Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Białystok
    Kilińskiego 8
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Domy Kultury i biblioteki

    Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

     

    WOAK czyli Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku powstał w 1957 roku. Jest to jedna z najbardziej znaczących instytucji w północno-wschodniej Polsce. Placówka ma na swoim koncie prestiżową nominację do nagrody Arts & Business 2006 w kategorii Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą. Fundacja Commitment to Europe -Arts & Business przyznała nominację za 'doskonałą znajomość mechanizmów rządzących powiązaniami między światami kultury i biznesu oraz za profesjonalizm w działaniu". Instytucja starannie kultywuje tradycje podlaskiego regionu. Celami, które zdefiniował dyrektor placówki, Cezary Mielko są: ochrona dziedzictwa kulturowego, animacja działań kulturalnych i kształcenie kadr w regionie. Ponadto rok 2017 jest wyjątkowy, bowiem WOAK właśnie obchodzi swoje 60-lecie. Echa tego jubileuszu są widoczne w tegorocznych przedsięwzięciach i projektach.

     

    WOAK organizuje wiele imprez artystycznych 

     

    po pierwsze kultura

    Jednym z ważniejszych wydarzeń jest festiwal pod nazwą Podlaska Oktawa Kultur, który w tym roku ma swoją dziesiątą edycję. Łączy w sobie sztukę, folklor i muzykę, która nie ogranicza się tylko i wyłącznie do polskich brzmień; scena festiwalu jest otwarta dla muzyków pochodzących z wielu krajów takich jak: Rosja, Cypr, Białoruś, Węgry czy Turcja. Pomimo międzynarodowej współpracy, Podlaska Oktawa Kultur to przede wszystkim pokaz tętniącej kolorem i życiem kultury Podlasia.

    Kolejnym festiwalem będącym 'wizytówką' placówki jest Karnawał Dance Fest. To impreza gromadząca setki tancerzy, którzy oprócz możliwości zaprezentowania talentu w różnych dziedzinach tańca, mogą też szkolić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów. Finał zawodów odbywa się w atrakcyjnym miejscu - Operze i Filharmonii Podlaskiej. W skład jury wchodzą profesjonaliści znani również szerszej publiczności z takich show telewizyjnych jak: 'You can dance - po prostu tańcz'. Podczas festiwalu możemy podziwiać atrakcyjne choreografie, kolorowe stroje oraz talent ukształtowany na gruncie prawdziwej tanecznej pasji.

    Oryginalną inicjatywą służącą promocji kultury regionu podlaskiego jest festiwal Folk on the street. Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej są inspirowane sztuką ludową. Kreatywności dowodzą dotychczas realizowane projekty, takie jak: budki lęgowe dla ptaków ozdabiane motywami ludowymi czy scrabble inspirowane podlaską gwarą ludową.  W tym roku w prawdziwe dzieła sztuki przeistoczą się stojaki rowerowe! 'Folk on the Street' to również liczne murale inspirowane rozmaitymi aspektami sztuki ludowej takimi jak literatura, rękodzieło czy haft. Obecność folkloru w przestrzeni miejskiej udowadnia, że sztuka dobrze wpisuje się również w klimat współczesności, gdzie jest w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców oraz zyskać ich sympatię. 

     

    PO DRUGIE EDUKACJA

    Misją Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku jest również edukacja. W tym celu placówka, wraz z Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, uruchomiła studia podyplomowe ze specjalizacji Menedżer Kultury. Ponadto ośrodek proponuje wachlarz kursów instruktorskich z zakresu: tańca jazzowego, tańca polskiego oraz umiejętności prowadzenia grup teatralnych. Edukacja to nie tylko doskonalenie zawodowe. To również regularna oferta warsztatowa skierowana do wszystkich bez względu na wiek oraz poziom zaawansowania uczestników. Tak na przykład z dziedziny muzyki są prowadzone bezpłatne warsztaty gry na trąbce. Propozycją również nieodpłatną, dedykowaną zorganizowanym grupom gimnazjalnym, są warsztaty recytatorskie. Uwzględniają pracę nad dykcją, rozgrzewkę ruchową ciała oraz indywidualny dobór tekstów dla każdego uczestnika. WOAK posiada również tak zwane 'pokoje twórcze'. Jakie propozycje czekają na nas za ich drzwiami ? Pierwsza z nich to warsztat projektowania i tworzenia autorskiej biżuterii z takich materiałów jak filc, naturalne kamienie, minerały czy koraliki. W kolejnym z kreatywnych pokojów możemy skorzystać z lekcji rysunku i malarstwa. Jeszcze bardziej wymagającym, WOAK proponuje naukę tworzenia różnego rodzaju dekoracji i drobnych przedmiotów użytku codziennego. Są one wykonywane między innymi z wikliny, gipsu, tkaniny, drewna oraz masy solnej. 

     

    Bezpłatne lekcje gry na trąbce to jedna z ciekawych propozycji białostockiego Ośrodka Animacji Kultury

     

    INICJATYWY WOAK

    Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku prowadzi również działalność wydawniczą. W ramach której obejmuje patronatem książki, płyty CD oraz DVD będące archiwalnym zapisem dotychczasowych edycji festiwalu Podlaskiej Oktawy Kultur. WOAK organizuje też wystawy w dwóch swoich galeriach. Jedna z nich znajduje się przy ulicy Kilińskiego, natomiast druga - Galeria Spodki mieści się przy ulicy świętego Rocha 14.  W 2015 roku za sprawą inicjatywy Cezarego Mielko, został  utworzony Alkierz Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". W jego skład wchodzą rekwizyty, plakaty i pamiątki pochodzące z Podlasia. Alkierz gromadzi 24 stroje ludowe i narodowe, z takich obszarów jak: Podlasie, Kraków i Rzeszów. Jak przystało na znaczącą instytucję kultury, WOAK posiada również autorskie zespoły. Wśród nich są dwie formacje Pieśni i Tańca, czyli Kurpie Zielone i Małe Kurpie. Obydwa zespoły są laureatami licznych konkursów i wyróżnień, a w skład ich repertuaru wchodzą tańce narodowe i ludowe. Kulminacyjnym punktem występów są suity tańców i pieśni Podlasia. Zespołami instytucji są także Chór imienia St. Moniuszki oraz grupa teatralna Rozhulana Tanecznica. Pozostałe inicjatywy stanowią konkursy organizowane w różnych dziedzinach sztuki. W ośrodku odbywają się również liczne koncerty, przeglądy oraz spotkania. WOAK to niewątpliwie przestrzeń, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie.