Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Warszawskie zajęcia teatralne dla dzieci

Chcesz rozbudzić w swoich dzieciach zamiłowanie do żywej sztuki? Zależy Ci na tym, by Twoje dziecko integrowało się w grupie swoich rówieśników, a także miało możliwość osobistego rozwoju? A może Twoje dziecko interesuje się aktorstwem i chciałoby postawić pierwsze kroki na aktorskiej ścieżce? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedź brzmi "tak", to zachęcamy do zapoznania z poniższymi propozycjami zajęć teatralnych dla dzieci.  

 

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia teatralne?

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji, należy uświadomić sobie jedną ważną rzecz. Niezależnie od tego, co wybierzemy, czy będzie to grupa teatralno-rozwojowa, teatralno-muzyczna, czy formy para-teatralne (takie jak pantomima, grupy taneczne), w teatrze dziecięcym chodzi przede wszystkim o łączenie dobrej zabawy z rozwojem. Dzięki udziałowi w warsztatach teatralnych i przygotowaniach do wystawienia spektaklu dzieci otwierają się na świat i innych. Ćwiczą pamięć i wymowę, obcują z literaturą, uczą się współdziałania w zespole, w którym każdy ma określoną rolę do spełnienia i tylko poprzez współpracę wszystkich członków zespołu można odnieść sukces. Teatr jest miejscem, gdzie spełniają się dziecięce marzenia. To rzeczywistość fantastyczna, w której dzieci mogą wcielić się na chwilę w kogoś innego, np. w bohaterów znanych im bajek. Teatr uczy wrażliwości i ekspresji, a także pomaga doskonalić kreatywność i rozbudza wyobraźnie. Warto mieć też na uwadze, że większość organizatorów warsztatów teatralnych rozpisuje program zajęć dla swych grup na kilka miesięcy (a nawet cały sezon!), a zwieńczeniem ich starań jest z reguły przedstawiciele lub spektakl. Warto więc rozglądać się za odpowiednią grupą teatralną już na początku sierpnia. Pamiętajmy, że zajęcia teatralne dla dzieci odbywają się w kameralnym gronie tak, by ich prowadzący mogli indywidualnie podejść do każdego uczestnika. Co wiąże się z tym, iż liczba miejsc w takich grupach jest ograniczona, a zapisy trwają do określonych przez organizatorów terminów. 

 

Oferta warsztatów teatralnych dla dzieci w Warszawie

Sprawdź listę teatrów dla najmłodszych w Warszawie i wybierz się wspólnie z dzieckiem na spektakl, który przeniesie was w magiczny świat gry aktorskiej.

 

1. Klub Teatralny Młodzieżowego Domu Kultury "Muranów"

Doskonała opcja dla dzieci, pragnących zapoznać się z funkcjonowaniem teatru lub marzących o karierze aktora lub aktorki. Nieśmiałość nie będzie żadną przeszkodą. Klub teatralny działający w Młodzieżowym Domu Kultury "Muranów" skupia dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Zamierzeniem tej grupy jest wprowadzić dzieci i młodzież w tajniki sztuki teatralnej, dlatego na cotygodniowych trzygodzinnych spotkaniach członkowie klubu ćwiczą m.in. dykcję, emisję głosu i ekspresję ruchową. Grupa oswaja przestrzeń teatru poprzez obycie ze sceną, samodzielne wykonanie dekoracji i aktywne uczestnictwo w tworzeniu oprawy muzycznej. Dzieci nie tylko uczą się swoich ról na pamięć, lecz także są zachęcane do interpretacji sztuki. Efektem końcowym pracy grupy jest realizacja spektaklu teatralnego.

Szczegółowe informacje: zajęcia odbywają się co wtorek (16.00-19.15). Prowadząca:  Joanna Oleś. Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury "Muranów" im. C.K. Norwida; adres: ul. Stawki 10.

 

2. Warsztaty teatralne dla przedszkolaków w Służewskim Domu Kultury

Jeśli trzygodzinne spotkania to zbyt długi wysiłek dla Twojej pociechy, to Służewski Dom Kultury oferuje godzinne zajęcia dla przedszkolaków z uwzględnieniem podziału dla grupę młodszą (4-5 lat) oraz starszą (6-8 lat). Godzina w tygodniu w zupełności wystarczy, by odkryć magię teatru, zawiązać nowe przyjaźnie, wyćwiczyć swój język i ciało, a także przełamać tremę na scenie. Aby móc cieszyć się premierą własnego spektaklu, trzeba jednak włożyć w niego sporo wysiłku, dlatego w programie warsztatów teatralnych dla przedszkolaków Służewskiego Domu Kultury poza zabawami w kalambury i "pomniki" (zastyganie w konkretnej pozie), znalazły się także ćwiczenia dykcji, nauka piosenek i improwizacje. 

Szczegółowe informacje: autorką programu warsztatów i osobą je prowadzającą jest Pani Kamila Calińska. Starsza grupa spotyka się co poniedziałek o godz. 16.00 w Sali Tanecznej, młodsza zaś co środę o tej samej godzinie w antresoli Pracowni Plastycznej. Koszt warsztatów wynosi 60zł miesięcznie.

 

3. Ośrodek Kultury Ochoty

Ciekawy pomysłem jest połączenie teatru z rozwojem języka obcego. Z taką propozycją wychodzi Ośrodek Kultury Ochoty przeprowadzający zajęcia teatralne dla dzieci z lektorem języka angielskiego. Dzieci podzielone są na dwie grupy: młodszą (6-8 lat) i starszą (12-15 lat). Zajęcia kończącą się wystawieniem spektaklu, do którego dzieci i młodzież przygotowują się cały rok. Grupa aktywnie przyswaja nowe słownictwo, wykorzystując je przy odgrywaniu swoich ról. Udział w tak zorganizowanej formie teatralnej, może przynieść dziecku większy pożytek, niż korepetycje lub dodatkowe lekcje języka. Odgrywane scenek z nowo poznanym słownictwem sprawi, że Twoje dziecko szybciej je zapamięta i przyswoi. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza przy dzieciach, które mają sporo energii i trudno im usiedzieć w miejscu. Grupa spotyka się raz w tygodniu, a zajęcia trwają tyle, co godzina lekcyjna.

Szczegółowe informacje: miesięczny koszt zajęć wynosi 100 zł. Zajęcia prowadzi Weronika Cendijn. Młodsza grupa spotyka się we wtorki o godzinie 17.00, starsza w czwartki o 18.15.

 

4. Musical Art School

Jeśli teatr ma być dla naszej pociechy nie tylko przygodą z dzieciństwa, lecz pierwszym krokiem w karierze aktorskiej, to rozważyć należy inną propozycję Ośrodka Kultury Ochoty, mianowicie Musical Art School. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Dzieci będą spotykać się w soboty, by pod okiem doświadczonych pedagogów szkolić swoje umiejętności w aktorstwie, śpiewie i tańcu. Na każdą z dziedzin poświęcony zostanie półtoragodzinny tryb lekcji. Dzieci dowiedzą się jak skutecznie prezentować się na scenie i castingach, a także jak wzmacniać swoją osobowość i indywidualność. Efekty całorocznej pracy będzie można podziwiać podczas spektaklu, wieńczącego kurs.

Szczegółowe informacje: miesięczny koszt kursu to 360zł. Organizator: Ośrodek Kultury Ochoty. Adres: Grójecka 75.

 

Zdjęcie przedstawiające dziecięcą sztukę teatralną
Dzieci podczas przedstawienia teatralnego

 

5. Propozycje Wolskiego Domu Kultury

Liczne zajęcia teatralne lub powiązane z teatrem znalazły się w ofercie Wolskiego Domu Kultury. Jest w czym wybierać od zabaw teatralnych po formy powiązane z baletem. W szczegółowej rozpisce zajęć na rok 2016/2017 znalazły się m. in.: zajęcia taneczno-ruchowe dla dzieci już od 4 roku życia, zajęcia teatralne dla starszych dzieci (od 12 lat), a nawet mały musical (dzieci w przedziale wiekowym 4-6 lat). Dla nieco starszych (od 16 lat) zaplanowano studio teatralne "rezonans myśli", młodszym dzieciom przypadły w udziale zabawy teatralne (od 7 lat). Ceny jednej godziny zajęć wahają się od  granicach od 15 do 25 złotych. Wolskie Centrum Kultury nastawione jest na rozwój aktywności kulturalnej, artystycznej i edukacyjno-wychowawczej, dlatego warto bliżej zapoznać się z ich programem. Zajęcia ściśle powiązane ze sprawnością ruchową i taneczną pozwolą Twoim pociechom rozwijać swe umiejętności, które z czasem przerodzić mogą się w pasję, trwającą nawet do końca życia.

Szczegółowe informacje: Pełny program zajęć znaleźć można tutaj: www.wck-wola.pl/pliki/tabela-zajecia.pdf

 

6. Staromiejski Dom Kultury

Teatr to nie tylko aktorstwo, ale także umiejętności plastyczne. Przygotowanie dekoracji, kostiumów czy makijażu to równie ważna część spektaklu, jak aktorski monolog. Aby to zrozumieć, Staromiejski Dom Kultury zaprasza na zajęcia plastyczno-teatralne do pracowni "Pankracownia". Zajęcia dla dzieci odbywają się od 14.00 do 20.00 w poniedziałki, wtorki oraz czwartki. A raz w miesiącu uczestnicy zajęć będą mieli okazję pracować w plenerze.

 

W ofercie SDM znalazł się także klub teatralny dla młodzieży od 13 roku życia. Klub nosi nazwę "Microscena" i działa już od 40 lat. Jego członkowie skupiają się na małych formach teatralnych. Klub otwarty jest na pracę z dziećmi z niepełnosprawnościami. Uczestnictwo w zajęciach klubu pozwoli każdemu rozwijać swoją wrażliwość artystyczną, a także da możliwość realizacji własnych pomysłów - "Microscena" otwarta jest na autorskie propozycje spektakli. 

Szczegółowe informacje: Instruktorem zajęć "Microsceny" jest pani Małgorzata Graczyk. Grupy spotykają się w środy w godz. 17.00 do 19.00 oraz 19.30 do 22.00 lub piątki w godz. 16.30 - 19.00 oraz 19.00 - 22.00 (w zależności od grupy) w siedzibie Staromiejskiego Domu Kultury na Rynku St. Miasta 2 (Sala Klubowa) oraz w Piwnicy na Wójtowskiej.

 

7. Dom Kultury Praga

Naprzeciw oczekiwaniom nastolatek wychodzi Dom Kultury Praga. Na dwugodzinnych zajęciach raz w tygodni uczestniczki zajęć teatralnych będą miały okazję okiełznać własną emocjonalność, puścić wodze fantazji i pozwolić w ten sposób, by historia pisała się sama. Ta forma teatralna, ze znamiennym dopiskiem "wszystko czego nam nie wypada", stawia na oryginalność i świeżość. Na koniec cyklu spotkań uczestniczki będą miały szansę przedstawić publiczności własne przemyślenia i pierwsze autorskie próbki twórczości. Zanim jednak do tego dojdzie, pod okiem instruktorki, poznają niezbędny warsztat aktora i nauczą się panować nad własnym głosem i ciałem.

Szczegółowe informacje: grupa spotyka się bezpłatnie w piątki o godz. 17.00. Prowadząca zajęcia to Pani Magda Kupryjanowicz. Wiek uczestniczek: 10-16 lat. Adres: ul. Dąbrowszczaków 2.

 

8. Dom Kultury Włochy

Nauka poprzez zabawę jest kluczem do rozwoju indywidualnych umiejętności dzieci oraz przełamywania barier hamujących rozwój osobowości. Tą zasadą kieruje się Dom Kultury Włochy, który serdecznie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 10 na wspólną zabawę w teatr. Zajęcia nastawione będą na odkrywanie siebie oraz drugiej osoby i mogą być wspaniałym sposobem na poznanie dziecięcych zdolności. Teatr to w końcu synteza przeróżnych dziedzin sztuki (plastyki, muzyki, słowa i tańca). W im młodszym wieku je poznamy, tym więcej czasu będziemy mieli na ich rozwijanie. A im więcej serca włożymy w bycie częścią teatralnej grupy, tym więcej otrzymamy. Teatr uczy nas bowiem nie tylko sztuki, ale i charakteru. Dodaje pewności siebie i pogłębia cierpliwość.

Szczegółowe informacje: Grupa spotyka się w piątki o godz. 16.00-17.00. Opłata za miesiąc zajęć wynosi 70 zł. Adres: ul. Bolesława Chrobrego 27.

 

9. Dom Kultury Wygoda

Teatr odkryć można również z Domem Kultury Wygoda, w którego ofercie znalazły się warsztaty dla dzieci i młodzieży, łączące ze sobą dobrą zabawę, ćwiczenia aktorskie i możliwość odkrywania siebie. Na warsztaty można zapisać już nawet czterolatki. Miesięczny koszt zajęć to 60 zł.

Szczegółowe informacje: Zajęcia prowadzi pan Piotr Stawki. Uczestnikami zaś mogą być osoby w przedziale wiekowym od 4 do 14 lat. Adres: Koniecpolska 14.

 

Zajęcia teatralne w dobie filmu?

Wiele osób może się zastanawiać do czego w dzisiejszym świecie potrzebny jest teatr, skoro wydawać by się mogło, iż łatwo można go zastąpić innymi formami rozrywki. Żaden jednak film, obojętnie jak nakręcony i zmontowany, nie zastąpi żywej gry scenicznej i emocji, jakie może ona wywołać w widzach. Teatr jest sztuką, która towarzyszy człowiekowi od dawna, a odkrywanie jego piękna "zza kulis" od najmłodszych lat, zaowocuje w przyszłości silnym charakterem i rozwiniętym duchem. Warsztaty teatralne nauczyć mogą pracy zespołowej, cierpliwości, umiejętności improwizowania i przeżywania emocji. Teatr jest mikrokosmosem, którego znajomość od najmłodszych lat pozwoli dzieciom łatwiej zrozumieć otaczający ich świat.