Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Gdzie: Gliwice
Edisona 16
Kiedy:
Pn. - Pt. 08:00 - 11:00
Sob.08:00 - 11:00
Niedz. 08:00 - 11:00
Wiek: Wszyscy
Cena: darmowe
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:+ 48 32 401 14 40, + 48 32 401 1
E-mail:muzeum@pwik.gliwice.pl

Zamknięte

Muzeum Techniki Sanitarnej

W Polsce nie ma wielu takich miejsc jakim jest Muzeum Techniki Sanitarnej, więc instytucja w Gliwicach jest na pewno unikatowa. Stanowi ona najmłodszą placówkę muzealną w Gliwicach, jednak została ulokowana w ponad stuletnim budynku dawnej przepompowni ścieków, który został odpowiednio odnowiony i przystosowany w całości do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, obok muzeum znajduje się rzeka Kłodnica, z której dawniej czerpali wodę mieszkańcy miasta.

 

Zwiedzanie muzeum odbywa się poprzez oglądanie przedstawionych eksponatów o tematyce sanitarnej, jednak istnieje również możliwość zwiedzania grupowego wraz z przewodnikiem. Dodatkową inicjatywą, podjętą przez tę instytucję, są także lekcje ekologii skierowane do uczniów w każdym wieku. Mają one za zadanie przybliżyć młodym ludziom istotę ekologii oraz pokazać w jaki sposób konkretnymi działaniami można przyczynić się do zmiany stanu środowiska naturalnego swojego najbliższego otoczenia. Muzeum Techniki Sanitarnej często proponuje również wycieczki po Centralnej Oczyszczalni Ścieków, aby jeszcze bardziej urozmaicić lekcję i uchronić uczniów przed nudą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas zwiedzania muzeum wynosi około 50 minut, a wstęp nadal pozostaje bezpłatny, warto więc skorzystać z takiej możliwości i odwiedzić miejsce, w którym zobaczyć można zabytkową armaturę sanitarną, krótki film o historii gliwickiej oczyszczalni oraz po prostu dowiedzieć się czegoś nowego.

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)