Arteterapia dla przedszkolaka
Przestąpienie progu przedszkola to zupełnie nowy, pełen odkryć okres dla dziecka. Nowi koledzy, nowe zadania i w tym wszystkim odkrywanie samego siebie… Jak najlepiej zadbać o wszechstronny rozwój podopiecznego? Najlepiej przez sztukę!
Czym jest arteterapia?
Arteterapia to coraz częściej wykorzystywana przez psychologów i pedagogów metoda leczenia, która opiera się na twórczości i sztuce. Po jej elementy sięgają także nauczyciele oraz rodzice, gdyż oprócz specjalistycznych publikacji, które zajmują się podziałami i metodologią arteterapii, dostępnych jest już na rynku wiele popularnych zbiorów kreatywnych zadań i inspiracji do pracy z dzieckiem. Poprzez twórczość możemy uporać się m.in. z nadmierną nieśmiałością czy nadpobudliwością, ale też wspierać dzieci w ich ogólnym rozwoju.
Rozwój artystyczny przedszkolaka
Dziecko w wieku przedszkolnym głównie kształtuje sprawność ręki, więc to bardzo istotne, by już od samego początku wspierać jego rozwój manualny. Poprzez proste formy rysunku uczy się integrować postrzegany obraz z jego odwzorowaniem, a zatem trenuje spostrzegawczość, kategoryzuje i nazywa rzeczy. Rysunek jest ponadto doskonałym treningiem pamięci dla najmłodszych, wymaga użycia pamięci krótkotrwałej podczas przerysowywania rzeczy z otoczenia oraz długotrwałej, kiedy dziecko rysuje na zadany temat. To jednak jeszcze nie czas na tematy abstrakcyjne. Zaleca się, by tematyka zajęć twórczych związana była bezpośrednio z dzieckiem i jego otoczeniem, rodziną, domem. Statystyczny sześciolatek potrafi przedstawić postać ludzką ze schematycznie ujętymi indywidualnymi cechami, porządkuje przedstawione elementy w relacjach góra/dół (np. trawa na dole, chmury na górze), a także dostrzega i oddaje różnice wielkości obiektów. Materiał nie jest tak istotny w tym wieku jak sam proces tworzenia, w którym dziecko wyraża swój stosunek do otaczającego je świata. Psychologowie zaznaczają, że pracując razem z dzieckiem, należy zawsze omówić wykonane dzieło, skomentować i domknąć w ten sposób temat.
Od czego zacząć Arteterapię?
Najlepiej od przygotowania dwóch arkuszy papieru, gdyż specjaliści radzą rysować razem z dzieckiem. Nawet jeśli nie posiadamy dużych umiejętności plastycznych, wspólna aktywność będzie świetnym sposobem na zabawę i naukę jednocześnie. Anna Kalbarczyk w podręczniku "Zabawy ze sztuką" proponuje dla najmłodszych dzieci takie tematy prac jak Ja i moja mama, Mój portret, Mój sen (dobry lub zły) czy Smoki i dziwadła. Każdy z tych prostych tematów generuje jednocześnie możliwość rozmowy z dzieckiem, pokierowania jego uwagi i rozbudzenia ciekawości w trakcie wykonywania prac. Wiele ciekawych, interaktywnych propozycji zabaw z rysunkiem można znaleźć w książce Julii Anastazji Sienkiewicz-Wilowskiej "Dziecko rysuje, maluje, rzeźbi". Jednym z nich jest zabawa pt. Zamień coś w coś innego polegająca na narysowaniu przez dziecko prostego kształtu, a następnie zamiany tego kształtu w coś innego, np. z banana robimy łódkę. Inne propozycje to chociażby ilustracja utworu muzycznego lub projekt reklamy ulubionego produktu dziecka. W tych zadaniach znajdziemy element łamigłówki, który na pewno będzie stanowił dla malucha nie lada gratkę.
Magdalena Mazur
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii