Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Wałbrzych
  Piotra Wysockiego 29
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 10:00 - 18:00
  Sob.10:00 - 18:00
  Niedz. 10:00 - 18:00
  Cena: od 0,00
  do 20,00 zł/osoba
  Kategoria: Sztuka i kreatywność
  Tel:(74) 667 09 70
  E-mail:recepcja@starakopalnia.pl

  Zamknięte

  Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

  Na temat techniki krążą różne opinie - dla jednych, często nastolatków, tragedią byłby dzień bez telefonu, inni, zwykle ich rodzice, obwiniają ją o zamknięcie się człowieka na świat wokół niego. A jednak nawet ci drudzy muszą przyznać, że bez niej nasza cywilizacja nie miałaby szansy dojść do punktu, w którym znajduje się teraz. Dlatego czasem warto spojrzeć wstecz - to niezwykle ciekawe i pouczające! Taką możliwość, jak i wiele innych, otworzy przed Wami Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia - wpisane w 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

   

  Dzisiejsze Centrum Nauki i Sztuki mieści się z zabytkowych budynkach nieczynnej kopalni

   

  Technika dla każdego - co znajdziemy wewnątrz kopalni?

  Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek - miał niegdyś powiedzieć Albert Einstein. Trudno się z nim nie zgodzić, choć, jak wiemy, czasem niełatwo to zrealizować. Dlatego warto pokazywać swojemu dziecku znacznie więcej, niż robi to placówka edukacyjna. W Muzeum Przemysłu i Techniki należącym do Starej Kopalni zobaczycie m.in.:

  • maszyny i urządzenia górnicze,
  • pamiątki dotyczące górnictwa na terenie Wałbrzycha i obchodów świąt górniczych,
  • muzealia związane ze sportem wałbrzyskim,
  • dokumentację techniczną z funkcjonowania kopalni,
  • ponad 35 tys. eksponatów archeologicznych - najstarsze pochodzą z epoki paleolitu, jednak nie brak tam również tych z czasów wpływów rzymskich, wczesnego średniowiecza, renesansu i nowożytności,
  • zbiory geologiczne - w tym minerały i skały, ale też okazy paleontologiczne - zobaczcie, jak wyglądała flora i fauna w okresie paleozoiku, czasach jeszcze sprzed panowania na Ziemi wielkich gadów!
  Centrum Ceramiki Unikatowej

   

  Sztuka - tam, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością

  Być może wiecie już, że na terenie Wałbrzycha znajduje się również Muzeum Porcelany. Jednak nie wszystko, co związane z ceramiką pomieściły sale Pałacu Albertich - część z nich zobaczymy właśnie w Starej Kopalni, znajdującej się od opieką wałbrzyskiego Muzeum. W tym również klasyczne formy z dawnej Fabryki Porcelany takie, jak Luna, Maria Teresa bądź Fryderyka - i znacznie więcej, razem ponad 1600 rozmaitych egzemplarzy.

  Przestrzenie wałbrzyskiego Centrum Nauki i Sztuki są także oprawą dla wielu wystaw, nie tylko z zakresu sztuki ceramicznej, ale też m.in. malarstwa i nowoczesnych, multimedialnych performance’ów. Warto śledzić je na bieżąco na stronie - nie przegapcie tych najciekawszych!

   

  Stara Kopalnia dla najmłodszych - artystyczne warsztaty i urodziny  

   

  Zajęcia dla dzieci - oferta edukacyjna dla najmłodszych

  Wałbrzych, choć niewielki, przedstawia niezwykle bogata ofertę kulturalno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży. W samej tylko Starej Kopalni organizowane są:

  • Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka - w tym Wieczory Górnicze z fascynującymi opowieściami dawnych górników oraz Szychta Rodzinna, na której wraz z maluchem odkrywać będziemy historie miasta, uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, a także cukierniczych,
  • warsztaty ceramiczne - dzieci mogą ulepić na nich własne kubeczki i artystyczne rzeźby,
  • zajęcia z garncarstwa - nasza pociecha nauczy się lepienia naczyń na kole elektrycznym,
  • warsztaty zdobnicze - klasyczne, na których latorośl naniesie swój własny wzór na kubek lub 'kalkomania', gdzie maluchy stworzą niepowtarzalną kompozycję z gotowych wzorów,
  • zajęcia ceramiczno-graficzne - to coś dla prawdziwych, małych artystów! Uczestnicy samodzielnie wałkują płat gliny, tworzą na nim dowolny obraz za pomocą otrzymanych narzędzi, a na koniec ozdabiają go farbami akrylowymi.

  Miejsce to oferuje również wiele propozycji dla grup zorganizowanych. Twój maluch ma zacięcie artystyczne i chcecie mu wyprawić urodziny marzeń? Możecie zrobić to właśnie w Starej Kopalni! W programie znajdują się zajęcia plastyczne takie, jak rzeźbienie w glinie a do tego mała, twórcza niespodzianka dla solenizanta.