Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • Pod dachem
Gdzie: Częstochowa
Ogrodowa 68
Kiedy:
Pn. - Pt. 08:00 - 15:00
Sob. nieczynne
Niedz. nieczynne
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 5,00
do 10,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:+48 34 324 12 10
E-mail:sekretariat@zapalki.pl

Otwarte

Muzeum Produkcji Zapałek

Większość z nas na co dzień nie zastanawia się nad procesem produkcyjnym, albo historią rzeczy tak małej jak zapałka, jednak Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapałczanego SA znają ją na wylot, a w wyniku chęci podzielenia się tą wiedzą z innymi powstało Muzeum Produkcji Zapałek, które w części nadal jest działającą, produkującą fabryką.

 

Swoją pracę zaczęła ona dokładnie w 1882 roku, mając dzisiaj za sobą ponad 130 lat doświadczenia i będąc jednocześnie najstarszą wytwórnią zapałek w Polsce. Fabryka ma bogatą, wartą poznania historię, z której wyraźnie wynika, że zdecydowanie można podnieść się dwa razy silniejszym po każdym upadku (pożary w 1913 i 1930 roku). Samo muzeum ukształtowane zostało w 2002 roku, stanowiąc, jako jedyne czynne muzeum zapałek w Europie, niezwykle zachęcającą atrakcję turystyczną dla uczniów, studentów, dorosłych i osób starszych.

 

Ekspozycja wystawiona jest na dwóch salach oraz w samym zakładzie produkcyjnym. Podczas zwiedzana zawsze obecny jest przewodnik, a na miejscu można zrobić wyjątkową sesję zdjęciową i zakupić pamiątki w sklepiku. W muzeum jest również możliwość obejrzenia trzyminutowego filmu pt. 'Pożar zapałczarni' z 1913 roku, zobaczenia rzeźby z jednej zapałki, wernisażu filumenistyczny oraz linii technologicznej z lat 20 i 30 XX wieku.

 

 

 

Zapraszamy przez cały rok!

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)