Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Bielsko-Biała
  Mickiewicza 20
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 14,00
  do 30,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 33 8150914 w.32
  E-mail:teatr@banialuka.pl

  Teatr Lalek Banialuka

  Sztuka lalkarska charakteryzuje się połączeniem sztuki plastycznej i teatru. Na scenach teatrów lalek oprócz aktorów pojawiają się różnego rodzaju marionetki. Mają one za zadanie wspomagać pracę człowieka, ale niekiedy to one odgrywają główne rolę w przedstawieniu. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych teatrów tego typu jest Teatr Lalek Banialuka mieszczący się w Bielsku-Białej.

   

  Teatr został założony w 1957 roku przez artystów Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jednak sam budynek, który od lat mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza, wzniesiono już w 1935 roku. Wówczas funkcjonował tam żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. Banialuka od lat jest znany szerszej publiczności jako organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, odbywającego się regularnie od 1966 roku, a realizacje teatru są obecne i nagradzane na wielu prestiżowych imprezach teatralnych w kraju i za granicą. Obecnie dyrektorem teatru jest Lucyna Kozień pełniąca również funkcję redaktor naczelnej  czasopisma "Teatr Lalek". Oprócz bogatego repertuaru, w którym znajdują się również propozycje dla dorosłych widzów, Teatr Banialuka posiada szeroki wachlarz zajęć organizowanych dla dzieci. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! 

   

  Wizyta w teatrze dostarcza małym widzom wielu wartościowych emocji

   

  Przedstawienia teatralne

  Wybór jest ogromny i na pewno wasza pociecha znajdzie coś, co trafi w jej gusta! Dla najmłodszych widzów teatr przygotował m.in. spektakl 'Smok Bonawentura', w którym smoczy bohater uczy się samodzielności; 'Tymoteusz wsród ptaków' z kolei porusza w zabawny sposób temat rodzicielskiej miłości, a 'Calineczka' w wykonaniu artystów Banialuki zachwyca barwnymi strojami i wspaniałą muzyką (przedstawienie zostało kilkakrotnie nagrodzone na festiwalach teatralnych). 

  Nieco starsze dzieci zapraszane są m.in. na 'Szklaną Górę' z imponującą scenografią i 'Chłopca z gwiazd' - teatralną adaptację baśni Oscara Wilde'a. Dla dzieci od lat 7 znajdziemy również 'Księgę dżungli', spektakl opowiadający o dziewczynce i jej nowym życiu w świecie egzotycznych zwierząt lub 'Węża', który w uroczy i mądry sposób mówi o ważnych w dziecięcym świecie wartościach. 

  Młodzież i dorośli znajdą w repertuarze bielskiego teatru 'Sen nocy letniej' - rzadką w teatrach lalkowych adaptację sztuki Szekspira, zrealizowaną we współpracy ze znanymi na świecie twórcami teatralnymi. Ciekawą propozycją dla starszych fanów teatru jest także 'Zielona Gęś', sięgająca do ironicznej, nieco politycznej twórczości Gałczyńskiego, która, jak się okazuje, świetnie pasuje do artystycznego i satyrycznego komentowania dzisiejszej rzeczywistości. 

   

  Magiczne miejsca teatru 

  Chcesz pokazać swojemu dziecku jak wygląda teatr od kulis? Wybierzcie się na zwiedzanie Banialuki z pracującymi tam aktorami! Zajrzycie w każdy zakątek budynku, poznacie jego historię, a maluch przekona się, ile pracy wymaga zorganizowanie przedstawienia. Najstarsze marionetki już czekają, aby podzielić się z wami swoją historią!

   

  Warsztaty aktorskie wprowadzają dzieci w magiczny świat teatru 

   

  Zostań aktorem

  Uważasz, że twoje dziecko ma predyspozycje do gry aktorskiej? Zabierz je na warsztaty aktorskie, gdzie na deskach teatru będzie mogło poczuć się jak prawdziwy artysta. Weźmie udział w wielu ćwiczeniach teatralnych, które odsłaniają przed dziećmi podstawowe tajniki artystycznego świata. Kto wie - może te zajęcia zaszczepią u twojego malucha miłość do aktorstwa? 

   

  Żywe lalki

  Warsztaty animacyjne pokażą dziecku sposób na ożywienie marionetek w teatrze lalkowym. Do zajęć wykorzystywane są maski, lalki i inne materiały używane w teatrze. Przedstawione zostaną również techniki animacyjne. Po tych zajęciach każdy kilkulatek z pewnością będzie inaczej patrzył na otaczające go przedmioty. 

   

  Muzyka w teatrze

  Warsztaty teatralno-muzyczne opierają się głównie na ćwiczeniach wokalnych i rytmicznych. Dzieci zapoznają się z muzycznymi motywami konkretnego przedstawienia teatralnego i na tej podstawie będą analizować rolę muzyki w teatrze. 

   

  Ekologia również w teatrze

  Warsztaty ekologiczno-teatralne pomagają dzieciom zrozumieć prawa przyrody i jej wpływu na życie człowieka. Maluch nauczy się współpracy w grupie, ale również myślenia indywidualnego, potrzebnego do podejmowania mądrych decyzji.