Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Warszawa
  ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 30,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:22 5442 700
  E-mail:muzeum@muzeum-wilanow.pl

  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

  Niegdyś oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1995 roku funkcjonujące jako niezależna instytucja, wilanowskie Muzeum jest najstarszym polskim muzeum sztuki, datującym początek swojej działalności na rok 1805. Muzeum mieści się w Pałacu Wilanowskim, dawnym majątku osobistym króla Jana III Sobieskiego. Odnowioną w latach 50. rezydencję utrzymano w barokowym stylu i udekorowano zgodnie z wyznacznikami epoki. Przy pałacu znajduje się rozległy park wraz z malowniczymi ogrodami. Wizyta w Muzeum to dobra lekcja historii o polskim sarmatyzmie, tradycjach staropolskich i najsłynniejszym polskim hetmanie koronnym.

   

  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

   

  Komnaty pałacu z widokiem na park

  Zwiedzanie Muzeum jest prawdziwą barokową ucztą dla oczu. Odwiedzając pałac, mamy do wyboru dwie trasy zwiedzenia. Pierwsza z nich prowadzi przez reprezentacyjną Salę Białą - największe wnętrze pałacu, galerie ogrodowe (północną i południową), apartamenty króla, w których mieszczą się biblioteka, reprezentacyjny przedpokój, sypialnia wraz z garderobą oraz Gabinet Chiński, zaaranżowany zgodnie z barokową modą na dekoracje dalekowschodnie. Dalej na trasie zwiedzania natrafimy na Gabinet Holenderski, Wielką Sień, pomnik konny Jana III i apartamenty królowej Marii Kazimiery będące symetrycznym odbiciem apartamentów królewskich. Do trasy przynależą także: Muzeum Potockich i przedstawiające m.in. zbiory egipskie Gabinety Starożytności. 

   

  Druga z tras zaprowadzi nas przez Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej z Pawilonem Kąpielowym, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową. Zobaczymy tu także zbiory ceramiki i szkła europejskiego znajdujące się w sieni przy pokojach oraz kolekcję sreber używanych na przełomie XVIII i XIX wieku. Spacerując po pałacu, warto zwracać uwagę na charakterystyczne dla epoki malarstwo iluzjonistyczne, wywołujące wrażenie trójwymiarowości.

   

  Most na Jeziorze Wilanowskim

   

  Pobliski zespół pałacowo-ogrodowy to przepiękne, malownicze kompozycje przestrzeni rozciągnięte na terenie 45 hektarów. Wśród nich znajdują się: Ogród Północny, Ogród Barokowy i Ogród Różany, północny i południowy park krajobrazowy, a także najmłodsza spośród ogrodowych kompozycji - Oranżeria. W części parkowo-ogrodowej warto zwrócić uwagę na rozległy królewski dziedziniec z wiekowymi magnoliami. 

   

  Lekcja historii na żywo

  Misją Muzeum, poza staniem na straży historyczno-kulturalnego dobra, jest także dzielenie się zgromadzoną tu wiedzą. W Muzeum odnajdziemy wiele ciekawych inicjatyw w postaci warsztatów, pokazów i wykładów. Spośród nich wyróżniają się: cykl spacerów tematycznych pn. 'Historia mniej znana', lekcje muzealne oraz wakacyjne oprowadzania po pałacu i ogrodach. Odbywające się w Muzeum warsztaty to sposobność, by nauczyć się haftu (Klub Haftu), kaligrafii (Scriptorium Villa Nova) oraz innych artystycznych zdolności (Królewska Akademia Sztuki).  

  W Muzeum w ramach pokazów odwiedzić można XVII-wieczną pracownię drukarską i zobaczyć jak drukowało się dla króla, a także dowiedzieć się, jak wyglądało życie dworskie w pałacu - wystarczy posłuchać opowieści pewnej damy w stroju z epoki. Damy w dawnych strojach spotkać też można w ogrodach, gdzie  wysłuchamy ich opowieści; Muzeum organizuje też niecodzienne spotkania jak śniadania u króla - większość z wydarzeń odbywa się w wakacje, więc warto śledzić muzealny kalendarz atrakcji.