Ocena: 0.00 / 5
Gdzie: | Warszawa ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 |
---|---|
Kiedy: | Godziny do ustalenia |
Cena: | od 0,00 do 30,00 zł/osoba |
Kategoria: | Muzea, zamki i pałace |
Tel: | 22 5442 700 |
E-mail: | muzeum@muzeum-wilanow.pl |
Niegdyś oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1995 roku funkcjonujące jako niezależna instytucja, wilanowskie Muzeum jest najstarszym polskim muzeum sztuki, datującym początek swojej działalności na rok 1805. Muzeum mieści się w Pałacu Wilanowskim, dawnym majątku osobistym króla Jana III Sobieskiego. Odnowioną w latach 50. rezydencję utrzymano w barokowym stylu i udekorowano zgodnie z wyznacznikami epoki. Przy pałacu znajduje się rozległy park wraz z malowniczymi ogrodami. Wizyta w Muzeum to dobra lekcja historii o polskim sarmatyzmie, tradycjach staropolskich i najsłynniejszym polskim hetmanie koronnym.
Zwiedzanie Muzeum jest prawdziwą barokową ucztą dla oczu. Odwiedzając pałac, mamy do wyboru dwie trasy zwiedzenia. Pierwsza z nich prowadzi przez reprezentacyjną Salę Białą - największe wnętrze pałacu, galerie ogrodowe (północną i południową), apartamenty króla, w których mieszczą się biblioteka, reprezentacyjny przedpokój, sypialnia wraz z garderobą oraz Gabinet Chiński, zaaranżowany zgodnie z barokową modą na dekoracje dalekowschodnie. Dalej na trasie zwiedzania natrafimy na Gabinet Holenderski, Wielką Sień, pomnik konny Jana III i apartamenty królowej Marii Kazimiery będące symetrycznym odbiciem apartamentów królewskich. Do trasy przynależą także: Muzeum Potockich i przedstawiające m.in. zbiory egipskie Gabinety Starożytności.
Druga z tras zaprowadzi nas przez Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej z Pawilonem Kąpielowym, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową. Zobaczymy tu także zbiory ceramiki i szkła europejskiego znajdujące się w sieni przy pokojach oraz kolekcję sreber używanych na przełomie XVIII i XIX wieku. Spacerując po pałacu, warto zwracać uwagę na charakterystyczne dla epoki malarstwo iluzjonistyczne, wywołujące wrażenie trójwymiarowości.
Pobliski zespół pałacowo-ogrodowy to przepiękne, malownicze kompozycje przestrzeni rozciągnięte na terenie 45 hektarów. Wśród nich znajdują się: Ogród Północny, Ogród Barokowy i Ogród Różany, północny i południowy park krajobrazowy, a także najmłodsza spośród ogrodowych kompozycji - Oranżeria. W części parkowo-ogrodowej warto zwrócić uwagę na rozległy królewski dziedziniec z wiekowymi magnoliami.
Misją Muzeum, poza staniem na straży historyczno-kulturalnego dobra, jest także dzielenie się zgromadzoną tu wiedzą. W Muzeum odnajdziemy wiele ciekawych inicjatyw w postaci warsztatów, pokazów i wykładów. Spośród nich wyróżniają się: cykl spacerów tematycznych pn. 'Historia mniej znana', lekcje muzealne oraz wakacyjne oprowadzania po pałacu i ogrodach. Odbywające się w Muzeum warsztaty to sposobność, by nauczyć się haftu (Klub Haftu), kaligrafii (Scriptorium Villa Nova) oraz innych artystycznych zdolności (Królewska Akademia Sztuki).
W Muzeum w ramach pokazów odwiedzić można XVII-wieczną pracownię drukarską i zobaczyć jak drukowało się dla króla, a także dowiedzieć się, jak wyglądało życie dworskie w pałacu - wystarczy posłuchać opowieści pewnej damy w stroju z epoki. Damy w dawnych strojach spotkać też można w ogrodach, gdzie wysłuchamy ich opowieści; Muzeum organizuje też niecodzienne spotkania jak śniadania u króla - większość z wydarzeń odbywa się w wakacje, więc warto śledzić muzealny kalendarz atrakcji.
Łazienki Królewskie
Najszczęśliwsze miejsce w stolicy :)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Bogactwo kultur świata w jednym miejscu
Muzeum Historii Żydów Polskich
Europejskie Muzeum Roku 2016
Pałac Prezydencki w Warszawie
Obowiązkowe miejsce do zobaczenia!
Muzeum Wojska Polskiego
Ponad 250 tysięcy eksponatów!
Muzeum Sportu i Turystyki
Zapoznaj się z historią sportu!
Muzeum Azji i Pacyfiku
Ponad 23 tysiące zbiorów!
Zamek Królewski w Warszawie
Siedziba monarchów Polski