Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Centrum Sztuki Dziecka z siedzibą w Poznaniu to samorządowa instytucja kultury, będąca swoistym promotorem twórczości młodego pokolenia. Swój cel instytucja osiąga poprzez wiele działań, takich jak realizacja projektów artystycznych, organizacja seminariów i sesji naukowych dotyczących twórczości młodych, działalność wydawniczą, gromadzenie i rozpowszechnianie wartościowych dzieł dzieci i młodzieży skupiających się na problemach młodych odbiorców, a także poprzez wiele, wiele innych inicjatyw. Centrum wspiera rozwój twórczości w takich dziedzinach jak muzyka, film, teatr czy słowo pisane.
Najciekawsze Projekty Centrum
Oferta Poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka skierowana do najmłodszych jest bardzo bogata i urozmaicona. Warto zwrócić uwagę m.in. na poniższe projekty:
- Sztuka Szuka Malucha - projekt teatralny współtworzony przez Centrum i adresowany do najmłodszych dzieci (0 - 5 lat) oraz ich opiekunów. Jego celem jest inicjacja dzieci w świecie teatru, oswojenie ich z teatralną przestrzenią, kolorem, dźwiękiem i kształtem. Jest to zatem nauka pierwszych skojarzeń pomiędzy nimi, pierwszych bodźców z zewnętrznego świata i budzących się emocji. Nauka ta odbywa się w bliskiej obecności opiekunów, dzięki której mają zaspokojone potrzeby bezpieczeństwa i miłości.
- Scena Czytania - regularnie organizowany projekt, który powstał z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych. W ramach Sceny Czytania młodzież zapoznaje się z najnowszymi sztukami teatralnymi oraz ich autorami. Sztuki prezentowane są na scenie w formie czytanej przez zawodowych aktorów i łączą się bezpośrednio z dyskusją, w której młodzi odbiorcy mogą przeanalizować treść dzieła i wypowiedzieć własne zdanie co do poruszonych w nich problemów. Teksty dopierane są odpowiednio do wieku uczestników projektu i wiążą się z problematyką okresu dojrzewania i trudnymi kwestiami społecznymi, np. przemocą, nietolerancją, nienawiścią.
- Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz warsztaty - konkurs skierowany do wszystkich zainteresowanych, którzy chcą zabrać głos poprzez formułę teatru na ważne i warte poruszenia tematy. Jest okazją do debiutu, ale każdy młody człowiek ma możliwość przysłania prac, niezależnie od zgromadzonego dorobku artystycznego. Organizatorom zależy na pozyskaniu wartościowych tekstów, których realizacji będzie można podjąć się na scenie. Najlepsze prace są publikowane, zaś uczestnicy konkursu mogą wziąć udział w organizowanych dla nich warsztatach.
- Animator dla Dzieci - to wyimek większego projektu - Animatora, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Część poświęcona dzieciom to przede wszystkim dobra zabawa przy projekcjach animowanych, a także własne próby pierwszych wprawek w byciu twórcą filmów animowanych. Projekt skierowany do dzieci zakłada także udział w warsztatach filmowych, na których uczestnicy poznają tajniki powstawania filmów animowanych (tj. animacji lalkowej, rysunkowej, wycinankowej lub komputerowej). Oprócz zapoznania się z technikami sztuki, maluchy mają również szanse na poznanie wielu utalentowanych artystów z tej branży.
- Wielka Przygoda z Filmem - projekt składający się z zajęć edukacyjnych o charakterze warsztatowym, w ramach którego młodzi ludzie uczą się, jak współcześnie można realizować filmy aktorskie, dokumentalne i animowane w oderwaniu od kina czysto rozrywkowego. Owocami warsztatów są kilkunastominutowe filmy, poruszające ważne problemy społeczne. Ich młodzi twórcy aktywnie uczestniczą we wszystkich etapach powstawania filmu, od wyboru tematyki aż po ostateczny montaż.
- Muzyka i Zabawa - projekt muzyczny adresowany do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Jest to cykl koncertów, pokazujący młodym odbiorcom, że muzyka poważna ma także stronę humorystyczną i jej tworzenie może łączyć się z dobrą zabawą. Specjalnie komponowane do projektu utwory charakteryzują się dużym stopniem interaktywności - są wykonywane wspólnie z publicznością. A ich oprawa przygotowywana jest z dbałością o każdy szczegół.
- Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta - odbywają się co roku, na wiosnę. Śmiało nazwać można je twarzą Centrum, gdyż w praktyce są realizacją wszystkich idei zamieszczonych w statucie instytucji. Ich celem jest wzajemna nauka, a także integracja trzech twórczych pokoleń - od dzieci poprzez młodzież i studentów, aż po profesorów. Co roku zmienia się hasło przewodnie warsztatów, stawiając w kręgu zainteresowań inną dziedzinę sztuki.
projekty na skalę krajową i międzynarodową
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu jest także inicjatorem kilku wielkich imprez artystycznych, stworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży. Między innymi jedynego w Polsce interdyscyplinarnego festiwalu artystycznego dla dzieci Biennale Sztuki dla Dziecka czy największego festiwalu filmowego pn. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino!
Siedziba instytucji mieści się pod dachem poznańskiego Zamku przy ul. Święty Marcin. Centrum jest również współgospodarzem Ośrodka Edukacji Teatralnej Sceny Wspólnej, w którym odbywa się większość artystycznych wydarzeń instytucji.