Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Zabrze
    Maurycego Mochnackiego 12
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 1,00
    do 34,00 zł/osoba
    Kategoria: Wyprawy i odkrycia
    Tel:32 271 40 77
    E-mail:rezerwacje@kopalniaguido.pl

    Sztolnia Królowa Luiza

    Podziemna Trasa Wodna 

     

    Kiedyś państwowa kopalnia, kształtująca epokę industrialną Śląska - dziś żywy pomnik historii i atrakcja turystyczna bez precedensu w skali europejskiej. Sztolnia - dawniej stanowiąca kanał, przez który transportowano wydobyty węgiel oraz pozbywano się wody, obecnie jest zamieniona w oryginalne trasy turystyczne. Zabrzański podziemno-naziemny kompleks zaprasza do zwiedzania korytarzy górniczych i plenerowych parków tematycznych oraz do skorzystania z bogatej i oryginalnej oferty edukacyjnej dla najmłodszych.

     

    trasy turystyczne

    • Podziemna Trasa Wodna, czyli wyjątkowa podróż na głębokości 40 metrów pod centrum miasta. Część wyprawy (wejście: ul. Mochnackiego 12) to pieszy spacer podziemnymi korytarzami, a ponad kilometrowy odcinek pokonuje się łodziami, stanowiąc najdłuższą tego rodzaju trasę w górnictwie węglowym. Podziemne przestrzenie pełne różnych rodzajów skał i minerałów, a także żywych roślin wspomaganych małą ilością sztucznego światła gwarantują niepowtarzalny klimat. Najmłodszym podróżnikom bez wątpienia spodoba się obecność legendarnych postaci Skarbnika i Utopka. 

    Przydatne informacje:

    W zależności od pory roku, temperatura waha się od 7 - 16º C. Warto założyć nieprzemakalną kurtkę i wygodne buty na płaskiej podeszwie. Wycieczka trwa ok. 2,5 godz. Z Podziemnej Trasy Wodnej korzystać mogą dzieci od lat 7. 

    • Podziemna Trasa Turystyczna, prowadząca gości rozbudowanym labiryntem korytarzy i dawnych wyrobisk górniczych, które powstały wyłącznie dzięki pracy ludzkich rąk. Niezwykła podróż do przeszłości rozpoczyna się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej (wejście znajduje się na ul. Wolności 408) i dzięki opowieściom przewodnika przenosi nas do czasów, w których górnicy wydobywali tutaj węgiel, zwany czarnym złotem Śląska.

    Industrialne podziemia są doskonałym tłem dla programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży - od zajęć prowadzonych w formie zabawy dla przedszkolaków, po geoturystyczne spacery dla nastolatków, pozwalające poznać historię powstawania Ziemi i zachodzące we wnętrzu naszej planety procesy.  

     

    Przydatne informacje:

    Temperatura pod ziemią wynosi 16º C, wycieczka trwa ok. 3 godz. Zalecany jest wygodny ubiór i płaskie buty. Z Podziemnej Trasy Turystycznej korzystać mogą dzieci od lat 6.

     

     

    Mali goście Podziemnej Trasy Turystycznej

     

    • Podziemna Trasa Rodzinna, czyli wyprawa do podziemi Kopalni Królowa Luiza (ul. Mochnackiego 12). Z tej atrakcji skorzystać mogą rodzice z dziećmi od lat 3. W kopalnianych korytarzach na zwiedzających czekają Skarbnik - opiekun górników oraz autentyczne maszyny do wydobywania węgla. Całość wzbogacona jest projekcjami multimedialnymi, a największa atrakcja zarezerwowana jest na koniec wycieczki - goście kopalni wybierają się na przejażdżkę prawdziwą kolejką górniczą, Karlikiem. 

    Przydatne informacje:

    Temperatura zależy od warunków pogodowych, przejście trasy zajmuje ok. 1,5 godz.

     

    Kopalnia Królowa Luiza i Park 12C, czyli wyjątkowy plac zabaw

    Park 12C dzieli się na część podziemną i naziemną - obie połączone są z Kopalnią Królowa Luiza. Pierwsza z nich, podziemna, dostosowana została do wymagań zwiedzających rodziców z dziećmi oraz grup zorganizowanych. Udostępnione zwiedzającym ściany wydobywcze wypełnione są licznymi maszynami o rozmaitych kształtach i zastosowaniach. Zobaczymy tu m.in. wrębiarkę będącą wielką piłą do podcinania, kombajn jednobębnowy czy strug ścianowy. Turyści mają tu również możliwość przejechania się prawdziwą górniczą kolejką. W podziemiach kopalni mieści się także park maszyn górniczych.

    Część naziemna Parku 12C znajduje się przy ul. Maurycego Mochnackiego 12. To tutaj w plenerze dzieci i młodzież mogą poprzez zabawę zapoznać się z technikami wydobywania węgla, dzięki różnego rodzaju udostępnionym tu atrakcyjnych dla maluchów sprzętom. 

     

    Dzieci w parku
    Bajtel Gruba - część oryginalnego edukacyjnego placu zabaw

     

    Bajtel Gruba, czyli jak zostać górnikiem

    Najmłodsi będą się świetnie bawić również w innej części Parku, zwanej Bajtel Grubą. Ta mini-kopalnia wyposażona jest w zabawkowy sprzęt górniczy, pozwalający małym gościom zmienić się się w górników - dzieci, współpracując ze sobą, mogą wydobyć i załadować węgiel, a następnie przetransportować go przenośnikiem aż do szybu i telefonem akustycznym dać znać brygadzie naziemnej, by przejęła ładunek. 

    To nie koniec atrakcji Bajtel Gruby; znajdziecie tutaj m.in. gigantyczny aparat fotograficzny, do którego można wejść i słoneczną fontannę z możliwością sterowania strumieniem wodnym. Na terenie Parku znajdują się również proste mechanizmy wodne, pozwalające dzieciom na przyswojenie podstawowych praw fizyki. Mali odkrywcy poznają zagadnienia dotyczące żywiołów ziemskich, jak np. działanie pomp wodnych, dawnych młynów oraz możliwości wykorzystania energii słonecznej. 

    Warto też zajrzeć do graniczącego z Parkiem 12C Parku Techniki Wojskowej, gdzie można przyjrzeć się m.in. pojazdom pojazdom gąsienicowym, wyrzutniom rakietowym i czołgom.

     

    Oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli 

    Organizatorzy serdecznie zapraszają grupy przedszkolne i dzieci ze szkół do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej. Rozpiska programów wycieczek dotyczy zwiedzania kopalni i wykopaliska, edukacji na temat wydobywania węgla, podstawowych narzędzi górniczych, a także samego procesu powstawania czarnego złota.