym nie tylko na święta.

 

Dzieci w wieku 0-3 lat

Już od najmłodszych lat warto rozbudzać w dziecku pasję do czytania. Oto nasze propozycje książek dla najmłodszych:

 

 • 'Jeden dzień', Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska

Przyjazna lektura dla najmłodszych, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z mówieniem. Książka zawiera spis ponad 200 słów, które idą w parze z kolorowymi, wyraźnymi obrazkami ilustrującymi dane słowo. 'Jeden dzień' zwraca uwagę maluchów swoimi żywymi kolorami, które dziecko z pomocą rodzica może przy okazji poznawać. Kartonowe strony w tym przypadku to rzecz oczywista.

 

 • 'Mały chłopiec', 'Mała dziewczynka', autorzy różni

Seria książeczek dla chłopców i dziewczynek w formacie kieszonkowym, co ułatwi ich transport podczas podróży. W środku zawierają przygody wspomnianych na okładce bohaterów, np. Błażeja i jego kolejki lub Julii, która bawi się w magika. Historie opisane są w formie wierszyków, okraszone ciekawymi, kolorowymi ilustracjami. Na końcu książeczki znajdziemy zagadkę dotyczącą przeczytanej opowiastki. Ostrzegamy: od zbierania całej kolekcji uzależni się nie tylko dziecko!

 

 • 'Wiersze dla dzieci', Julian Tuwim

Zbiór wierszy, którego nie trzeba chyba specjalnie polecać, bo każdy pamięta je ze swojego dzieciństwa. Nie wyobrażamy sobie naszych młodych lat bez 'Lokomotywy', 'Zosi-Samosi', 'Słonia Trąbalskiego' czy 'Okularów'. Najmłodsi uwielbiają rymy, a rodzice przy czytaniu mogą mieć ubaw po pachy, próbując modulować głos do treli słowika z 'Ptasiego Radia'. W kwestii ilustracji wybór mamy duży - możemy dobrać wydanie, które najlepiej będzie trafiało w gust nasz i dziecka. My z sentymentem polecimy rysunki Olgi Siemaszko, a po powiew nowoczesności odeślemy do Macieja Szymanowicza.

 

Tata czytający dziecku
Czytanie dziecku i wspólne oglądanie kolorowych ilustracji wzmaga jego rozwój

 

 • 'Proszę mnie przytulić', Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Książka, która roztapia nasze serca, bo inaczej powiedzieć nie można. Tata Niedźwiedź i jego mały syn Niedźwiadek przemierzają las i... przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze, sprawiając, że ich dzień staje się lepszy. Opowieść ucząca tego, że małe gesty potrafią czynić cuda, a zamknięcie kogoś w niedźwiedzim uścisku bywa czasem nieocenione. Do tego piękne ilustracje Emilii Dziubak i mamy idealny pomysł na prezent. Najlepiej w pakiecie z jakimś puchatym misiem - chęć przytulania gwarantowana.

 

 • 'Szelmostwa Lisa Witalisa', Jan Brzechwa

Jan Brzechwa to kolejna postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Podobnie zresztą, jak i Witalisa, czyli lisa z temperamentem, który porywa kolejne pokolenie dzieciaków. To wielka księga ludzkich charakterów o zwierzęcych twarzach, skomponowana w zabawny wierszyk. Historia z morałem, która rozbawi nie tylko dzieci, ale także czytających im rodziców.

 

 

Dzieci w wieku 3-5 lat

A teraz lektury dla nieco starszych maluchów. Oto propozycje książeczek, które zachwycą każdego przedszkolaka:

 • 'Ukryte w naturze. Znajdź i policz', Agnese Baruzzi

Ciekawa propozycja dla dzieci, które uczą się liczyć. To książka w dużym formacie, która na swoich stronach zawiera bogate ilustracje zwierząt pochowanych w swoim naturalnym otoczeniu. Idealna, aby rozwijać w maluchach spostrzegawczość i wprowadzić element grywalizacji w nauce. Kto szybciej policzy wszystkie dziki? Czy potrafisz znaleźć jeszcze jednego lisa? Bardzo dobra pozycja dla ciekawskich pociech, które lubią wyzwania!

 

 • 'Przygody Kota Filemona', Sławomir Grabowski, Marek Nejman

Które dziecko nie lubi kotów? Żadne. A im więcej głupstw robią te puchate kulki, tym większą sympatię zyskują u najmłodszych. I to od wielu pokoleń! Leniwy i dostojny Bonifacy zwykle tylko wygrzewa się na zapiecku i ze znudzeniem patrzy na ciekawskiego, małego Filemona. Bo ta niewielka, biała kuleczka tylko garnie się do przygód! A to zajmą go myszy, które wprowadzają się do domu na zimę, to znów żaba będzie podejrzanie kumkać. Jego psoty i swawole rozśmieszają nie tylko książkową Babcię i Dziadka, ale też czytelników.

 

 • 'Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)', Justyna Bednarek

Jak to możliwe, że ze skarpetek można uczynić tak ciekawych i zabawnych bohaterów? Sami zadajemy sobie to pytanie, kiedy po raz kolejny czytamy swoim dzieciom te krótkie opowiadania, a nasze pociechy za każdym razem wybuchają śmiechem. Tytułowe skarpetki wybierają wolność - wyskakują z koszy na bieliznę, wślizgują się pod pralkę i... znikają, aby spełniać swoje marzenia. I tak mamy Skarpetkę, która zostaje gwiazdą filmową czy detektywem. Do tej pozycji dzieci mogą wrócić, gdy nauczą się już czytać, ale zanim to zrobią, na pewno chętnie pooglądają rysunki, które naszym zdaniem są obłędne!

 

 • 'Kubuś i Przyjaciele. Nowa, wielka księga opowieści', Catherine Hapka, Thea Feldman

Zbiór ośmiu opowiadań dla fanów misia o bardzo małym rozumku i jego przyjaciół. Utrzymana w charakterze klasycznych powieści A. A. Milne'a, pokazuje jak ważna w życiu jest przyjaźń i dlaczego warto ją pielęgnować. W tym grubym, bo ponad 250 stronnicowym tomie nie zabrakło oczywiście kolorowych ilustracji, z których uśmiechają się do nas postaci znane z Disney'owskich animacji.

 

 

Dzieci w wieku 5-7 lat

Twoje dziecko rozpoczyna swoją przygodę z samodzielnym czytaniem? Oto książki, które idealnie nadają się dla początkującyh czytelników:

 • 'Lolek', Adam Wajrak

Wzruszająca opowieść o prawdziwej i szczerej miłości, czyli psa do człowieka oraz człowieka do psa. To historia kudłatego psiaka o wielkim sercu, który po przejściach pragnie tylko jednego: znaleźć dobry dom. A to okazuje się nie lada wyzwaniem, bo zimą w okolicy Puszczy Białowieskiej niełatwo jest spotkać dobrych ludzi. Ta prosta historia z happy endem uwrażliwia dzieci na zwierzęta, uczy empatii. Dzięki niej poznajemy nie tylko świat takim, jakim my go widzimy, ale również od strony naszych czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą nam na co dzień. 

 

 • 'Muminki. Księga pierwsza', Tove Jansson

Pozycja dość kontrowersyjna - jedni Muminki kochają, inni się ich boją i uciekają w popłochu nie tylko przed Buką, ale całym ich światem. Dlaczego? Tego nie wiemy, bo osobiście kochamy te małe, białe trolle przypominające hipopotamy. 'Muminki. Księga pierwsza' to wydanie jubileuszowe i zawiera pięć książek autorstwa Tove Janssonn: 'Małe trolle i duża powódź', 'Kometa nad Doliną Muminków', 'W Dolinie Muminków', 'Lato Muminków' oraz 'Zima Muminków'. Książka ta nie jest czymś, przy czym tylko dzieci mogą się bawić. To opowieść zawierająca dwa dna, z możliwością różnej interpretacji w zależności od wieku. Dla naszych pociech będzie kolejną historią o przyjaźni i dziecięcych swawolach, ale dorosły odkryje w niej ludzkie postawy i zachowania, które często widzi w realnym świecie.

 

Czytający chłopiec
Czytanie ma naprawdę wiele zalet. Dzięki niemu rozwija się wyobraźnia dziecka, a także jego zainteresowania i ciekawość świata

 

 • 'Dzieci z Bullerbyn', Astrid Lindgren

Historia, która wciąga i ekscytuje. Opowiada o piątce dzieci mieszkających w Bullerbyn, małej wiosce, która choć pozornie mogłaby kojarzyć się z nudą, wcale nudna nie jest. Każdy dzień to wielka przygoda - szukanie skarbów, łowienie raków, zabawa w podchody, wysyłanie wiadomości sznurkową pocztą... To kolejna książka dla dzieci, ale także dla czytających im dorosłych. Przenosi w świat marzeń, beztroski i niekończącej się zabawy. W przypadku 'Dzieci z Bullerbyn' polecamy dwie wersje ilustracyjne: Ilon Wilkland, dla dzieci starszych, którym wystarczą czarnobiałe, minimalistyczne rysunki oraz Magdy Kozieł-Nowak (większy format wydania) dla dzieci lubujących się w ilustracjach kolorowych, które pojawiają się wyjątkowo na każdej stronie!

 

 • 'Detektyw Pozytywka', Grzegorz Kasdepke

Oto detektyw Pozytywka, który przyjmuje interesantów w swoim biurze, na poddaszu kamienicy. A interesantami tymi są... dzieci! Za pozostawione w ramach zapłaty cukierki, Pozytywka pomaga im rozwiązywać zagadki, które trapią małe mózgownice. I tak np. dowiadujemy się, czemu wazon z wodą roztrzaskał się na balkonie w trakcie mrozu. Ale wszystko po kolei, odpowiedź nie przychodzi bowiem od razu. Czytelnicy najpierw mogą chwilę pogłówkować, spróbować samemu zastanowić się nad odpowiedzią, a potem sprawdzić, czy mieli rację zerkając do odpowiedzi na końcu książki.

 

 

Dzieci w wieku 7-12 lat

Szukasz książki odpowiedniej dla starszaka? Poniżej przedstawiamy lektury, od których nie będzie mógł się oderwać:

 • 'Gabinet anatomii', Kate Davies

Książka zachwycająca już od samej okładki, dla prawdziwych odkrywców tego, co kryje się pod tą grubą warstwą zwaną powszechnie skórą. To cudowny album ludzkiej anatomii zilustrowany za pomocą niespotykanej wcześniej techniki graficznej. Czytelnik może prześwietlić ciało człowieka niczym rentgen. Każda z ilustracji skrywa w sobie trzy warstwy - oglądając je przez załączone do książki filtry możemy zaobserwować szkielet, mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Dzięki lekturze 10 rozdziałów dowiemy się m.in., jak serce pompuje krew, co dzieje się, gdy oddychamy oraz co tak naprawdę siedzi w naszej czaszce.

 

 • 'Charlie i fabryka czekolady', Roald Dahl

Wybór był ciężki, bo Roald Dahl książek niesamowitych napisał dużo. Ot, 'Matylda', 'BFO, czyli Bardzo Fajny Olbrzym' czy 'Fantastyczny Pan Lis', które oczywiście polecamy Państwa uwadze. Jednak w tym zestawieniu postawiliśmy na historię o ekscentrycznym Willy Wonce, która swoją popularność zawdzięcza znakomitej ekranizacji w reżyserii Tima Burtona. To opowieść o chłopcu z ubogiej rodziny, który dostaje od losu ogromną, życiową szansę. Dzięki znalezionemu w opakowaniu czekolady złotemu biletowi, udaje mu się odwiedzić fabrykę czekolady, która skrywa w sobie same niesamowite rzeczy. 'Charlie...' to ciepła, niezwykle magiczna historia do której będzie się chciało wrócić jeszcze nie raz, nawet kilkanaście lat po jej przeczytaniu.

 

 • 'Damy, dziewuchy, dziewczyny', Anna Dziewit-Meller

Książka, którą docenią nie tylko małe damy. Ładnie wydane, bogate w odręczne rysunki historie polskich bohaterek, które mimo - albo może właśnie dlatego - że były kobietami, osiągnęły sławę na całym świecie. Wbrew społecznym przeciwnościom realizowały swoje pasje i marzenia. I w ten sposób poznajemy postać Marii Skłodowskiej-Curie - naukowej mistrzyni świata czy Henryki Pustowójtównej - dziewczyny z powstania. Jest też pierwsza kobieta chirurg, kobieta szpieg czy królowa najwyższych gór. A to wszystko w bardzo przystępnej formie krótkich rozdziałów i ciekawej, wartkiej narracji. Nietypowa podróż po historii, która odkurzy zapomniane czasami postaci i udowodni, że nic nie  jest niemożliwe.

 

 • 'Wrota czasu', Pierdomenico Baccalario

Pierwsza z piętnastu części fantastycznego cyklu Ulysses Moore, opowiadająca o trójce dzieci, rodzeństwie - Jansonie i Julii oraz poznanym przez nich po przeprowadzce do Kilmore Cove Ricku. Pewnego dnia w nowozamieszkałym przez bliźnięta domu, dzieciaki znajdują ukryte drzwi, których nie mogą otworzyć. Tajemnica, która może się za nimi kryć jedynie zwiększa upór bohaterów i jeszcze bardziej motywuje ich do poznania sekretów owej willi. Do tego jeszcze stary dziennik, a w nim znalezione awizo pocztowe, tylko napędzają długą, pełną zagadek przygodę. Opowieść, od której nie sposób się oderwać, a nawet czytając ostatni, piętnasty tom… chce się więcej.

 

Zobacz również

10 ciekawych książek dla maluchów

10 ciekawych książek dla maluchów

Już od najmłodszych lat - a nawet miesięcy - warto zachęcać dziecko do poznawania otoczenia oraz wspomagać jego rozwój poprzez wspólne oglądanie książeczek z kolorowymi ilustracjami i czytanie prostych, mądrych...

czytaj więcej

Najciekawsze książki do nauki czytania

Najciekawsze książki do nauki czytania

Czytanie to jedna z najprzydatniejszych umiejętności w życiu człowieka, która rozwija naszą wyobraźnię. Ważne, aby już na samym początku kształtować u dziecka zamiłowanie do czytania. Przedstawiamy...

czytaj więcej