Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • Płatność kartą
  • WC
  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
  • Strefa matki z dzieckiem
  • Szatnia
Gdzie: Gdynia
al. Jana Pawła II 1
Kiedy:
Pn. - Pt. 10:00 - 17:00
Sob.10:00 - 17:00
Niedz. 10:00 - 17:00
Cena: od 0,00
do 24,00 zł/osoba
Kategoria: Świat zwierząt
Tel:+48 587 326 601
E-mail:akwarium@mir.gdynia.pl

Otwarte

Akwarium Gdyńskie

Pora na przygodę w podwodnym świecie! Akwarium Gdyńskie to jedna z największych placówek tego typu w kraju. Poznasz tu niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych zakątków świata. Placówka posiada także bogatą ofertę edukacyjną. To miejsce przyjazne zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

 

Jak to się zaczęło?

Akwarium działa w Gdyni od 1971 roku. Jego pierwotną nazwą było Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Nazwa ta obowiązywała aż do 2003 roku. Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia, jego zbiory liczyły już kilkaset okazów zwierząt i były prezentowane na wystawach. W latach 30. zbiory wystawiano w tzw. ,,Muzeum Bałtyckim'. Była to jedna z głównych atrakcji Helu. Z powodu drugiej wojny światowej wstrzymano prace budynku przeznaczonego na Akwarium i Muzeum. Właściwie prace budowlane rozpoczęły się w 1969 roku. W 1971 roku nastąpiło otwarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego. Kolejne ważne zmiany nastąpiły w 2003 roku - na pierwszym piętrze powstała obszerna ekspozycja zwierząt żyjących wśród raf koralowych. Rozwinięta została również działalność edukacyjna Akwarium. Placówka po dzień dzisiejszy jest modernizowana.

 

Rafa koralowa

 

Komu w drogę, temu czas

  • Zwiedzanie zaczyna się od nowej Sali Zostera. Znajdziemy tu organizmy Zatoki Puckiej Wewnętrznej, należącej do obszarów chronionych Natura 2000.
  • Na pierwszym piętrze znajduje się również Rafa Koralowa. Zobaczymy tutaj największą żywą rafę koralową w Polsce. Zachwyca różnorodnością gatunków i kolorów. Przywita nas też żywy znak Akwarium Gdyńskiego - konik morski.
  • Wodne Zwierzęta Świata to kolejna z atrakcji znajdująca się na pierwszym piętrze. Spotkamy tu zwierzęta zamieszkujące głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku. Staniemy oko w oko z żarłocznymi rekinami, czy żywymi skamieniałościami.
  • Amazonia to najnowsza sala ekspozycyjna Akwarium Gdyńskiego. Prezentowane w tym miejscu są anakondy, największe słodkowodne drapieżniki wśród ryb, a nawet piranie i groźne płaszczki.
  • Na drugim piętrze mieści się sala na Styku Wody i Lądu. To połączenie akwarium i terrarium, gdzie znajdziemy przede wszystkim gady, ale także ryby. Między innymi, możemy podziwiać niespotykanego żółwiaka chińskiego, krokodyla krótkopyskiego, węgorze elektryczne czy poskoczka.
  • W części muzealnej znajdują się spreparowane okazy fauny i flory morskiej. Wiedzę możemy również czerpać z licznych płaskorzeźb i plansz, prezentujących gady, ptaki i ssaki morskie.
W Akwarium Gdyńskim można zobaczyć najwspanialszych mieszkańców podwodnych głębin 

 

Dla każdego coś dobrego

Akwarium Gdyńskie posiada interesujące zaplecze edukacyjne. Dzięki niemu, zajęcia na pewno nie będą nudne!

  • Sala Kinowa - to klimatyzowane pomieszczenie posiadające przestrzenne nagłośnienie. Przeznaczone jest do prezentacji wykładów multimedialnych oraz projekcji filmowych.
  • Multimedialna Sala Ekologii Morza - mają tu miejsce zajęcia laboratoryjne. Uczestnicy poznają zagadnienia związane z ekologią środowiska wodnego i lądowego. Sala posiada wysokiej jakości sprzęt multimedialny.
  • Laboratorium Biologiczne - znajdują się tutaj wszystkie niezbędne przyrządy potrzebne do prowadzenia zajęć laboratoryjno-badawczych. Sala posiada również sprzęt komputerowy, który pozwala na wykorzystywanie najnowszych technik prezentacji i digitalizacji obrazu.
  • Eksperymentalna Pracownia Wody - poznamy tu sposoby oczyszczania wody morskiej, dowiemy czym jest efekt cieplarniany, a nawet z czego wynika odczyn wody deszczowej. To zajęcia edukacyjne z chemii wody, które pozwalają zrozumieć wszelkie procesy z nią związane.
  • Sala Przedszkolna - to miejsce powstałe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki interaktywnej nauce, mogą zapoznać się z problemami ekologii w ciekawy sposób.
  • Sala Mokra - mieszczą się w niej zbiorniki dotykowe. Pozwalają przyglądać się z bliska rybom, a nawet ich dotknąć. Znajdują się tu również małe zbiorniki rafowe i słodkowodne prezentujące drobne zwierzęta.

Centrum Edukacji adresuje swoją ofertę do dzieci, młodzieży, studentów i grup zorganizowanych. Program zajęć przybliża specyfikę środowiska morskiego, zapoznaje z tematyką biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego. Lekcje dostosowane są do wieku uczestników. Do wyboru mamy: prezentacje multimedialne, zajęcia laboratoryjne, zajęcia terenowe, naukę przez zabawę, zajęcia pokazowe, filmy edukacyjne oraz rejsy kutrem hydrograficznym.

 

Zanim wyruszysz

  • Godziny otwarcia różnią w zależności od pory roku:
kwiecień - maj 09.00 - 19.00 (kasa czynna do 18.30)
czerwiec 09.00 - 20.00 (kasa czynna do 19.30)
lipiec - sierpień 09.00 - 21.00 (kasa czynna do 20.30)
wrzesień 09.00 - 19.00 (kasa czynna do 18.30)
październik - marzec 09.00 - 17.00 (kasa czynna do 16.30)
  • Przed rozpoczęciem zwiedzania, warto zaopatrzyć się w elektroniczny system oprowadzania gości. Można wypożyczyć go w placówce. Multimedialny przewodnik został przygotowany z myślą o dorosłych, jak i najmłodszych słuchaczach. Dzieci mogą posłuchać ścieżki w formie bajek. Istnieje możliwość rezerwacji przewodnika.
  • Budynek posiada liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki nim, mogą przemieszczać się po nim bez problemu.
  • Akwarium jest przyjazne małym dzieciom. Istnieje możliwość wypożyczenia specjalnych wózków do przewożenia dzieci. Dostępny jest także przewijak.