Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Kraków
  al. Jana Pawła II 39
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 09:00 - 17:00
  Śr. 09:00 - 17:00
  Czw. 09:00 - 17:00
  Pt. 09:00 - 17:00
  Sob. 09:00 - 17:00
  Niedz. 09:00 - 17:00
  Cena: od 0,00
  do 65,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:12 640 99 60
  E-mail:info@muzeumlotnictwa.pl

  Zamknięte

  Muzeum Lotnictwa Polskiego

  Mieści się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, należącego niegdyś do najstarszych i największych w Europie. Obecnie Muzeum, umieszczone w symbolicznym krajobrazie dawnych Rakowickich Błoni, jest znaczącym miejscem na kulturowej mapie małopolski, skąd oddziałuje całe województwo, przyciągając zwiedzających poprzez bogatą ofertę kulturalną i historyczną. Co ciekawe, muzeum nawiązuje do swojej tematyki również poprzez architekturę - Gmach Główny z lotu ptaka przypomina wirujące śmigło. 

   

  Wystawa w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego

   

  Muzeum przede wszystkim ma na celu przybliżenie zwiedzającym historii lotnictwa, konstrukcji maszyn i ich zadań. Pośród eksponatów znajdziemy zarówno polskie i zagraniczne maszyny pionierskie, jak i te pochodzące z okresu I wojny światowej, a także późniejsze. Oglądając wystawy samolotów, natrafimy na myśliwskie odrzutowce, maszyny wywiadowcze, transportowe czy pasażerskie. Poza samolotami wśród eksponatów znajdują się również śmigłowce, szybowce i motoszybowce. 

  Wystawy są zaledwie kroplą w morzu działalności muzealnej i edukacyjnej instytucji.

   

  Nowoczesne muzealnictwo

  Idąc z duchem czasu, Muzeum Lotnictwa Polskiego stawia na interakcję zamiast biernego oglądania. Nie sposób się nudzić, gdy w otoczeniu zwiedzających znajdują się nowoczesne gabloty, interaktywne kioski informacyjne, fotele lotnicze, przekroje maszyn czy symulator lotu. Podlegający ciągłym modernizacjom budynek muzeum mieści w sobie trzy sale dostępne dla zwiedzających:

  • ekspozycyjną,
  • edukacyjną,
  • wielofunkcyjną.

  Na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się również kino, w którym odbywają się pokazy filmowe, a także kawiarenka internetowa oraz biblioteka naukowa wespół z czytelnią, z której mogą skorzystać zainteresowani. Chcących aktywnie wypocząć na łonie przyrody, Muzeum zaprasza do Lotniczego Parku Kulturowego

  Muzeum Lotnictwa Polskiego angażuje się również w organizację imprez kulturalnych, w tym koncertów i spektakli. Jednym z lepiej znanych i większych wydarzeń jest coroczny Małopolski Piknik Lotniczy. To wielkie święto lotnictwa, podczas którego odbywają się liczne pokazy mistrzów akrobacji powietrznych. Pokazom tym towarzyszą liczne atrakcje, jak np. inscenizacje, prezentacje sprzętów wojskowych i wesołe miasteczka. Na terenie pikniku nie brakuje wystawców i punktów gastronomicznych. Jest to wydarzenie, na które warto przyjść całą rodziną, by w jej gronie wesoło spędzić czas.

   

  Oferta dla młodszych i starszych konstruktorów

  Dzieci i młodzież, które zaciekawi budowa powietrznych maszyn, są mile widziane na bloku zajęć modelarskich. Zajęcia te przeznaczone są dla osób w wieku od 6 do 14 lat. Ich przemyślana formuła łączy nauki związane z lotnictwem z zajęciami manualnymi i plastycznymi. 

  Studentów zainteresowanych poznaniem historii lotnictwa muzeum zaprasza na wykłady, odbywające się muzealnym hangarze. Oprócz historii wykładowcy poruszają na nich również zagadnienia z zakresu techniki lotniczej.