Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Wałbrzych
  M.Buczka 16
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 20,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:74 666 73 41, 74 666 73 42
  E-mail:teatr@teatrlalek.walbrzych.pl

  Teatr Lalki I Aktora w Wałbrzychu

  Teatr Lalki i Aktora to najstarszy teatr województwa dolnośląskiego, a także jeden z najdłużej działających teatrów lalkowych w Polsce. Powstał w 1945 roku z inicjatywy Melanii i Tadeusza Karwatów. Wałbrzyska instytucja posiada bogatą ofertę, obejmująca liczne spektakle zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych oraz warsztaty dla młodszych fanów sztuki teatralnej. Teatr chętnie współpracuje z zagranicznymi artystami i jest obecny na rozmaitych festiwalach i konkursach, z których nieraz wraca do rodzimego Wałbrzycha ze zdobytymi nagrodami. Za swoją działalność, tak istotną dla rozwoju życia kulturalnego na Dolnym Śląsku, w kraju i poza granicami Polski, Teatru Lalki i Aktora został uhonorowany Dolnośląską Nagrodą Kulturalną "Silesia".

   

  Opowieść wigilijna

   

  Spektakle

  Repertuar wałbrzyskiego teatru jest opracowywany w taki sposób, aby trafiał w gusta wszystkich widzów, zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych. Na deskach scenicznych wystawiane są sztuki współczesne, a także arcydzieła klasycznej literatury europejskiej. W bogatej ofercie teatru znajdziemy propozycję już dla rocznych dzieci - przedstawienie Naj, w którym zaciera się granica między aktorami a widzami. Dla przedszkolaków teatr przygotował m.in. Franię Piorun Władcę skarpetek, a także adaptację popularnej książki L.J. Kerna Ferdynand Wspaniały. Księga Dżungli i Piotruś Pan to przykładowe spektakle adresowane do dzieci od lat 6, a młodzież w wieku szkolnym zapraszana jest na takie przedstawienia jak: Zrozumieć Giaura wg Byrona,  Dzień osiemdziesiąty piąty, nawiązujący do opowiadania 'Stary człowiek i morze' Hemingway'a lub dickensowską Opowieść Wigilijną.

   

  Naj - propozycja wałbrzyskiego Teatru dla najmłodszych

   

  Edukacja teatralna

  Umożliwienie najmłodszym obcowania ze sztuką pozwala na rozwój artystycznej wrażliwości młodego umysłu. Teatr Lalki i Aktora zaprasza dzieci nie tylko na spektakle, ale organizuje także specjalne lekcje, które mają na celu zainteresowanie najmłodszych widowiskami scenicznymi. W czasie warsztatów, przed najmłodszymi otwiera się magiczny świat teatru od kulis: uczestnicy spotykają prawdziwych aktorów i twórców przedstawień i poznają rodzaje lalek. Oferta obejmuje takie zajęcia, jak:

  • Z wizytą w teatrze - sekrety teatralnych kulis,
  • Lalka i sekrety animacji,
  • Tajniki recytacji,
  • Od antyku po współczesność.

  Tematyka warsztatów jest zróżnicowana, co pozwala wybrać zajęcia dostosowane do zainteresowań dziecka. Grupy lekcyjne są dostosowane do wieku uczestników (starsze przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści).

   

  Pinokio

   

  Projekty

  Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu corocznie organizuje wiele inicjatyw kulturalnych, m.in. przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekty te mają głównie na celu promowanie sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży i pozwalają nie tylko poznać bliżej sferę teatru, ale także świat literatury oraz historii. Przykładowe przedsięwzięcia z ostatnich lat:  "Sachem. Wódz Czarnych Węży", "BRAMAturgia' czy "zrozumieć GIAURA".

   

  BRAMAturgia

   

  Urodziny w teatrze

  W Teatrze Lalki i Aktora istnieje możliwość zorganizowania imprezy urodzinowej dla dziecka. Przyjęcie rozpoczyna się spektaklem, na którym uczestnicy zabawy mają zapewnione miejsca w pierwszych rzędach. W tym szczególnym dniu solenizant otrzymuje podarunek, którym jest wyjątkowa lalka teatralna, może również, wraz z zaproszonymi gośćmi, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami.