Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Warszawa
    Kredytowa 1
    Kiedy:
    Pn. nieczynne
    Wt. 10:00 - 17:00
    Śr. 11:00 - 19:00
    Czw. 10:00 - 17:00
    Pt. 10:00 - 17:00
    Sob. 10:00 - 18:00
    Niedz. 12:00 - 17:00
    Cena: od 0,00
    do 20,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:+48 22 827 76 41-46
    E-mail:sekretariat@ethnomuseum.pl

    Zamknięte

    Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

    Muzeum poszczycić może się długą, ponad 120-letnią historią, co czyni je jednym z najstarszych w kraju. Ze względu na bogactwo zbiorów, należy również do największych muzeów etnograficznych w Europie. Muzeum jest placówką naukowo-badawczą, realizuje wiele funkcji, m. in. funkcję wystawienniczą, dydaktyczną i wydawniczą; jednak jego podstawową rolą jest nieustanne ubogacanie zbiorów i prezentacja eksponatów pochodzących z wielu dziedzin kultury ludowej w Polsce i krajach europejskich, a także obcych kultur z pozostałych kontynentów. Zwiedzając Muzeum, zapoznać możemy się więc z etnografią, jak i z dziedzinami jej pokrewnymi, np. antropologią. 

     

    Wystawy stałe

    Wystawy stałe zwiedzać możemy odpłatnie, z przewodnikiem. Co warto tu zobaczyć? W Muzeum zaprezentowane zostały cztery wystawy stałe. Pierwsza z nich to interpretacja biblijnego obrazu świata z punktu widzenia chłopa, którego perspektywę poznać możemy poprzez ludową sztukę. Druga to zakulisowa podróż w magazyny Piotra Szackiego, wybitnego muzealnika. Wystawa ta skupia się wokół pracy na roli, chłopskich zajęć i narzędzi z okresu od połowy XIX wieku do lat 70. XX wieku. Trzecia wystawa przenosi zwiedzających w klimat świętowania jako ważnego motywu kultury ludowej. Spacerując po niej, poznajemy odświętną ludową garderobę, unikatową kolekcję makiet tańców ludowych, a także wykonywane ręcznie świąteczne ozdoby - pisanki, wycinanki i ozdoby choinkowe. Wreszcie ostatnia z wystaw stałych skupia się na historii i niezwykłych kolekcjach Państwowego Muzeum Etnograficznego, które przez lata swojego istnienia i trudne czasy wojenne pozyskiwało do swoich zbiorów wiele elementów z różnych kultur świata. 

     

    Oferta edukacyjna i popularyzująca Muzeum 

    W strukturze Muzeum działa odrębna instytucja, stworzona z myślą o edukacji najmłodszych - Muzeum dla Dzieci. Jednakże samo Muzeum Etnograficznie także aktywnie włącza się w nurt edukacyjno-popularyzatorski, m.in. poprzez warsztaty etnograficznie o ginących zawodach, które doczekały się już wielu edycji. Ideą tych spotkań jest przekazywanie młodym umiejętności i wiedzy twórców ludowych, a także zachęcenia ich do aktywnego udziału i kontynuowania tradycji. Muzeum prowadzi również edukacyjne oprowadzanie po wystawach, dzięki czemu prezentuje zgromadzone eksponaty i uczy o wartościach sztuki ludowej w zestawieniu z otaczającą nas kulturą masową. Na terenie Muzeum Etnograficznego prowadzone są lekcje muzealne dla placówek edukacyjnych w ramach współpracy z nauczycielami i uatrakcyjniania szkolnych podstaw programowych. W środy zaś odbywa się cykl popołudniowych spotkań - tzw. 'Popołudnia w Muzeum'.

    Ponadto w strukturze Muzeum działa Kino Antropos; jego zadaniem jest prezentowanie kinematografii światowej, która nie jest wyświetlana w regularnej dystrybucji. Przede wszystkim są to wartościowe dokumenty, lecz również animacje dla najmłodszych. Kino porusza tematykę różnorodności kulturowej i miejsca człowieka we współczesnej rzeczywistości, a także w obliczu przemian gospodarczych, politycznych i społeczno-kulturowych.