Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Warszawa
    Mordechaja Anielewicza 6
    Kiedy:
    Pn. 10:00 - 18:00
    Wt. nieczynne
    Śr. 10:00 - 20:00
    Czw. 10:00 - 18:00
    Pt. 10:00 - 18:00
    Sob. 10:00 - 20:00
    Niedz. 10:00 - 20:00
    Cena: od 0,00
    do 25,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:+48 22 47 10 301
    E-mail:rezerwacje@polin.pl

    Otwarte

    Muzeum Historii Żydów Polskich

    Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kulturalną Warszawy, która dzięki swojej działalności została dostrzeżona i doceniona już w skali światowej, o czym świadczy zaszczytny tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016. Celem istnienia Muzeum jest krzewienie wiedzy o historii polskich Żydów, ich tradycjach i kulturze. Muzeum gromadzi i chroni wiele zabytków opowiadających o dziejach narodu żydowskiego w Polsce, a także nierozerwalnej tysiącletniej historii polsko-żydowskiej. Wystawa stała mieści się aż w ośmiu galeriach. 

     

    Muzeum pragnie być przestrzenią dialogu oraz głosem wzajemnej potrzeby tolerancji i zrozumienia tak, by przestrzegać młode pokolenia przed zagrożeniami, jakimi są ksenofobia i źle pojmowany nacjonalizm. 

     

    Budynek Muzeum POLIN to jedna z pereł współczesnej architektury (fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

     

    Wystawa stała i zajęcia edukacyjne 

    Realizując program edukacyjny Muzeum Polin chce wychodzić naprzeciw współczesnym potrzebom przedstawiania historii, czego dowodem jest kilka propozycji zwiedzania serca Muzeum, czyli wystawy stałej. Pierwsza z nich to zwiedzanie w duchu starej koncepcji muzealnej. Wystawę można zwiedzać samodzielnie bądź też z przewodnikiem i dzięki temu poznać historię Żydów przedstawioną od starożytności po czasy obecne. Z drugiej strony wystawę można zwiedzać w sposób interakcyjny, dzięki propozycjom dla szkolnych grup zorganizowanych, które - w zależności od wieku - pełne są różnorodnych atrakcji. Zajęcia i warsztaty mają na celu wszechstronne ukazanie historii żydowskiej, począwszy od religii po kulinaria i tradycje związane z żydowskimi świętami.

             Galeria Na żydowskiej ulicy (fot. M.Starowieyska, D.Golik)

     

     

    Muzeum zachęca do skorzystania z różnych ścieżek, czyli wariantów, które obrać można zwiedzając wystawę. W zależności od tematu, który interesuje nas najbardziej, mamy do wyboru:

    • historię polskich Żydów,
    • opowieść o Żydach XX-wieku,
    • pamięć o Zagładzie,
    • żydowskie święta,
    • etapy życia kobiet i mężczyzn w kulturze żydowskiej. 

     Zgodnie z misją i celem istnienia Muzeum podstawową oś wyznaczającą tor wszystkich inicjatyw warszawskiej instytucji stanowią takie wartości jak szacunek, tolerancja i dialog

     

     

     

     

     

     

     

     

    Edukacja 'U króla Maciusia'

    To pełne kolorów miejsce, do którego organizatorzy zapraszają całe rodziny. Dzieci znajdą tu troskliwą opiekę, przyrządy do rysowania, zabawy i ciekawe książki. Opiekunowie poświęcą im czas i spróbują w przyjaznej atmosferze zachęcić maluchy do poznania świata zbudowanego w duchu tradycji i kultury żydowskiej. Kreatywność to hasło przewodnie wszystkich zajęć organizowanych 'U Króla Maciusia'. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci do lat 10. Uczestnicy poznają wystawę stałą, jak również spróbują swoich sił nie tylko w rysowaniu, ale także w szyciu, rzeźbieniu i wyplataniu. Ponadto w przestrzeni dziecięcej odbywają się również cykle spotkań dla rodziców i ich pociech, które nie przekroczyły 3 roku życia, a dla nieco starszych warsztaty rodzinne. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę i artystów. Miejsce to posiada także swoją własną bibliotekę z bogatym zbiorem ponad 450 książek i filmów, sięgających swoją tematyką do kultury żydowskiej. 

     

     

    Galeria Miasteczko (fot. M.Starowieyska, D.Golik)