Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Najlepsze planszówki dla dzieci i młodzieży

Gry to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem lub zaaranżowanie mu wolnego czasu. Pod warunkiem, że odpowiedzialnie dobierzemy grę, a wybór jest niezwykle szeroki, przez co i trudny. Postanowiliśmy więc przygotować specjalny ranking gier planszowych dla dzieci. W naszym artykule znajdziesz kilkanaście najlepszych propozycji z różnych kategorii, w tym także darmowe gry planszowe online czy też gry planszowe DIY, które można wykonać własnoręcznie z dzieckiem.

Zanim jednak przejdziemy do rankingu, musisz wiedzieć parę rzeczy. Gry, jak żadna inna metoda nauczania, angażują uwagę dziecka, powodują wzrost motywacji i zainteresowania przedmiotem, szerzej ujmując: nauką, sztuką, otaczającym je światem. Pomagają nabywać nowe umiejętności, kształtują logikę - pomagają w rozwoju zdolności matematycznych. Uczą współpracy w grupie i wpływają na inne aspekty rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka. Informacje takie można znaleźć w licznych publikacjach na temat wpływu gier na edukację dziecka, np. 'Pozwólmy dzieciom grać. O wykorzystaniu gier planszowych w edukacji matematycznej' autorstwa Renaty Korolczuk i Małgorzaty Zambrowskiej.

 

Którą grę wybrać?

Poniżej czeka na Ciebie szeroki wachlarz różnorodnych propozycji gier planszowych i edukacyjnych dla dzieci. Przygotowując ranking, kierowaliśmy się opiniami użytkowników, a także grami polecanymi w przeprowadzanych badaniach. Wybrane gry z pewnością sprawią przyjemność nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Podany wiek jest wiekiem proponowanym przez producentów i sprzedawców, a cena jest orientacyjna.

 

edukacyjne Gry planszowe

W tej kategorii znajdziesz przede wszystkim gry edukacyjne i planszowe, które wymagają od dwóch graczy wzwyż. 

 

Gra planszowa

1. Dzień i Noc. Wielopoziomowa gra logiczna dla najmłodszych dzieci

Gra dla dzieci już od 2 lat, jednak grają w nią także dorośli. Niewątpliwym plusem gry jest trwałość, solidność wykonanych elementów, a także to, że do gry potrzebna jest jedna osoba. Gra składa się z 11 drewnianych klocków, książeczki z zadaniami oraz instrukcji. Średni czas gry wynosi około 30 minut. Jest to edukacyjna układanka, która składa się z dwóch poziomów: 1. starter i junior, oraz poziom 2. expert i master. Dziecko, widząc tylko cienie, odgaduje, z jakich elementów dana kompozycja została ułożona. Rozwija spostrzegawczość, koordynację ruchową, wyobraźnię, także przestrzenną. Minusem jest cena gry, która waha się w granicach 90-130 złotych, jednak zawsze można "upolować" okazyjną cenę na wyprzedażach i promocjach.

 

2. Co to? Kto to? Ćwiczenia i zabawy z dźwiękiem

Gra dla dzieci od lat 3. Jest to materiał dźwiękowo-obrazkowy, który składa się z pojedynczych dźwięków, historyjek dźwiękowych i obrazków do układania. Zawiera płytę CD z nagraniami odgłosów zwierząt domowych, odgłosów na spacerze, odgłosów w domu, odgłosów zwierząt z ZOO, scenek domowych i "historyjek" oraz 37 obrazków uzupełniających ćwiczenia i zabawy. Jest to wartościowa gra dla dzieci z zaburzeniami mowy. Użytkownicy polecają tę pozycję także dzieciom z autyzmem. Ćwiczy i rozwija pamięć wzrokowo-słuchową, wyobraźnię. Uczy koncentracji i rozpoznawania bodźców wzrokowo-słuchowych. Jej cena waha się w granicach 50 złotych.

 

3. 5 sekund Junior

Gra dla trzylatków i dzieci starszych. Otrzymała nagrodę w konkursie  "Świat przyjazny dziecku' organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii "Zabawka dla dzieci w wieku 3-7 lat'.  Składa się z talii kart i czasomierza. Rzucone hasło wymaga, aby jak najszybciej podać wymaganą ilość skojarzeń. Jest to gra skojarzeniowa, która wymaga myślenia pod presją czasu. Rozwija zatem kreatywność i wyobraźnię, refleks i szybkość myślenia. Polecana przez wielu użytkowników. Najniższa cena, którą znaleźliśmy to 54 złote.

 

4. Bystre Oczko

Gra dla 4-latków i dzieci starszych. 7 gier w jednej! Składa się z 210 twardych dwustronnie zadrukowanych plakietek, 4 planszy i instrukcji z propozycjami gier. Gra trenuje spostrzegawczość, pamięć i refleks, rozwija umiejętność postrzegania wzrokowo-słuchowego; uczy rozróżniania kolorów i nazywania przedmiotów. Można ją kupić za 30 złotych.

 

5. Nogi Stonogi

Gra dla dzieci od 4 lat.  Składa się z 4 kostek, 4 płytek będących początkiem stonogi, 15 płytek z butami oraz instrukcji. Gracz rzucając kostkami próbuje zdobyć jak najwięcej butów dla swojej stonogi. Musi podejmować decyzję, ile butów i w jakiej barwie chce posiadać. Wygrywa ten, którego stonoga będzie posiadać najwięcej butów, a tym samym będzie najdłuższa. Gra posiada dwa warianty, dla starszych i młodszych dzieci. Nie tylko uczy rozpoznawania symboli i kolorów, ale także prostego liczenia, a więc rozwija umiejętności matematyczne. Nogi Stonogi można kupić od 26 złotych.

 

6. Było sobie życie - Pojedynki Mistrzów

Gra dla dzieci siedmioletnich i starszych. Wielu z dorosłych zapewne kojarzy serię "Było sobie życie". Jest to zarazem powrót do dzieciństwa dla rodziców, jak i interesująca przygoda dla dzieci. Pudełko zawiera 45 kart z obrazkami (5 zestawów po 9 kart), 55 kart z pytaniami (pytania łatwe i pytania trudne), 1 detektor odpowiedzi oraz instrukcję. Gra jest sprawdzianem wiedzy na temat ludzkiego organizmu i jego funkcjonowania. Gracz prawidłowo odpowiadając na pytania, układa elementy wybranych obrazków. Grę można nabyć już od 19 złotych.

 

7Mini Wyprawa z Martyną Wojciechowską

Gra przeznaczona jest dla dzieci ośmioletnich i starszych. Składa się z planszy, 47 kart pytań i odpowiedzi, 4 kart liter, 4 kart z opowieściami Martyny, 2 pionków i 1 kostki z oczkami, 1 kostki z cyframi, 20 żetonów i klepsydry. Gracz, przemierzając oceany i kontynenty, odpowiada na pytania związane z miejscami postoju. Podczas wędrówki gracze poznają także niezwykłe historie, które opisała specjalnie dla nich Martyna Wojciechowska. To fascynująca wyprawa pozwala poznać różne zakątki świata, rozwija wiedzę geograficzną, a także kulturową. Można kupić już za 9 złotych.

 

Darmowe gry online dla dzieci

Dzieci na ogół uwielbiają gry dostępne w sieci. Zadbajmy o to, by czas spędzony przed ekranem komputera bądź tableta był wartościowy dla malucha, proponując mu jedną z polecanych pozycji. Dziecko może samo cieszyć się zabawą i edukacją lub współuczestniczyć w grze z innymi online.

Dzieci grające na komputerze
Gry online to doskonała rozrywka dla dzieci

 

8. Monopoly

Gra jest dostępna w wersji anglojęzycznej. Polega na kupowaniu rozmaitych obiektów i pobieraniu opłat od innych graczy, którzy znaleźli się na należącej do nas nieruchomości, starając się w ten sposób doprowadzić współzawodników do bankructwa. Pomaga podejmować decyzje strategiczne, rozwija umiejętność analitycznego myślenia.

 

9. Łańcuchy pokarmowe

Polega na odpowiednim ułożeniu puzzli, które tworzą łańcuchy pokarmowe. Ma kilka etapów. Po każdorazowo dobrze ułożonym łańcuchu puzzli, dziecko ogląda krótką animację. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala dziecku poznać prawa natury. Jest przyjemna wizualnie i pozwala zaangażować uwagę dziecka.

 

10. Kręgle matematyczne

Rozwiązując proste działania, dziecko zbija kolorowe kręgle. Gra pozwala najmłodszym dzieciom ćwiczyć spostrzegawczość i umiejętność rozwiązywania najprostszych zadań matematycznych.

 

Gry planszowe DIY - Zrób to sam

Coraz większą popularnością cieszy się DIY, czyli Do it yourself. Niewątpliwą zaletą jest niższy, w stosunku do zakupionej, koszt gry. Przy okazji, kreatywnie możesz spędzić czas wraz z dzieckiem, tworząc planszę czy karty do gry. Razem z pociechą sami decydujecie, jaki nadać wygląd bohaterom czy stworzonemu światu. Inspiracje możesz zarówno czerpać z gier już istniejących, jak i stworzyć coś zupełnie nowego. Instrukcje i przykłady, jak coś wykonać, znajdziesz m.in. w publikacji 'Gry i zabawy. Edukacja finansowa dzieci w wieku 10-12 lat.'

 

 

 

Zobacz również

10 pomysłów na zabawę z małym dzieckiem

10 pomysłów na zabawę z małym dzieckiem

Zastanawiasz się, jak kreatywnie i wesoło spędzić czas z przedszkolakiem w domu? Chcesz, aby zabawa wpływała pozytywnie na jego rozwój? W tym artykule znajdziesz inspiracje, dzięki którym słowo ,,nuda' przestanie...

czytaj więcej

Domowe sposoby na kreatywne zabawy dla dzieci

Domowe sposoby na kreatywne zabawy dla dzieci

Niektórzy rodzice mają tendencję do zasypywania dzieci drogimi sklepowymi zabawkami. Tymczasem świecące, grające, plastikowe cudeńka szybko się dzieciakom nudzą i lądują w kącie. . Po co wydawać pieniądze, skoro...

czytaj więcej