Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Bielsko-Biała
  1 Maja 1
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:33 822-84-51, 33 822-84-52
  E-mail:rezerwacja@teatr.bielsko.pl

  Teatr Polski

  Teatr Polski jest instytucją kultury Bielska-Białej, pozwalającą obcować ze sztuką i doświadczyć piękna zaklętego w historycznym wnętrzu budynku. Teatr działa aktywnie nie tylko dla środowiska koneserów sztuki, lecz także z myślą o osobach z dysfunkcjami. Na deskach teatru rozgrywane są dramaty i komedie, na czele z bielską sceną kabaretową, która doczekała się już dwunastej edycji. Teatr Polski należy do jednego z najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych w regionie. Spektakle rozgrywane są na Scenie Dużej, mieszczącej 400 gości i Scenie Małej, która pomieścić może 120 widzów. 

   

   Spektakle bez barier

  Od roku 2013 bielski teatr uczestniczy w programie pn. 'Spektakle bez barier', którego celem jest odpowiednie dostosowanie granych przedstawień do percepcji osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Jest to możliwe dzięki stosowaniu tłumaczeń na język migowy i technice audiodeskrypcji, pozwalającej opisać ważne informacje z przestrzeni scenicznej. Osoba niewidoma dowiaduje się, jakim językiem ciała i mimiką posługują się aktorzy, w co są ubrani i jak przebiega akcja. Zwięzły opis sprawia, że osoba niepełnosprawna ma szansę podążać za prezentowanymi wątkami, jak również zrozumieć, o czym opowiada rozgrywana sztuka. Stawiając na dostęp bez ograniczeń do kultury, Teatr Polski zadbał o to, by większość prezentowanych spektakli była dostępna w ramach programu 'Spektakle bez barier'. 

   

  Wirtualny świat teatru  

  Innym programem, w którym instytucja uczestniczy, jest Wirtualny Teatr Polski. Projekt ten również stawia na dostępność i przybliżenie widzom i miłośnikom sztuki teatralnej − jak i tym, którzy dopiero chcą nimi zostać − sekretów i zakamarków budynku. Dzięki innowacyjnej technologii filmu możemy poznać świat teatru od kulis. Projekt ten odkrywa przed nami wszystko to, co dzieje się w teatrze od chwili opadnięcia kurtyny i zgaszenia świateł. Oglądana treść filmowa zbliżona jest w narracji do gry wideo, co pozwala na lepsze jej zrozumienie osobom zaznajomionym ze światem wirtualnym.

  Co dokładnie możemy zobaczyć? Przede wszystkim próby spektaklu, tworzenie dekoracji, szycie kostiumów czy charakteryzację aktorów. Projekt uświadamia swoim odbiorcom, jak wygląda praca aktorów i innych pracowników teatru - administracji i ekipy technicznej. Widzowie sami decydują, które materiały chcą oglądać. Do ich wyboru pozostaje wybór jednej z dwóch ścieżek tematycznych. To wspaniała przygoda zwłaszcza dla tych, który marzą o karierze teatralnej lub pracy w teatrze, lecz także wyśmienita okazja do zaspokojenia ludzkiej ciekawości o sposobie funkcjonowania teatralnej rzeczywistości.