Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Białystok
    Elektryczna 12
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel: 85 74 99 175
    E-mail:rezerwacje@dramatyczny.pl

    Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

    Teatr ma swoją siedzibę na terenie  parku Księcia Józefa Poniatowskiego. Na początku działalności instytucja nosiła nazwę Teatru Miejskiego im. Marszałka Piłsudskiego. W 1938 roku odbyło się  pierwsze przedstawienie, wystawione przez grodzieński Teatr Objazdowy. W trakcie trwania I Wojny Światowej placówka została upaństwowiona przez władze radzieckie i przeobrażona w Państwowy Teatr Polski Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Krótko później budynek został zniszczony, a następnie spalony przez wojsko niemieckie. Pod koniec 1944 roku zapadła decyzja o rekonstrukcji gmachu i zmianie patrona. Oficjalne otwarcie Teatru Miejskiego nastąpiło 23 września 1948 roku. W 1950 roku instytucja została po raz kolejny została upaństwowiona i nadano jej imię Aleksandra Węgierki, cenionego przez władze radzieckie działacza scenicznego. W maju 2007 roku teatr na krótko utracił swojego dotychczasowego patrona i powrócił do dawnej nazwy. Jednak jeszcze w tym samym roku Białostocki Teatr Dramatyczny po raz kolejny przyjął imię Aleksandra Węgierki. 

     

    Romeo i Julia, fot. Bartek Warzecha

     

    repertuar dla dorosłych

    W repertuarze podlaskiego Teatru pojawiają się zarówno przedstawienia dla bardzo wymagających widzów, poddające dyskusji tematy egzystencjalne i dylematy współczesnego świata, jak również przedstawienia lekkie, pełne humoru, dostarczające publiczności dużą dawkę rozrywki na wysokim poziomie. Wśród poważnych tytułów znajdziemy np. "Exodus 2.0", spektakl poruszający aktualny i trudny temat uchodźców, a także 'Rewizor' i 'Ożenek' Gogola lub "Zapiski oficera Armii Czerwonej", najdłużej grany spektakl przez Teatr w Białymstoku ; do lżejszych propozycji należą m.in. 'Szalone nożyczki', zapraszające widzów do współtworzenia rozgrywającej się akcji i zabawy w detektywów i "Sąsiedzi", komediowy thriller biorący udział w w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

     

    Emocjałki, fot. Bartek Warzecha

     

    propozycje dla dzieci 

    Instytucja kieruje swoją szeroką ofertę również do najmłodszych widzów. Teatr przygotował dla dzieci m.in. spektakl "Gra o tron", w którym pradziadek zabiera maluchy w świat XIX - wiecznych eksperymentów i opowiada o czekających na nich niebezpieczeństwach. Kolejnym widowiskiem jest aranżacja dobrze znanej nam wszystkim "Królewny Śnieżki" - kto ma ochotę wejść do bajkowego świata i dowiedzieć się jak to naprawdę było z tymi krasnoludkami i dlaczego Królowa była taką złośnicą, powinien zarezerwować bilet na to przedstawienie. Spektakl "Emocjałki" jest adaptacją "Wielkiej księgi uczuć" Grzegorza Kasdepke. Aktorami w tym przedstawieniu są również dzieci. Widowisko ma charakter edukacyjny i jego głównym celem jest uświadomienie maluchom różnorodności i powagi uczuć oraz emocji…

     

    Bajkowe Poranki, fot. Bernard Bania

     

    Bajkowe poranki

    Świetną propozycją na najmłodszych są Bajkowe Poranki. Zajęcia odbywają się w każdą niedzielę w Pijalni Czekolady E. Wedel 1851 w Białymstoku. W trakcie tych spotkań aktorzy teatru czytają maluchom bajki i baśnie. Gry, zabawy oraz warsztaty plastyczne są nieodłączną częścią tych wydarzeń. Wstęp dla każdego dziecka jest bezpłatny.

     

    Warsztaty teatralne

    Ten projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży zaciekawionych pracą aktora. Uczestnicy zajęć są podzieleni na grupy według wieku i indywidualnych potrzeb. Podczas warsztatów dzieci ćwiczą swoją wyobraźnię, ruch sceniczny, świadomość ciała. Oczywiście nie brakuje również ćwiczeń pamięci, dykcji i przede wszystkim interpretacji treści. Elementem zamykającym warsztaty jest wspólny występ na deskach teatru

     

    Warsztaty teatralne, fot. Bernard Bania