10 najlepszych miejsc do zabawy w Poznaniu i okolicy
Poznań oferuje ogrom atrakcji dla dzieci w różnym wieku, jednak czasem łatwo się w tym pogubić. Dlatego dzisiaj przedstawiamy ranking 10 miejsc, który może Wam pomóc w wyborze.
Najciekawsze miejsca dla dzieci w Poznaniu i w okolicy
Planujesz rodzinny wyjazd do Poznania? Szukasz miejsc, które zachwycą Twoje dziecko? Przedstawiamy Wam te najlepsze, które warto odwiedzić z pociechą w szczególności.
1. Pyrland. Park Linowy
Przednia rozrywka dla odważnych dzieci, jak i dorosłych. Do dyspozycji są cztery trasy o różnych stopniach trudności, w tym jedna dedykowana specjalnie dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Oprócz tego dwie trasy tyrolkowe, z czego jedna, składająca się z pięciu ukośnych zjazdów, przeznaczona dla najmłodszych. Ograniczeniami są tutaj wiek (od 3 lat), wzrost (na większości tras co najmniej 160-180 cm zasięgu podniesionej do góry ręki) oraz lęk wysokości. Choć samo przejście trasy nie powinno zająć dłużej niż 45-90min, to emocje, które zrodzą się podczas tej przeprawy, będą trzymać co najmniej do końca dnia!
Osobom o trochę słabszych nerwach proponujemy programy edukacyjne, które także znajdują się w ofercie parku linowego, jak np. Ekopyrki, czyli nauka ekologii przez zabawę lub Tipipark - poznanie ciekawej historii Indian.
2. Tajemniczy pokój
Gry typu escape room zasypały rynek. I choć dorośli już prawie w każdym mieście znajdą tego typu rozrywkę dla siebie, z dziećmi bywa różnie. Na szczęście w Poznaniu to możliwe. Do dyspozycji mamy dwa pokoje - 'Na ratunek tygrysom' oraz 'Atak dinozaurów'. Oba bardzo dobrze dopracowane pod względem wystroju oraz fabuły. Zagadki są ciekawe, ale nie oczywiste - dzieci raczej będą chciały uzyskać drobne podpowiedzi od rodziców. Escape room to rozrywka, która w Polsce w kategorii dziecięcej dopiero kiełkuje, ale na pewno ma duże szanse powodzenia. Umożliwia pokazanie najmłodszym, że gra z fabułą wcale nie musi rozgrywać się jedynie na ekranie komputera.
3. Virtual Quest
Pierwsza w Europie galeria rzeczywistości wirtualnej, która za pomocą specjalnych gogli, zabiera uczestnika do zupełnie innego świata. W technologii 3D możemy przeżyć spotkanie z dinozaurami, podwodną przygodę lub odpocząć w strefie relaksu. Każdy ze scenariuszy oferuje w części wprowadzającej garść ciekawostek odnośnie oglądanego obrazu, które następnie przydają się przy rozwiązywaniu zagadek. Niestety atrakcja ta ze względów bezpieczeństwa przeznaczona jest dla osób powyżej 13 roku życia.
4. Jump Arena
Park trampolin, który znajdziemy aż w trzech lokalizacjach w Poznaniu! Przeznaczony dla dzieci powyżej 5 roku życia. Ciekawy pomysł na jednorazowe wyjście, ale jeśli zabawa się spodoba, to istnieje także możliwość zapisania się na cotygodniowe zajęcia. Idealne miejsce dla dzieci, jak i rodziców, którzy chociaż przez chwilę chcą oderwać się od rzeczywistości. Jeden z lepszych sposobów na wzmocnienie swojego ciała, szansa na nabranie dynamiki oraz zadbania o kondycję fizyczną w najmniej oczywisty i nudny sposób.
5. Heho. Pracownia ceramiczna
Miejsce, w którym glina jest rzeczą świętą! No, prawie. Bo mimo, że najważniejsza w całym przedsięwzięciu, to ogólnodostępna - i dla dzieci, i dla dorosłych. Z uwagi na kilkuetapowy proces powstawania przedmiotów z gliny, zwykle, aby samemu stworzyć jakiś przedmiot, potrzebne są dwa spotkania. Jednak warsztaty w Heho mają charakter otwarty, nie tworzą zamkniętego cyklu, przez co przyjść można wtedy, kiedy akurat nam pasuje. Szczególnej uwadze polecamy 'Lepienie Rodzinne' odbywające się cotygodniowo, w soboty przed południem. Zwykle spotkania te mają temat przewodni, który związany jest z porą roku lub nadchodzącymi świętami. Inną, równie ciekawą opcją jest 'Malowanie w ceramice', gdzie wybieramy jeden spośród wielu dostępnych biskwitów i przyozdabiamy go według uznania naszą radosną twórczością.
6. Nowe Zoo
To atrakcja, która nigdy się nie znudzi. W zależności od pory dnia czy roku, przychodząc do zoo możemy obserwować rozmaite zachowania zwierząt (niektóre w upały np. chowają się pod wodą). Poznański ogród zoologiczny jest drugim największym w Polsce zwierzyńcem. Jego najsłynniejszymi mieszkańcami są słonie afrykańskie, które rezydują tam od 2009 roku. Zachęcamy do powolnego i uważnego zwiedzania tej żywej ekspozycji - na niektóre rzeczy warto poczekać, jak np. zejście leniwca z gałęzi czy narodziny nowego motyla. Dajmy sobie czas, aby przeczytać stojące przy wybiegach tabliczki informacyjne, opowiedzmy o nich dzieciom. Spróbujmy wykorzystać tę wizytę, aby zaszczepić w najmłodszych chęć ochrony przyrody, a co za tym idzie, zagrożonych gatunków zwierząt.
7. Leopark
Centrum Zabaw dla dzieci zlokalizowane w Starym Browarze to przestrzeń dla całej rodziny. Podczas gdy dorośli mogą zasiąść w strefie relaksu na wygodnych kanapach, ich dzieci czeka pełen frajdy plac zabaw. Mali klienci Starego Browaru znajdą tam dwupoziomową konstrukcję, będącą torem przeszkód, wyposażoną w podwójną zjeżdżalnię. Jedną z największych atrakcji jest tam fontanna z popularnymi plastikowymi piłeczkami. Wystarczy wrzucić je do środka i uruchomić mechanizm, aby kulki zaczęły wyskakiwać. Dodatkowo dostępne są trzy trampoliny, cymbergaj oraz mały tor wyścigowy (za dodatkową opłatą). Dla najmłodszych zorganizowano odrębny, niewielki kącik maluszka. Leopark może być dogodnym miejscem na zrobienie przerwy podczas zakupowego szaleństwa, ale też komfortowym miejscem spotkań dla młodych mam, które chcą poplotkować przy kawie, mając swoje pociechy na oku. Cieszący oko wystrój to w tym przypadku tylko dodatkowa zaleta.
8. Blubry 6D
Blubry to po poznańsku opowieści, ale te przy ulicy Wronieckiej są trochę inne, niż zazwyczaj, bo przeżywamy je spacerując w przestrzeni 6D! Na wstępie otrzymujemy okulary 3D i zaczynamy naszą przygodę. Przenosimy się w czasie do dawnego Poznania i poznajemy bohaterów miejskich legend. Całej wycieczki doświadczamy wszystkimi zmysłami - widzimy malowidła naścienne, słyszymy poznańską gwarę, czujemy wiatr na skórze oraz zapach rogali świętomarcińskich, od których wręcz cieknie nam ślinka! Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w Blubrach jest ciemno, co nie każde dziecko lubi, ale efekty 6D są stonowane i zdecydowanie nie straszą, a fascynują. Dostępne są cztery wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, hiszpańska. Blurby to świetne miejsce, gdzie nowe technologie łączą się z legendarnymi historiami, zapewniając odwiedzającym moc niezapomnianych wrażeń. Polecamy nie tylko turystom, ale także małym poznaniakom i ich rodzicom!
9. Rogalowe Muzeum Poznania
Każdy, kto choć raz postawił nogę w Poznaniu musiał próbować rogali świętomarcińskich. A dla tych, którzy pokochali je całym swoim żołądkiem, polecamy Rogalowe Muzeum Poznania - żywe centrum kultury i tradycji. Wchodząc do środa zostawiamy współczesność za drzwiami. W nieformalnej atmosferze możemy obserwować tu pokazy wyrobu rogali świętomarcińskich na żywo. Podczas ich trwania przybliżona zostaje historia miasta i słynnego poznańskiego przysmaku. Prowadzący chętnie żartują, wciągają w zabawę dzieci i uczą gwary poznańskiej. A na końcu... degustacja, czyli to, co maluchy lubią najbardziej!
10. Palmiarnia Poznańska
Poznańska palmiarnia, zlokalizowana w Parku Wilsona, jest największą w Polsce ekspozycją egzotycznych roślin i ryb. To idealna propozycja na deszczowe dni dla dzieci w każdym wieku. Zwiedzając przechadzamy się po różnych strefach klimatycznych - umiarkowanej, śródziemnomorskiej, subtropikalnej, tropikalnej, a także po sawannie. W pawilonach o powierzchni prawie 5 tys. m2 zebrano ponad 1,1 tys. gatunków roślin oraz 170 gatunków ryb z różnych stron świata. Jeśli z wrażenia będziemy chcieli usiąść - do dyspozycji mamy ławeczki w pawilonach oraz kawiarnię '7 Kontynentów'. Proponujemy do niej zajrzeć bez względu na to, czy mamy ochotę na herbatę i ciastko czy nie - panuje tam bowiem niespotykany klimat, którego zasługą jest bogata roślinność oraz stała ekspozycja rzeźb, minerałów i pamiątek z podróży.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii