Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Kraków
  Praska 65/3
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 513 197 392, +48 606 151 995
  E-mail:te­atr@teatr­fi­gur.pl, figurki@teatr&am

  Teatr Figur

  Krakowski Teatr Figur założony przez Dagmarę Żabską działa od 2007 roku. Odmienny od teatrów tradycyjnych, korzysta ze środków właściwych teatrowi formy: spektakle opierają się na grze światła, cienia i lalek, zdobywając nagrody w polskich i międzynarodowych konkursach. Teatr Figur tworzy niewielka grupa artystów, prezentujących efekty swojej pracy w kraju i za granicą, w bardziej lub mniej typowych miejscach - takich jak okna klatek schodowych, tramwajów, przedszkoli; podwórka a nawet las. Ulubioną formą spotkań z widzami są kameralne przedstawienia wzbogacone warsztatami kontekstowymi, ale w repertuarze Teatru Figur znalazło się także miejsce na duże, angażujące kilkunastu aktorów i niemałą ekipę obsługi technicznej etiudy.

   

  Kartki Pana Andersena, źródło: Teatr Figur Kraków

   

  dla dzieci i dorosłych

  Teatr Figur to scena dla małych i dużych. Wśród propozycji dla starszej części publiczności znajdziemy spektakl o twórczości Themersonów 'Jestem cały świat minus świat oprócz mnie', przybierający formę instalacji sięgającej do teatralnych, plastycznych i muzycznych środków wyrazu; pod tytułem 'Huljet, Huljet' kryje się historia z krakowskiego getta, widziana oczami małego chłopca. Z kolei 'Mglisty Bil­ly' to typowy teatr cieni opowiadający o chłopcu z charakterem, który mierzy się ze śmiercią kota. 'Rękodzieło artystyczne' grane dłońmi aktorów, to propozycje zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów.

   

  Spektakle dla dzieci kryją się w Figurkach - części repertuaru zarezerwowanego dla małych fanów sztuki. Jak często bywa w przedstawieniach dla dzieci, aktorzy krakowskiego Teatru również poruszają ważkie, nieraz trudne tematy. Jednak popularna historia 'Króla Ma­ciusia Pierwszego' w formie prezentowanej przez Teatr Figur będzie niecodziennym i pięknym doświadczeniem dla młodego widza. Intrygującą alternatywą dla tradycyjnych spektakli dla najmłodszych są także 'Robot i motyl' z papierowymi bohaterami lub 'Kartki Pana Andersena' - niezwykła opowieść w technice teatru cieni inspirowana 'Calineczką' Andersena. Spektakle w dużej mierze opierają się na interakcji z widzem, najczęściej towarzyszą im także warsztaty włączające publiczność w działanie. Wśród propozycji Teatru Figur dla małych widzów znajdziemy także dowcipne, pantomimiczne historie Pana Piórko - 'Historie zimowe' oraz 'Pan Piórko - w ramionach miłości'.

   

  Pan Piórko - w ramionach miłości, źródło: Teatr Figur Kraków

   

  nauka przez sztukę

  Teatr Figur Kraków współpracuje z Małopolskim Instytutem Teatralnym, tworząc Centrum Edukacji Teatralnej - platformę edukacyjną skupioną na przedszkolnej i szkolnej edukacji teatralnej. Program działań obejmuje zarówno spektakle i warsztaty dla dzieci, jak również szkolenia dla nauczycieli. Program CET może być doskonałym narzędziem wzbogacającym i urozmaicającym programy nauczania - nie tylko w zakresie edukacji artystycznej. Aktorzy, reżyserzy i teatralni pedagodzy udowodnią wam, że artystyczne środki wyrazu mogą również służyć do nauki fizyki dla najmłodszych.

   

  TFK w sieci:

  www.teatrfigur.pl

  www.edukacjateatralna.pl