Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Warszawa
    Krakowskie Przedmieście 48/50
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: darmowe
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:48 22 695-29-00
    E-mail:listy@prezydent.pl

    Pałac Prezydencki w Warszawie

    Każdy maluch powinien znać budynek, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Znajduje się on na warszawskim Śródmieściu przy ulicy Krakowskie Przedmieście 46/48. Zwiedzanie Warszawy nie może się obejść bez pamiątkowego zdjęcia przed pomnikiem konnym księcia Józefa Poniatowskiego znajdującego się przed pałacem. 

     

    Widok na Pałac Prezydencki (źródło)

     

    Historia w pigułce - Pałac Prezydencki w Warszawie

    Budynek został wzniesiony w latach 40. XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Kilka lat po wybudowaniu trafił w ręce rodu Lubomirskich,
    a następnie, aż na 150 lat, przeszedł na własność Radziwiłłów z linii Nieświeskiej. W latach 1768-1778 spełniał nawet funkcje teatru, w którym specjalną lożę miał król Stanisław August Poniatowski. W 1818 roku w pałacu wystąpił publicznie po raz pierwszy Fryderyk Chopin, który miał wtedy osiem lat. Na początku XIX wieku nastąpiła też przebudowa, nadająca miejscu aktualny charakter klasycystyczny. W połowie XIX wieku na skutek pożaru został zniszczony prawie doszczętnie korpus główny - nad rekonstrukcją czuwał Alfons Kropiwnicki. 

    W trakcie II Wojny Światowej rezydencję przebudowano na Deutsches Haus, czyli luksusowy hotel z kasynem. Szczęśliwie pałac nie uległ zniszczeniu podczas wojny i zyskał nową funkcję publiczną, stając się siedzibą premiera i Rady Ministrów. Od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku budynek ten był miejscem obrad Okrągłego Stołu, które rozpoczęły demokratyczne zmiany ustrojowe w Polsce i, w konsekwencji krajowych wydarzeń, w Europie Środkowej i Wschodniej. Od 1994 roku stał się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i od tamtej pory nazywany jest Pałacem Prezydenckim.

    Warto dodać, że to w tym miejscu została podpisana Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w 1997 roku oraz został ratyfikowany akt przystąpienia Polski do NATO w 1999 roku oraz do Unii Europejskiej w 2003 roku. 

     

    Pałac na rycinie z 1820 roku (źródło)

     

    Ważniejsze pomieszczenia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

    Jednym z ciekawszych miejsc w Pałacu Prezydenckim jest Antyszambra, co z francuskiego oznacza pokój powitań przed salą balową. w dzisiejszych czasach pełni funkcję przedpokoju otwierającego drzwi do sekretariatu Prezydenta oraz biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Antyszambra jest miejscem przyjmowania i witania gości zapraszanych na wystawne obiady wydawane przez głowę państwa.

    Jedynym w swoim rodzaju miejscem jest Salonik Zimowy, zwany też Ogrodem Zimowym, piękne pomieszczenie powstałe w wyniku przekształcenia nieużywanego tarasu. W suficie pokoju znajduje się szklana kopuła, która robi niesamowite wrażenie na zwiedzających. W Ogrodzie Zimowym odbywają się spotkania pozwalające na przeprowadzanie zakulisowych rozmów z gośćmi Prezydenta. 

    Kolejnym wnętrzem jest Sala Bankietowa, nazywana także Obrazową - ta nazwy świadczy o wystroju wnętrza, wypełnionego malarskimi dziełami sztuki.W trakcie ważnych ceremonii podaje się tutaj poczęstunek dla gości; tutaj odbywają się także ważniejsze wydarzenia jak rady gabinetowe, czyli posiedzenia rządu pod przewodnictwem głowy państwa. Sala jest również miejscem organizacji konferencji dla mediów.

    Najważniejszym pomieszczeniem jest jednak Sala Kolumnowa, inaczej Balowa, w której obywają się wszystkie większe uroczystości. To miejsce powoływania i odwoływania rządów, mianowania sędziów oraz odznaczania orderami państwowymi, stopniami generalskimi i przyznawania tytułów naukowych. Tutaj właśnie odbyło się przełomowe spotkanie  opozycji z rządem w 1989 roku przy okrągłym stole, a w roku 1955 zawarty został Układ Warszawski. Zwiedzając Salę Kolumnową, warto przyjrzeć się imponującemu żyrandolowi, składający się z 5 obręczy, 80 świec i 3600 kryształów.

     

    Salonik Zimowy, nazywany również Ogrodem Zimowym (źródło)

     

    Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

    Pałac można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie dostępne jest dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 15:00. Wizyta trwa
    ok. godziny i odbywa się pod opieką przewodnika. Koniecznie trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Zwiedzanie jest bezpłatne. Osoby, które są zainteresowane, proszone są o wysłanie na adres email wycieczki@prezydent.pl wypełnionego wniosku, dostępnego na stronie http://www.prezydent.pl/kancelaria/rezydencje-kprp/palac-prezydencki/.