Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
  • Szatnia
Gdzie: Bielsko-Biała
pl. Żwirki i Wigury 8
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 09:00 - 15:00
Śr. 09:00 - 16:00
Czw. 09:00 - 16:00
Pt. 09:00 - 16:00
Sob. 09:00 - 15:00
Niedz. 09:00 - 15:00
Cena: od 0,00
do 12,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:33 812 23 67, 33 812 44 00
E-mail:piotr.kenig@muzeum.bielsko.pl

Zamknięte

Stara Fabryka

Stara Fabryka (dawniej Muzeum Techniki Włókienniczej) znajduje się na terenie byłego Zakładu Przemysłu Wełnianego 'Bewelana', który produkował tkaniny sukienne, szewioty, tkaniny czesankowe, a nawet ręcznie wyrabiane dywany. Fabryka sięgała swoimi korzeniami 1868 roku, kiedy to po wykupieniu posesji przez Karola Büttnera, wybudowano na niej dom z warsztatami i oficynami, a później budynek fabryczny. To właśnie tutaj, po wielu renowacjach, długich latach zbierania, konserwowania i zabezpieczania eksponatów, otwarto dla zwiedzających muzeum włókiennictwa o nazwie 'Stara Fabryka', którą nadano dopiero w 2013 roku.

 

Te wyjątkowe muzeum oferuje dwie ekspozycje stałe, a mianowicie:

  • 'Od włókiennictwa do małego fiata' - wystawa ogólnie przybliżająca zainteresowanym historię przemysłu regionalnego, pozwalająca na zobaczenie różnych narzędzi, sprzętów włókienniczych, archiwalnych dokumentów, książek, medali, plakiet i akcesoriów. Wyświetlane są tutaj także edukacyjne filmy w salce kinowej. Poza tym, wystawiona jest w tym miejscu również zabytkowa tokarka, wiertarki kolumnowe oraz znany i lubiany przez wielu - fiat 126 p.
  • 'Wilk, selfaktor, postrzygarka...' - to tutaj znajdują się zabytkowe maszyny, które wiernie służyły kiedyś w starych zakładach włókienniczych na terenie Bielska-Białej. Wystawa podzielona jest na różne pomieszczenia: przędzalnię, oddział przygotowawczy, kantor mistrza, laboratorium, tkalnię, wykończalnię oraz miejsce, gdzie przechowywane są zespoły maszyn do produkcji kapeluszy. Oglądanie tak atrakcyjnie przedstawionej wystawy, jest zatem bardzo interesującym doświadczeniem, które może wiele wnieść do wiedzy, a także postawy człowieka w stosunku do włókiennictwa. Po zapoznaniu się z całym procesem wytwarzania tkaniny, nabiera się do niej jeszcze większego szacunku.

Poza ekspozycjami stałymi, Stara Fabryka organizuje różne, bardzo ciekawe wystawy czasowe, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)