Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Gdynia
  Polska 1
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 12:00 - 20:00
  Śr. 10:00 - 18:00
  Czw. 10:00 - 18:00
  Pt. 10:00 - 18:00
  Sob. 10:00 - 18:00
  Niedz. 10:00 - 18:00
  Cena: od 0,00
  do 10,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 58 623 31 79, +48 58 670 41
  E-mail:biuro@muzeumemigracji.pl

  Zamknięte

  Muzeum Emigracji

  Ludzie od lat wyjeżdżają ze swojej ojczyzny - za chlebem, z powodów politycznych, czy po prostu w poszukiwaniu innego, lepszego życia. Nie dotyczy to tylko szarego obywatela, szczególnie w historii Polski. Czy pamiętacie gombrowiczowski 'Trans-Atlantyk'? Wielu naszych rodaków emigrowało za ocean właśnie dzięki takim statkom. Jednym z najbardziej znanych, a przy tym luksusowych, był wodowany jeszcze przed I WŚ 'MS Batory'. A choć sam 'pływający salon' dawno został zezłomowany, zachowały się elementy wystroju. W tym kanapa, na której Rose (albo polska Róża) mogłaby pozować Jackowi (albo polskiemu… Jackowi). Gdzie można zobaczyć ten piękny mebel? Zarówno kanapę, jak i wiele innych pamiątek obejrzycie w Muzeum Emigracji w Gdyni!

   

  Muzeum Emigracji mieści się w zabytkowym budynku Dworca Morskiego. Foto: Bogna Kociumbas

   

  Śladami emigracji - wystawa muzealna

  Zbiory Muzeum Emigracji cały czas się powiększają, choć już teraz są imponujące - to ponad 10 tys. różnego rodzaju świadectw i pamiątek, w tym:

  • listy,
  • pamiętniki,
  • fotografie,
  • dokumenty,
  • przedmioty osobiste.

  Obok wyżej wymienionych zajdziemy inne, nie mniej interesujące obiekty, jak wspomniana już kanapa z transatlantyku. Dzięki wystawie stałej odbędziecie ze swoją pociechą wycieczkę przez stulecia. Jak wyglądała podróż w okresie Wielkiej Emigracji? Czym różni się od dzisiejszej, poza zmianą środka transportu? Samo położenie muzeum pozwoli Wam choć częściowo poczuć niezwykły klimat dalekiej wyprawy, często w nieznane - placówka znajduje się bowiem w samym sercu portu, z którego wypływały statki z Polakami opuszczającymi kraj. 

   

  Fragment wystawy. Foto: materiały prasowe Muzeum Emigracji 

   

  Zabawa i edukacja

  Muzeum Emigracji to z pewnością miejsce spotkań z historią - dlatego chce przekazać ją również najmłodszym. Ta nowoczesna instytucja prowadzi cały szereg działań edukacyjnych, w tym:

  • ofertę dla szkół i przedszkoli - warsztaty, aktywne oprowadzanie i zwiedzanie z kartą zadań, aby dzieci jak najwięcej wyniosły z wizyty, a jednocześnie nie mogły się nudzić! Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych - podczas gdy z przedszkolakami animator zastanowi się, jak najlepiej przeprawić się w odległe strony, nieco starsze dzieci zaznajomi z wielokulturowością, a z licealistami porozmawia np. o trudnej emigracji za czasów PRL-u;
  • spotkania dla rodzin z dziećmi - możecie spędzić z maluchem miłe i pouczające chwile w Sali Małego Podróżnika, zabawić się w odkrywcę z broszurą z zadaniami lub grą muzealną pt. 'Frycek Munchausenowicz łączy historie', a także wziąć udział w warsztatach.
  Gdyńskie muzeum zaciekawi również najmłodszych gości. Foto: materiały prasowe Muzeum Emigracji 

   

  Muzeum Emigracji dostosowane jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. głuchoniemych, niewidomych lub niedowidzących i niepełnosprawnych intelektualnie - nierzadko mają one szansę skorzystać z usług przewodnika, który przybliży zbiory w odpowiedni dla nich sposób.