Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
  • Jedzenie / picie
Gdzie: Zabrze
3 Maja 93
Kiedy:
Pn. - Pt. 08:30 - 21:00
Sob.08:30 - 21:00
Niedz. 08:30 - 21:00
Cena: od 22,00
do 99,00 zł/osoba
Kategoria: Wyprawy i odkrycia
Tel:32 271 40 77

Otwarte

Kopalnia Guido

Każda mapa turystyczna naszego kraju (a nawet Europy) powinna zawierać w sobie ten niezwykle atrakcyjny punkt, jakim jest Kopalnia Guido w Zabrzu - obiekt zdecydowanie unikatowy. To właśnie w tym miejscu znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie oraz najgłębiej położony pub w tej części świata. Oferta przedstawiona przez Kopalnię Guido jest bardzo szeroka, zaaranżowana w ciekawy sposób i częściowo dostępna bez ograniczeń wiekowych. W tym miejscu można nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, poczuć na własnej skórze ducha kopalni, ale również zaczerpnąć rozrywki, odpocząć, czy też zorganizować spotkanie biznesowe w niezwykłej scenerii.

 

  • Poziom 170 (brak ograniczeń wiekowych):

Po zjechaniu górniczą szolą do najstarszej (ponad stuletniej) dostępnej części kopalni, zwiedzający znajdzie się w temperaturze około 16°C. Długość trasy wynosi tu 1 km, a zwiedzanie trwa około 1 godziny. Poziom 170 nazywany jest poziomem św. Barbary, gdyż gromadzi wiele informacji na temat patronki górników, a także jej rzeźbę i witraż. Elementem zaskoczenia mogą być multimedialne huki wybuchających materiałów strzałowych oraz projekcja wody wdzierającej się do chodnika górniczego. Skompletowana tutaj wiedza dotyczy również pracy w kopalni na przełomie XIX i XX wieku, dlatego do wystawianych eksponatów należą m. in. stajnie dla koni wraz z ich wyposażeniem, a wszystko to ujęte jest w nowoczesny, multimedialny sposób, który ułatwia przekazanie wiedzy turystom. Trasa przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

 

  • Poziom 320 (od 6 roku życia):

Na tym poziomie przekazywana jest zwiedzającym historia rozwoju techniki górniczej od XIX wieku aż do teraźniejszości. Prezentowana jest praca maszyn, a uczestnicy zjazdu mają możliwość przejazdu elektryczną kolejką podwieszaną (jedyną taką udostępnioną dla turystów na świecie) oraz dotknięcia węgla i wejścia do miejsc skąd był on wydobywany. Długość trasy wynosi 2,5 km, a czas zwiedzania 2 godziny, jednak nie jest to łatwa trasa do przejścia - niekiedy chodniki stają się niskie, ciasne i ciemne, a chętni mogą doświadczyć przechodzenia po drabince na górę konstrukcji, a później po pomoście technicznym. Bezpośrednie odczucie klimatu pracy pod ziemią staje się niezapomnianym wspomnieniem. To właśnie tutaj znajduje się  również podziemna Strefa K8 wraz z pub'em, który serwuje oryginalne piwo 'Guido'.

 

  • Poziom 355 - Szychta:

Przed zdecydowaniem się na przejście trasy poziomiu 355 warto zastanowić się, czy pozwala na to zdrowie oraz kondycja fizyczna zwiedzającego. Na dół zjeżdża się w pełnym ekwipunku, który składa się ze stroju sztygarskiego, koszuli flanelowej, gumioków, hełmu oraz lampy z pokrowcem. Ta opcja dostępna jest od 18 roku życia, jednak istnieje również możliwość zwiedzania bez elementów szychty górniczej w ramach wycieczki 'Mroki Kopalni' - ta wersja dostępna jest już od 12 roku życia. Czas zwiedzania poziomu 355 wynosi 3,5 h, podczas których poznaje się najgłębsze, najciemniejsze zakamarki kopalni oraz co tak naprawdę znaczy ciężka, fizyczna praca górników.

 

 

  • Strefa K8

320 metrów pod powierzchnią ziemi zlokalizowane jest wyjątkowe, niecodzienne miejsce. Znajdują się tu cztery komory: Komora Badawcza nr 8, Warsztat Mechaniczny, Komora Kompresorów oraz Hala Pomp, czyli inaczej lokalizacje wszelkich koncertów, przedstawień teatralnych, spotkań integracyjnych, imprez muzycznych, szkoleń, konferencji, a także sala balowa oraz najbardziej kultowy bar na Śląsku. Pub w Hali Pomp jest dostępny także dla gości zjeżdżających szolą prosto z powierzchnii.

 

Dodatkowo Kopalnia Guido posiada hostel noclegowy o takiej samej nazwie.

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)