Pora na przygodę w podwodnym świecie! Akwarium Gdyńskie to jedna z największych placówek tego typu w kraju. Poznasz tu niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych zakątków świata. Placówka posiada także bogatą ofertę edukacyjną. To miejsce przyjazne zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Jak to się zaczęło?
Akwarium działa w Gdyni od 1971 roku. Jego pierwotną nazwą było Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Nazwa ta obowiązywała aż do 2003 roku. Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia, jego zbiory liczyły już kilkaset okazów zwierząt i były prezentowane na wystawach. W latach 30. zbiory wystawiano w tzw. ,,Muzeum Bałtyckim'. Była to jedna z głównych atrakcji Helu. Z powodu drugiej wojny światowej wstrzymano prace budynku przeznaczonego na Akwarium i Muzeum. Właściwie prace budowlane rozpoczęły się w 1969 roku. W 1971 roku nastąpiło otwarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego. Kolejne ważne zmiany nastąpiły w 2003 roku - na pierwszym piętrze powstała obszerna ekspozycja zwierząt żyjących wśród raf koralowych. Rozwinięta została również działalność edukacyjna Akwarium. Placówka po dzień dzisiejszy jest modernizowana.
Komu w drogę, temu czas
Zwiedzanie zaczyna się od nowej Sali Zostera. Znajdziemy tu organizmy Zatoki Puckiej Wewnętrznej, należącej do obszarów chronionych Natura 2000.
Na pierwszym piętrze znajduje się również Rafa Koralowa. Zobaczymy tutaj największą żywą rafę koralową w Polsce. Zachwyca różnorodnością gatunków i kolorów. Przywita nas też żywy znak Akwarium Gdyńskiego - konik morski.
Wodne Zwierzęta Świata to kolejna z atrakcji znajdująca się na pierwszym piętrze. Spotkamy tu zwierzęta zamieszkujące głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku. Staniemy oko w oko z żarłocznymi rekinami, czy żywymi skamieniałościami.
Amazonia to najnowsza sala ekspozycyjna Akwarium Gdyńskiego. Prezentowane w tym miejscu są anakondy, największe słodkowodne drapieżniki wśród ryb, a nawet piranie i groźne płaszczki.
Na drugim piętrze mieści się sala na Styku Wody i Lądu. To połączenie akwarium i terrarium, gdzie znajdziemy przede wszystkim gady, ale także ryby. Między innymi, możemy podziwiać niespotykanego żółwiaka chińskiego, krokodyla krótkopyskiego, węgorze elektryczne czy poskoczka.
W części muzealnej znajdują się spreparowane okazy fauny i flory morskiej. Wiedzę możemy również czerpać z licznych płaskorzeźb i plansz, prezentujących gady, ptaki i ssaki morskie.
Dla każdego coś dobrego
Akwarium Gdyńskie posiada interesujące zaplecze edukacyjne. Dzięki niemu, zajęcia na pewno nie będą nudne!
Sala Kinowa - to klimatyzowane pomieszczenie posiadające przestrzenne nagłośnienie. Przeznaczone jest do prezentacji wykładów multimedialnych oraz projekcji filmowych.
Multimedialna Sala Ekologii Morza - mają tu miejsce zajęcia laboratoryjne. Uczestnicy poznają zagadnienia związane z ekologią środowiska wodnego i lądowego. Sala posiada wysokiej jakości sprzęt multimedialny.
Laboratorium Biologiczne - znajdują się tutaj wszystkie niezbędne przyrządy potrzebne do prowadzenia zajęć laboratoryjno-badawczych. Sala posiada również sprzęt komputerowy, który pozwala na wykorzystywanie najnowszych technik prezentacji i digitalizacji obrazu.
Eksperymentalna Pracownia Wody - poznamy tu sposoby oczyszczania wody morskiej, dowiemy czym jest efekt cieplarniany, a nawet z czego wynika odczyn wody deszczowej. To zajęcia edukacyjne z chemii wody, które pozwalają zrozumieć wszelkie procesy z nią związane.
Sala Przedszkolna - to miejsce powstałe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki interaktywnej nauce, mogą zapoznać się z problemami ekologii w ciekawy sposób.
Sala Mokra - mieszczą się w niej zbiorniki dotykowe. Pozwalają przyglądać się z bliska rybom, a nawet ich dotknąć. Znajdują się tu również małe zbiorniki rafowe i słodkowodne prezentujące drobne zwierzęta.
Centrum Edukacji adresuje swoją ofertę do dzieci, młodzieży, studentów i grup zorganizowanych. Program zajęć przybliża specyfikę środowiska morskiego, zapoznaje z tematyką biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego. Lekcje dostosowane są do wieku uczestników. Do wyboru mamy: prezentacje multimedialne, zajęcia laboratoryjne, zajęcia terenowe, naukę przez zabawę, zajęcia pokazowe, filmy edukacyjne oraz rejsy kutrem hydrograficznym.
Zanim wyruszysz
Godziny otwarcia różnią w zależności od pory roku:
kwiecień - maj
09.00 - 19.00 (kasa czynna do 18.30)
czerwiec
09.00 - 20.00 (kasa czynna do 19.30)
lipiec - sierpień
09.00 - 21.00 (kasa czynna do 20.30)
wrzesień
09.00 - 19.00 (kasa czynna do 18.30)
październik - marzec
09.00 - 17.00 (kasa czynna do 16.30)
Przed rozpoczęciem zwiedzania, warto zaopatrzyć się w elektroniczny system oprowadzania gości. Można wypożyczyć go w placówce. Multimedialny przewodnik został przygotowany z myślą o dorosłych, jak i najmłodszych słuchaczach. Dzieci mogą posłuchać ścieżki w formie bajek. Istnieje możliwość rezerwacji przewodnika.
Budynek posiada liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dzięki nim, mogą przemieszczać się po nim bez problemu.
Akwarium jest przyjazne małym dzieciom. Istnieje możliwość wypożyczenia specjalnych wózków do przewożenia dzieci. Dostępny jest także przewijak.