Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Częstochowa
    ul. Kilińskiego 15
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:(34) 372 33 04, (34) 372 33 06
    E-mail:kasa@teatr-mickiewicza.pl

    Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

    Teatr im. Adama Mickiewicza jest teatrem dramatycznym. Mieści się w Częstochowie, przy ulicy Kilińskiego. Skromne początki jego działalności sięgają przełomu roku 1926 i 1927, kiedy to dla potrzeb rodzącej się instytucji aktor Jan Otrembski adaptuje na własny koszt salę Reduty. Obecnie Teatr, poddany modernizacjom i rozbudowie, dysponuje czterema salami: salą dużą, kameralną, sceną Histrion i Foyer im. Marka Perepeczki - jednego z dyrektorów artystycznych Teatru im. Adama Mickiewicza, znanego ze słynnej roli Janosika. 

     

    Zmieniające się na przestrzeni lat kierownictwo teatru zawsze troszczyło się o to, by upowszechniać kulturę teatralną i przyczyniać się do prezentacji nie tylko polskiej dramaturgii klasycznej, lecz również sztuką światową. Częstochowska instytucja osiąga to poprzez współpracę z zagranicą w dziedzinie wymiany kulturalnej, dzięki której polscy odbiory mogli zapoznać się z wieloma wartościami humanistycznymi, które stanowią istotę wystawianych spektakli, zarówno autorstwa polskich twórców, jak i artystów zagranicznych.

     

    Budynek Teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie (źródło)

     

    Sztuka dla dzieci

    Repertuar skierowany do najmłodszych do przede wszystkim znane i oparte na klasycznych motywach bajki (takie jak Kopciuszek, Jaś i Małgosia czy Roszpunka), które odświeżone lub uwspółcześnione nadal uczą widzów najważniejszych prawd życiowych. Część przedstawień z powodzeniem wykorzystuje motywy muzyczne, a wszystkie bez wyjątku oprawiają moralizatorstwo w kostium dobrej zabawy. 

     

    edukacja 

    Poza przygotowywaniem i wystawianiem na scenie sztuk i koncertów, do zadań instytucji należy również edukacja dzieci i młodzieży, w tym dbanie o świadomy odbiór treści dramatycznych, jak również organizacja dużych przeglądów, tj. Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez dotyk" oraz Przeglądu Zespołów Teatralnych Szkół Średnich.

    W ramach edukacji teatralnej w Teatrze im. Adama Mickiewicza prezentowane są specjalne prelekcje dla grup zorganizowanych. Grupa zapisująca się na lekcję może również za dodatkową opłatą obejrzeć spektakl. Podczas prelekcji dzieci i młodzież mają szansę dowiedzieć się, jak wygląda proces tworzenia spektaklu teatralnego czy też jak zabrać się do stworzenia scenariusza do sztuki. 

    Przegląd Zespołów Teatralnych Szkół Średnich 

    Projekt skierowany jest do młodzieży uczęszczającej do szkół średnich i zainteresowanej tworzeniem własnej dramaturgii scenicznej. Do konkursu zespoły zgłaszają przygotowane przez siebie przedstawienie o dowolnej tematyce i konwencji. Przyjęte spektakle prezentowane są na deskach teatru i oceniane przez komisję. Konkurs jest szansą dla młodych twórców na zaprezentowanie swojej twórczej wrażliwości, pomysłu, a także na poruszenie wartych rozwagi tematów.