Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Najciekawsze książki do nauki czytania

 

Twoje dziecko zaczyna przygodę z samodzielnym czytaniem? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Czytanie to jedna z najprzydatniejszych umiejętności w życiu człowieka. Ważne, aby już na samym początku nie zniechęcić dziecka, a wręcz przeciwnie - pokazać mu, że czynność ta może być prawdziwą przyjemnością. Poniżej przedstawiamy ciekawe pozycje, które zainteresują małego czytelnika.

 

8 ksiązek, które pokocha Twoje dziecko

Książki przeznaczone do nauki czytania powinny być łatwe do zrozumienia dla malucha, a zarazem pobudzające i rozwijające jego wyobraźnię. Oto pozycje, które wprowadzą Twoją pociechę w świat literatury i sprawią, że pokocha czytanie:

 

1. Elmer - David McKee (poziom 1)

Elmer to książka z serii 'Pierwsze czytanki' składającej się z trzech różnych poziomów, przystosowanych do wieku dziecka. Opowiada ona o przygodach popularnego słonia w kratkę. Już sama kolorowa okładka może zachęcić dziecko do sięgnięcia po tę książkę. Zdecydowanie jest przyjazna dziecku, które dopiero zaczyna uczyć się czytać. Zawiera krótkie słowa, pojedyncze zdania, a przede wszystkim duże litery ułatwiające czytanie. A wszystko okraszone jest kolorowymi ilustracjami.

 

2. Elementarz - czytamy metodą sylabową - Alicja Kaczmarska-Strzebońska

Metoda sylabowa stosowana przy nauce czytania jest ceniona przez specjalistów, którzy chwalą jej skuteczność. Książka składa się z alfabetu oraz z coraz to trudniejszych czytanek. Pojawia się różna tematyka, m.in. podróże, kosmos i przyroda. Słowa są podzielone na sylaby, ale nie za pomocą dywizów, lecz za pomocą kolorów. Ponadto w książce zawarto ilustracje oraz ćwiczenia związane z pisaniem liter. Atutem jest także duża czcionka.

 

3. Dzwoń pod 112 - Helena Bross

Książka Dzwoń pod 112 to część serii 'Klasa 1b'. Łączy w sobie naukę czytania z przydatnymi umiejętnościami, takimi jak wzywanie pogotowia ratunkowego. Historia opowiada o dziewczynce, która podczas zabawy złamała nogę. Maja nigdy nie lubiła czytać, ale to się zmienia… Książka niesie za sobą ważne przesłanie i może pomóc dzieciom, które mają trudności w nauce czytania. Zaletą są również duże litery oraz ilustracje uzupełniające tekst.

 

4. Lubię zabawy literkami. Pierwsze kroki w nauce czytania

Lubię zabawy literkami to książeczka stworzona dla dzieci zaczynających naukę czytania. Słownictwo jest dostosowane pod względem trudności, zdania są proste i nieskomplikowane. Do książki dołączony jest zestaw kolorowych naklejek, które urozmaicają treść. Książka ma niecodzienny wygląd, ponieważ posiada uchwyt i przypomina… deskę do krojenia :)

 

Nauka czytania
Chłopiec uczący się czytać

 

5. Pierwsze czytanki. Wierszyki i opowiadania do nauki czytania

Książka jest przeznaczona dla dzieci, które znają już litery i potrafią czytać krótkie teksty. Interesujące dla najmłodszych opowiadania i wierszyki pokazują, że czytanie może sprawiać przyjemność. Historie są zabawne, opatrzone odpowiednimi ilustracjami. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla przedszkolaków.

 

6. Elementarz. Teksty do czytania metodą sylabową - Aleksandra Plec, Marzenna Skoczylas

Pozycja ta jest idealna dla dzieci rozpoczynających naukę czytania, a także dla tych, które mają problemy z czytaniem. Słowa podzielone są na sylaby za pomocą kolorów, co ułatwia czytanie. Pierwsza część książki zawiera pojedyncze wyrazy podzielone na sylaby, w drugiej części z kolei umieszczone są czytanki o różnym poziomie trudności.

 

7. Mieszkamy w książce! - Mo Willems

Jest to jedna z książek o przygodach świnki Malinki i słonia Leona. Pozycja ta ułatwia uczenie się czytania, ponieważ zawiera bardzo duże litery, a zdania nie są skomplikowane. Tekst jest zapisany w dymkach, podobnie jak występuje to w komiksach. Ciekawe jest również to, że bohaterowie wchodzą w dialog z czytelnikiem, co pozwala maluchowi poczuć się jak prawdziwy towarzysz książkowych postaci. Ponadto w książce są kolorowe obrazki zachęcające do czytania i dalszego poznawania przygód bohaterów. Historyjka jest ciekawa i śmieszna - na pewno spodoba się dziecku.

 

8. Droga mocy - Zofia Stanecka (poziom 1)

Książka ta jest częścią serii 'Czytam sobie'. Historia opowiada o młodym Jedi znanym z Gwiezdnych Wojen. Z całą pewnością zachęci dziecko do samodzielnego czytania. Tekst jest prosty, oparty o nieskomplikowane wyrazy. Książka zawiera kolorowe ilustracje oraz przeliterowane pojedyncze słowa, które ułatwiają naukę czytania. Seria 'Czytam sobie' podzielona jest na trzy poziomy, w zależności od stopnia zaawansowania.

 

Olimpia Orządała

Zobacz również

Najpiękniejsze książki i baśnie dla dzieci

Najpiękniejsze książki i baśnie dla dzieci

Nie wiesz jaką baśń wybrać dla swojego dziecka? Zachęcamy do wyboru ulubionych opowieści z własnego dzieciństwa. Dzisiaj prezentujemy zestawienie kilkunastu najciekawszych baśni, które z pewnością przeniosą Twoją...

czytaj więcej