Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Wałbrzych
  1 Maja 9
  Kiedy:
  Pn. 10:00 - 16:00
  Wt. 10:00 - 16:00
  Śr. 10:00 - 18:00
  Czw. 10:00 - 16:00
  Pt. 10:00 - 16:00
  Sob. 10:00 - 16:00
  Niedz. 10:00 - 16:00
  Cena: od 0,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:74 664 60 30
  E-mail:muzeum@muzeum.walbrzych.pl

  Zamknięte

  Muzeum Porcelany

  'Odkąd pamięta zawsze stała na toaletce obok lustra, w białych baletkach wychylona, w powietrzu uniesiona nóżka. Nudziła się wśród bibelotów, kurz wyłapując w suknie złotą (….) Laleczka z saskiej porcelany…' Wielu z nas doskonale pamięta tę piosenkę z dzieciństwa, tak samo, jak porcelanowe kolekcje naszych dziadków czy rodziców, które zawsze cieszyły nasze ciekawskie oko. Ale u kogo z nas mieszkanie dalej zdobią te urocze bibeloty? Na szczęście, aby pokazać je swojej latorośli, wcale nie musisz zaczynać gromadzić własnych zbiorów - wystarczy, że wybierzecie się do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

   

  Zdobione porcelanowe filiżanki

   

  Jak w królewskim dworze, czyli co znajdziemy w środku

  Muzeum Porcelany cieszy oko jeszcze zanim zdążymy przestąpić jego próg - wystawy mieszczą się bowiem w przepięknym, klasycystycznym Pałacu Albertich, rodziny związanej z przemysłem włókienniczym.
  Choć, zgodnie z nazwą muzeum, jego główne zbiory stanowią rozmaite przedmioty z porcelany, nie brak tam także innych, cieszących oko dzieł, w tym:

  • bogatej kolekcji obrazów - w tym olejnych, gwaszy, wykonanych w technice tempery i akwareli, a także grafik czy rysunków,
  • litografii i stalorytów rodem z XIX w.,
  • misternie wykonanych wyrobów jubilerskich, a także konwisarskich (cynowych) i kowalsko-ślusarskich,
  • mebli mieszczańskich z różnych epok - doskonale zachowanych i ustawionych tak, byśmy czuli się jak zaproszeni na elegancki podwieczorek.

  Zbiory porcelany ustawione są nie tylko w gablotach, ale też na stołach i stolikach - czasem jak w eleganckim dworku, czasem trochę jak na herbatce w Krainie Czarów, choć Szalony Kapelusznik na pewno przyszedłby pod krawatem. Znajdziemy tam między innymi:

  • talerzyki i filiżanki,
  • pojemniki kuchenne i cukiernice,
  • figury - całe sylwetki, popiersia, wizerunki zwierząt,
  • formy odlewnicze.

  Edukacja - nie tylko o porcelanie!

  Muzeum Porcelany to najważniejsza tego typu placówka w mieście - nic więc dziwnego, że postanowiło wziąć na swoje barki edukację kulturalną najmłodszych. Oferuje ono przede wszystkim zajęcia dla szkół i przedszkoli:

  • stałe - np. 'Podobrazia', gdzie maluchy mogą poczuć się jak prawdziwi artyści, biorąc udział w malarskim plenerze i 'Filiżanka z Niespodzianką', gdzie dzieci mają szansę stworzyć zwierzątko lub kwiaty z masy plastycznej i umieścić je w porcelanowej filiżance,
  • dodatkowe - w tym 'Muzealni Detektywi', którzy będą poszukiwać zaginionego eksponatu i 'Baśniowy Wałbrzych' ze zbiorem podań i legend miasta.

  Osoby indywidualne mogą za to wpaść na podwieczorek u Albertich - ten cykl spotkań edukacyjnych pozwoli zastanowić się m.in. nad pięknem w sztuce lub życiem znanych artystów. Nie brakuje jednak innych atrakcji, jak spotkania z aniołami czy sztuka ludową. W muzeum możliwa będzie też organizacja urodzin - w sam raz dla małej księżniczki!

  Warto również zajrzeć do wspaniale odnowionej Starej Kopalni - wałbrzyskiego Centrum Nauki i Sztuki, które podlega Muzeum Porcelany.