Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Warszawa
  Dominikańska 19c
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 08:15 - 16:15
  Sob. nieczynne
  Niedz. nieczynne
  Cena: darmowe
  Kategoria: Non-profit
  Tel:+48 22 852 32 14, +48 22 852 32
  E-mail:wosp@wosp.org.pl

  Zamknięte

  Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  Fundacja Jurka Owsiaka działa przez cały rok, tworząc programy medyczne i edukacyjne, nieustannie zbierając pieniądze na sprzęt szpitalny oraz uczestnicząc w akcjach skupionych na wspieraniu potrzebujących.

  Jednak WOŚP kojarzy się przede wszystkim z głośnym już na całym świecie styczniowym Finałem, w trakcie którego ulice polskich i zagranicznych miast zapełniają się tysiącami wolontariuszy zapraszających do wrzucania nawet najdrobniejszych kwot do puszek oblepionych czerwonymi sercami. Coroczny Finał wypełniony jest koncertami, charytatywnymi licytacjami i akcjami organizowanymi przez rozmaite firmy i osoby prywatne - a cały dochód przeznaczany jest na określony cel, najczęściej związany z pomocą najmłodszym potrzebującym. Drugim, równie znanym przedsięwzięciem jest Przystanek Woodstock, gigantyczny, letni Festiwal muzyczny organizowany od 1995 roku, wypełniony corocznie bardzo zróżnicowaną muzyką kilkudziesięciu polskich i zagranicznym wykonawców.

  Czerwone serduszko z białymi napisami - chyba każdy z nas kojarzy to logo. To symbol miłości, jedności, a także, co chyba najważniejsze, chęci niesienia pomocy. I tak już od ponad 25 lat. 

   

  Mali wolontariusze podczas Finału WOŚP (foto: Fundacja WOŚP) 

   

  Audycja, która zmieniła wszystko

  Początek lat 90. Na kanale drugim Telewizji Polskiej, Jurek Owsiak słucha programu, w którym dwójka młodych kardiochirurgów mówi, że w Centrum Zdrowia Dziecka psuje się jedno z najważniejszych urządzeń służących do operacji dzieci - płucoserce. W tym okresie w Polsce rodziło się 600 tys. maluchów rocznie, a 6 tys. z nich przychodziło na świat z wadami serca. Operowano jedynie 10% z nich. Jurek Owsiak wspomina o sytuacji w swojej ówczesnej audycji w radiowej Trójce, zachęcając słuchaczy do wpłacenia pieniędzy na konto CZD, jednak ku jego zdziwieniu to na adres radia przychodzi koperta, a w niej 5 tys. zł. Potem kolejna i kolejna... 

   

  Jurek Owsiak i jeden z gości 26. Finału, Szymon Majewski (foto: Fundacja WOŚP) 

   

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? To się nie przyjmie! 

  Jurek Owsiak zadzwonił do sekretariatu kliniki i zaproponował spotkanie oraz wspólną zbiórkę pieniędzy. To tego dnia na konto CZD wpłynęła pierwsza, na tamte czasy ogromna kwota, która w całości zebrana została przez radiowca. Zbiórkę kontynuowano pod nazwą 'Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy'. 

  Pierwszy Finał miał być jedynie jednorazowym happeningiem, który pomoże w zbiórce pieniędzy na CZD. Nikt wtedy jeszcze nie spodziewał się, że datków będzie na tyle dużo, aby możliwe było podzielenie ich na wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. 3 stycznia 1993 roku zebrano 32 772 445 800 PLZ (starych złotych), co było równowartością 1 535 440,68 USD. Przeliczając to na wartość złotego po denominacji, zebrano ponad 3 miliony złotych.

  Dwa miesiące później, podczas rejestracji w ZAiKS, Jurek Owsiak usłyszał od urzędnika: 'Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? To jest za długie. To w ogóle jest nieprzyswajalne. Nikt takiej nazwy nie zapamięta'. Nie mógł się bardziej mylić! 

   

  To dla nich gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sprzęt podarowany szpitalom pomaga milionom dzieci (foto: Fundacja WOŚP). 

   

  Małe serduszko - duża pomoc

  Przez ponad ćwierć wieku Jurek Owsiak z olbrzymią ekipą wolontariuszy zbiera pieniądze na różnorakie cele: ratowanie dzieci z chorobami serca, diagnostyka noworodków i niemowląt, ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi, wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci czy nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w zakresie neonatologii i pediatrii. Podliczając wszystkie dotychczasowe Finały, uzbierana kwota wynosi ponad 850 mln zł i z minuty na minutę rośnie

  Choć przeciwników działalności Fundacji WOŚP nie barkuje, dwóch rzeczy Owsiakowi odmówić nie możemy: jednoczy ludzi w czynieniu dobra oraz realnie wpływa na polepszenie wyposażenia szpitali w sprzęty, ratujące dzieciom życie. Dla nas to wystarczający powód, aby wrzucić pieniądze do puszki lub wylicytować przedmiot podarowany przez sławną osobę.

  Oby Finałów było jak najwięcej, tak samo, jak i sprzętów w szpitalach, który być może kiedyś uratuje i naszego maluszka! 

   

  'Światełko do nieba' - happening odbywający się w wielu miastach na zakończenie Finału ((foto: Fundacja WOŚP) 

   

  'Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej!'

  W 2018 roku odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku celem było zebranie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Do momentu publikacji tego artykułu uzbierano już ponad 80 mln zł, a to wciąż nie jest finalna kwota. W dalszym ciągu trwają liczne aukcje charytatywne, z których zysk w całości zostanie przekazany na ratowanie maluchów. 

  Czy to będzie kolejny, rekordowy rok? Czas pokaże. Niemniej jednak szanse na to są ogromne, tak samo, jak wielkie są serca wspierających.