Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Kraków
    I.Paderewskiego 4 (Rynek Kleparski)
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 16,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:12 357 73 22, 600 797 528
    E-mail:biuro@muzeumobwarzanka.com

    Żywe Muzeum Obwarzanka

    Smacznym i powszechnie znanym symbolem Krakowa jest niepozorny krążek pieczywa - obwarzanek, którego nazwa wywodzi się od procesu zanurzania krążka w wodzie. Ten regionalny wybór wypiekany jest nieprzerwanie od czasów średniowiecznych - pierwsze wzmianki o przepysznym obwarzanku pochodzą z 1394 roku. Receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie w krakowskich rodzinach sprawiła, że przez wieki mieszkańcy regionu, a także odwiedzający go turyści mogli zakosztować smaku obwarzanka. Dzisiaj ten wyjątkowy produkt figuruje w rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych; receptura jego wypieku ściśle określa, jaki kształt i wagę powinien mieć obwarzanek, a także w jaki sposób należy go wytwarzać. Kupując więc smaczny krążek, zwracajmy uwagę, czy obwarzanek trzymany w ręku ma na spodzie charakterystyczne podłużne ślady świadczące o opiekaniu na ruszcie. Jeśli je znajdziemy, możemy być pewni, że kosztujemy oryginalnego obwarzanka, a wypiekająca go piekarnia pozyskała odpowiedni certyfikat. 

     

    Obwarzanek jest jednym z najpopularniejszych symboli Krakowa  

     

    Sekret obwarzanka 

    W czym tkwi sekret znanego od wieków obwarzanka? Najlepszy krążek wypiekany jest wczesnym rankiem i powinien zostać zjedzony od razu na ciepło lub w przeciągu kilku godzin, w przeciwnym wypadku staje się czerstwy. Zrobić go możemy sami, ale jak głosi wieść, obwarzanek nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak w Krakowie.

    O wszystkim tym wiedzą pracownicy Żywego Muzeum Obwarzanka. Odwiedzając muzeum, zwiedzający mają okazję lepiej poznać historię regionalnej przekąski, a także uczestniczyć w pokazie produkcji obwarzanka, jak i samemu spróbować sprostać recepturze. Pokazy odbywają się w wybrane dni, trwają około godziny, a udział w nich mogą wziąć 22 osoby dorosłe lub 25 dzieci.

     

    Działalność Żywego Muzeum

    Poza pokazami muzeum prowadzi także kawiarnię, w której spróbować można krakowskiego obwarzanka w kilku odsłonach, od wersji klasycznej z makiem, solą, sezamem lub serem po różne wariacje, np. obwarzanek z masełkiem, kanapka-obwarzanka w kilku wersjach smakowych. Poza obwarzankową rozpustą, na miejscu można napić się pysznej kawy,  herbaty, gorącej czekolady lub zdrowego tłoczonego soku, a także zjeść inne krakowskie słodkości. Wszystkie wypieki pochodzą od lokalnych producentów. 

     

    W muzeum trafić też możemy do sklepiku z krakowskimi pamiątkami i mnóstwem gadżetów, których przewodnim motywem jest oczywiście obwarzanek (kubki, magnesy, breloczki, biżuterie, puzzle i wiele innych). Podobnie jak w kawiarni i tutaj nie znajdziemy żadnego niepolskiego producenta. Żywe Muzeum Obwarzanka stawia na promocję regionu, a zatem polskich produktów i polskich dostawców.