Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Częstochowa
    Aleja Armii Krajowej 13/15
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 9,00
    do 15,00 zł/osoba
    Kategoria: Umysł
    Tel:533 946 576, 34 361 49 18 wewn.
    E-mail:a.dymarek@ajd.czest.pl

    Planetarium w Częstochowie

    Częstochowskie Planetarium przynależy do Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Powstało, by ukazywać wszystkim odwiedzającym jego progi odległe rejony kosmosu wraz z jego tajemnicami, które badać można dzięki zaawansowanym technologicznie sprzętom. Nowoczesny system planetaryjny składa się z projektora i ekranu sferycznego, dzięki któremu Planetarium bywa nazywane częstochowskim Kinem Sferycznym. Na jego ekranie oglądać można wiele otwartych seansów, zaś studenci korzystać mogą z aparatury, by testować własne 3-wymiarowe grafiki.

     

     Pokazy Kina Sferycznego

     W ofercie Planetarium znajduje się wiele różnorodnych pokazów. To, co je wyróżnia to połączenie wiedzy astronomicznej z fabułą. Pokazy nie są tylko suchą dawką wiedzy, lecz sposób ich prezentacji sprawia, że wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu i dać się porwać opowieści. Pierwszy z pokazów opowiada nam o lodowych krainach, czyli obszarach podbiegunowych Ziemi. Jako widzowie seansu poznać możemy lodowe ekosystemy, przekonać się, że nieprzyjazne lodowe rejony zamieszkiwane są przez rozmaite stworzenia. Podążając za narratorem opowieści, udamy się poza Ziemię, by zobaczyć wygląd lodu na innych planetach Układu Słonecznego.

     

    Droga Mleczna - galaktyka, do której należy Układ Słoneczny 

     

     W drugim pokazie towarzyszyć nam będzie dwoje bohaterów, uczniów, wraz z którymi odkryjemy historię teleskopu, przeżyjemy momenty największych odkryć astronomicznych dokonanych przez Galileusza, Newtona czy Hubble'a, a także zobaczymy najnowocześniejsze zdobycze technologii służące odkrywaniu galaktyk. Wyświetlane na ekranie efekty ukażą nam fascynujące zjawiska kosmosu i na długo zostaną w naszej pamięci. Nagraniu towarzyszy wyjątkowa ścieżka dźwiękowa Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

    Trzeci pokaz skupia się cudach wszechświata i zabiera widzów w odległą o miliardy lat podróż do momentu narodzin Wszechświata. W trakcie tej opowieści zobaczyć można jak rodzą się i formułują galaktyki. Niezwykłymi przystankami w wędrówce w czasie będą widoki przepięknych mgławic.

    Kolejny seans to poszukiwanie odpowiedzi na temat Gwiazdy Betlejemskiej. Pokaz ten porównuje biblijną historię o Trzech Królach z innymi zapiskami o ówczesnych zjawiskach astronomicznych i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym był ów fenomen astronomiczny z naukowego punktu widzenia. 

    Innym z seansów, który może zainteresować dociekliwych widzów to 'Znaki na niebie'. Pokaz odpowiada na wiele pytań związanych z gwiazdozbiorami, znakami zodiaku i zmiennością pór roku. Wzbogacona o legendy i podania podróż pozwoli nam z drugiej strony spojrzeć na znaki rysujące się na niebie.  

    Osoby chcące lepiej poznać Układ Słoneczny i jego planety powinny wybrać się na seans pt. 'Tajemnice tekturowej rakiety'. Bohaterami opowieści będzie ciekawe tajemnic kosmosu rodzeństwo. Wraz z nimi zwiedzimy kolejne planety naszego układu, poznamy ich budowę i związane z nimi ciekawostki. Zobaczymy również pas asteroid i granice Układu Słonecznego.