Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Gdzie: Częstochowa
Park im S.Staszica
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 09:00 - 15:30
Śr. 11:00 - 17:30
Czw. 09:00 - 15:30
Pt. 09:00 - 15:30
Sob. 11:00 - 17:00
Niedz. 11:00 - 17:00
Wiek: Wszyscy
Cena: od 0,00
do 12,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:504 757 769
E-mail:muzeum@muzeumczestochowa.pl

Zamknięte

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Ocalenie od zapomnienia, a także przekazywanie zarówno mieszkańcom, jak i turystom w każdym wieku tradycji górniczych regionu częstochowskiego oraz jego dawnej kultury stało się głównym celem postawionym sobie przez Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Cel ten realizowany jest z dużym powodzeniem, a samo muzeum stało się jedyną tego typu instytucją w Polsce.

 

'Dzieje Górnictwa Rud Żelaza' jest stałą wystawą muzeum, która znajduje się w podziemnych korytarzach utworzonych w latach 1974-1976. Ekspozycja obejmuje wyrobiska chodnikowe w obudowie drewnianej i stalowej, komorę pomp, fragment 'ściany' eksploatacyjnej z obudową i wyposażeniem w maszyny i urządzenia, oryginalne maszyny, środki transportu, zestawy narzędzi, lampy górnicze, minerały itp. Zwiedzający może tutaj poznać metody wydobywania rudy żelaza, historię rozwoju górnictwa rudnego w regionie oraz doświadczyć bezpośredniego kontaktu z cennymi zabytkami.

 

Muzeum oferuje również informacje udzielane przez multimedialnego przewodnika, film pt. 'Z dziejów górnictwa rud żelaza' prezentowany w sali ekspozycyjnej, a także lekcje prowadzone przez pracowników Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. Lekcje muzealne są bardzo wartościowym źródłem wiedzy dla uczniów, którzy podczas zajęć poznają odpowiedzi na wiele pytań, np. jak i kiedy powstała ruda żelaza, czy też do czego służył szybowskaz i tachograf.

 

Zapraszamy przez cały rok!

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)