Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Kraków
  Pokoju 68
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Wiek: Wszyscy
  Cena: od 0,00
  do 18,00 zł/osoba
  Kategoria: Umysł
  Tel:12 428 66 53, 12 346 12 85
  E-mail:biuro@ogroddoswiadczen.pl

  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

  Ogród Doświadczeń jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. To rozciągający się na sześciu hektarach zieleni park edukacyjny, którego celem jest pobudzenie naszych zmysłów i nauka poprzez zabawę. Idea parku narodziła się z potrzeby istnienia miejsca łączącego relaks wśród zieleni z edukacją. Tak właśnie powołano do życia Ogród Doświadczeń, który zaprasza zwiedzających do poznania podstawowych praw fizyki poprzez interaktywne modele urządzeń. Urządzanie są oryginale i zaprojektowane przez ekspertów z takich dziedzin jak architektura, fizyka czy dydaktyka. 

   

  Kołyska Newtona - instalacja w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń pozwala zrozumieć niektóre prawa fizyki (źródło

   

  Atrakcje ogrodu

  Ogród sensoryczny dzieli się na kilka grup tematycznych, w kręgu których znajdują się poszczególne instalacje. I tak zwiedzający zapoznają się z podstawowymi działami fizyki, czyli z optyką, hydrostatyką, magnetyzmem, akustyką i mechaniką. Ta ostatnia zawiera w sobie najwięcej atrakcji, m. in. kołyskę newtona - znany wszystkim układ zderzających się kul. Z dziedziny optyki warto przyjrzeć się krzywym zwierciadłom, natomiast w innej części ogrodu poobserwować można magnetyczne wyścigi. Młodych muzyków z pewnością zainteresują kamienne cymbały i ksylofon. Chcący rozwikłać tajemnicę trójkąta bermudzkiego powinni przyjrzeć się jego miniaturze w ogrodzie w części powiązanej z hydrostatyką. 

   

  Na chwilę zadumy można pozwolić sobie w Lem-biryncie, czyli zgeometryzowanym labiryncie, który oferuje zwiedzającym dwie ścieżki ogrodowe do przejścia. W jego zachodniej części znajduje się trasa typu meander, druga, umieszczona w części wschodniej, to spirala. Ta zabawna nazwa powstała przez połączenie słowa labirynt z nazwiskiem patrona Ogrodu, Stanisławem Lemem, wybitnym pisarzem i futurologiem, którego fantazje obecnie są już rzeczywistością. Podczas poszukiwania wyjścia z labiryntu towarzyszyć nam będą mądrości Lema, zamieszczone w formach cytatów na tabliczkach. 

   

  Piękne zapachy roślin zwabią zwiedzających do innej części ogrodu, zwanej Zapachowem. Umieszczone tu rośliny pobudzą zmysł zapachu i na długu zostawią ślad w naszej pamięci. Zaś dzięki tabliczkom dowiemy się dokładnie, dlaczego i w jaki sposób rośliny wykorzystują zapachy. 

   

  Róże w Zapachowie pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną

   

  Przyroda to nie tylko zieleń i rośliny, lecz także skały, będące niemymi świadkami wieków. Ich wystawę, złożoną z 17 sędziwych eksponatów, podziwiać można w Geo-ogródku. Wizyta w Geo-ogródku pozwoli nam zrozumieć z jakich skał składa się nasza planeta, a także pojąć lepiej procesy, w wyniku których one powstały. 

   

  Dodatkowe atrakcje zamieszczone w ofercie Ogrodu Doświadczeń to bungee trampolina, żyroskop, który sprawi, że poczujemy się jak prawdziwy pilot w czasie lotu, czy możliwość turlania się w kuli (zorbing), dzięki której na własnej skórze można przekonać się, jak działa siła odśrodkowa. 

   

  Czy to wszystko?

  Oczywiście, że nie. Ogród Doświadczeń to także miejsce, w którym w niebanalny sposób możemy przeżyć dziecięce urodziny. W zestaw urodzinowy wlicza się opieka instruktora, zajęcia w plenerze, a także przestrzeń namiotu, w którym można odsapnąć i zjeść przekąskę. Mali pasjonaci nauki mogą również skorzystać z bogatej oferty lekcji edukacyjnych, zróżnicowanych tematycznie i adresowanych do dzieci w różnym wieku.