Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

 • Płatność kartą
 • WC
 • Pod dachem
Gdzie: Białystok
Kalinowskiego 1
Kiedy: Godziny do ustalenia
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 3,00
do 25,00 zł/osoba
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:(85) 742-50-31
E-mail:teatr@btl.bialystok.pl

Białostocki Teatr Lalek

Jednym z nurtów jego działalności są przedstawienia dziecięce, choć realizuje się również poprzez lalkowe przedstawienia dla dorosłych i wszelkiego rodzaju artystyczne eksperymenty z formułą teatru. Najmłodsi widzowie na scenie Białostockiego Teatru Lalek mogą zobaczyć adaptacje znanych bajek, jak również współczesne przedstawienia napisane z myślą o realizacji teatralnej w formule teatru lalek. Białostocka scena teatralna zachwyca mnogością wykorzystywanych technik. W magicznej scenerii ożywają kukły, pacynki, marionetki czy jawajki, tj. lalki poruszane od dołu przez aktora ukrytego za parawanem. Artystyczna koncepcja teatru nie stroni od teatru wizualnego, teatru przedmiotu czy maski, a także form niekonwencjonalnych. Wśród lalek pojawiają się również artyści, łącząc teatr lalek z teatrem aktorskim. 

 

Mała Akademia Teatru Lalek

Pod hasłem tym kryje się cała działalność edukacyjna BTL, poczynając od lekcji teatralnych po wystawy. Pracownia Plastyczna organizuje zajęcia warsztatowe rozwijające dziecięcą wyobraźnię. W ramach tematycznego cyklu lektur dramatycznych dzieci zapoznawane są ze znanymi i wartościowymi dramatami. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę, wśród której znaleźli się aktorzy Białostockiego Teatru Lalek, m.in. Andrzej Zaborowski i Piotr Damulewicz.

 

Piwnica Lalek

To wyjątkowe miejsce i niesamowita okazja do podróży zarazem za kulisy, jak i w przeszłość teatru. W labiryncie Piwnicy Lalek możemy bowiem oglądać dekoracje i lalki, które mają już za sobą czasy występów na scenie. Zarządcy BTL nie chcieli jednak, by przedmioty te leżały w kurzu i zapomnieniu, przekształcono więc ich składnicę w miejsce do zwiedzania, dając tym samym starym lalkom drugie życie. W gąszczu Piwnicy Lalek możemy oglądać (i dotknąć!) lalki, kostiumy oraz scenografie, będące niegdyś fragmentami spektakli. Zgromadzony tu zbiór liczy sobie przeszło kilkaset rekwizytów. Najstarsze lalki w kolekcji pochodzą z lat 60. XX wieku. Zagłębienie się w Piwnicę Lalek przypomina bardziej buszowanie po rodzinnym strychu, niż zwiedzanie. W zakamarkach Piwnicy znaleźć można lalki różnych rozmiarów, od malutkich po dorównujące wzrostem człowiekowi.

 

Zasługi Teatru 

Pośród teatrów lalek, które w swojej działalności artystycznej stworzyły scenę lalkową dla dorosłych, Białostocki Teatr Lalek jest najstarszym, a zarazem pierwszym pośród tych, którym miasto specjalnie wybudowało siedzibę. Teatr dysponuje trzema salami, które łącznie pomieścić mogą trzysta czterdzieścioro widzów. Kierownictwo artystyczne Teatru organizowało w jego historii wiele festiwali lalkowych, nie tylko w kraju, pośród których znalazły się także spotkania zrzeszające artystów teatrów lalkowych.

 

Ceny biletów:

Scena dzieci

 • normalny - 18 zł
 • ulgowy dla osób niepełnosprawnych i grupowy - 16 zł
 • dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny - 9 zł
 • dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora - 9 zł

Scena dorosłych

 • normalny - 30 zł
 • ulgowy dla uczniów, studentów do 26. roku życia, emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych  - 22 zł
 • dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny - 12 zł
 • dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora - 12 zł

Piwnica Lalek

 • normalny - 10 zł
 • wraz z ważnym biletem na spektakl - 3 zł 

Kasa teatru:

wtorek i środa 8.00-12.00
czwartek i piątek 8.00 - 12.00 i 15.30 - 19.00
sobota 15.30 - 19.00
 • oraz na godzinę przed spektaklem.