Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Gdynia
  Bema 26
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 25,00
  do 60,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:58 660 59 46
  E-mail:kasa@teatrgombrowicza.art.pl

  Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

  Gdyński teatr dramatyczny jest szeroko znaną instytucją kulturalną na Pomorzu, zapewniającą mieszkańcom Trójmiasta stały dostęp do atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych.  Wizyta w Teatrze Gombrowicza może również stanowić ciekawy punkt w programie turystów goszczących nad polskim morzem - po zwiedzaniu "Daru Pomorza" stacjonującego w porcie w Gdyni i wizycie w Akwarium Gdyńskim, warto zajrzeć do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, oferującego spektakle dla widzów w każdym wieku. Ten przybytek sztuki ma bardzo interesującą i burzliwą historię, a zasłynął między innymi realizacją Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port i otwarciem Sceny Letniej na plaży.

   

  Spektakl Casanova wystawiany na Scenie Letniej (źródło)

   

  Historia w kilku słowach 

  Teatr funkcjonuje od 1959 roku. Początkowo działał jako Scena Objazdowa Teatru Wybrzeże - brak własnej sceny i miejsca do przeprowadzania prób narzucił aktorom rolę teatru mobilnego, wystawiającego spektakle w ośrodkach kulturalnych, remizach i świetlicach całego Wybrzeża. W 1964 roku teatr przemianowano na Teatr Ziemi Gdańskiej z siedzibą w Gdyni. Z kolei w 1974 roku stał się Teatrem Dramatycznym, który w 1980 roku doczekał się swojej własnej stałej sceny. Od 1991 roku funkcjonował jako Teatr Miejski, a w 2000 roku za swego patrona przyjął Witolda Gombrowicza

   

  projekty kulturalne

  Obok znaczącej ilości premier dla małych i dużych pasjonatów sztuki, Teatr organizuje renomowany Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, prezentujący wybrane z całej Polski spektakle zrealizowane przez najznakomitszych ludzi teatru. Widzowie zapraszani są do brania czynnego udziału w festiwalu poprzez uczestnictwo w spotkaniach z reżyserami, aktorami i krytykami zarówno krajowymi, jaki i zagranicznymi.  

   Z Festiwalem związany jest ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, wyłaniającego co roku autora najlepszej współczesnej sztuki dramatycznej. 

  Niewątpliwym strzałem w dziesiątkę było uruchomienie w 1996 roku na plaży w Orłowie Sceny Letniej, gdzie na piasku, z Bałtykiem w tle, można oglądać przedstawienia, kabarety i recitale.

   

  teatr dla dzieci i młodzieży

  Dla młodej publiczności Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza przygotował ciekawe projekty - jednym z nich jest cykl warsztatów dla młodzieży, związanych z tematyką sztuk wystawianych aktualnie w teatrze, np. "Wokół Lotu nad kukułczym gniazdem" czy "Wokół Almodóvara".  

  W wakacje na Scenie Letniej dzieci mają okazję wysłuchać "Rodzinnych czytanek nad morzem", w trakcie których znane i mniej znane osoby czytają na głos wybraną książkę; mali słuchacze mogą również skorzystać w ramach projektu z bezpłatnych warsztatów artystycznych.