Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Gliwice
  Fredry 6
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 09:00 - 18:00
  Śr. 09:00 - 18:00
  Czw. 09:00 - 18:00
  Pt. 09:00 - 18:00
  Sob. 10:00 - 18:00
  Niedz. 10:00 - 18:00
  Cena: od 0,00
  do 7,00 zł/osoba
  Kategoria: Świat roślin
  Tel:32 231 32 39
  E-mail:palmiarnia@mzuk.pl

  Zamknięte

  Palmiarnia Miejska

  Serdecznie zapraszamy do fascynującego świata roślin i zwierząt z bliskich i odległych zakątków świata! Nasze roślinne i akwarystyczne pawilony kuszą bogactwem gatunków i pozwalają odetchnąć od miejskiego zgiełku i pośpiechu. 

   

  pawilony roślinne

   

  Pawilon roślin użytkowych

  W tym pawilonie mamy możliwość przyjrzenia się roślinom, które człowiek wykorzystuje w swoim życiu i w gospodarce. Goście Palmiarni przez cały rok mogą obserwować cykl wegetacyjny zgromadzonych roślin. Jako że większość gatunków obecnych w pawilonie roślin użytkowych pochodzi ze strefy podzwrotnikowej, panujące w tym miejscu warunki są charakterystyczne dla klimatu subtropikalnego. 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Pawilon tropiku

  Życie roślin w tym pawilonie nie jest uzależnione od zmieniających się pór roku, tzn, że pokazane gatunki nie przechodzą okresów spoczynku. Stworzono tu warunki typowe dla klimatu tropikalnego: temperatura nie spada poniżej 18 st. C, a powietrze cechuje duża wilgotność. Zwiedzający Palmiarnię mają okazję zaobserwować tworzone przez rośliny 'piętra', bardzo charakterystyczne dla deszczowego lasu tropikalnego.  Oprócz roślin, czekają tu na nas egzotyczne gatunki ryb: piranie, sumy afrykańskie i pielęgnice pawiookie.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Pawilon sukulentów

  W tym miejscu odczujemy diametralną zmianę klimatu: powietrze i podłoże są suche, a prezentowane okazy doskonale sobie radzą z gromadzeniem zapasów wody. Ten pawilon to królestwo kaktusów, różniących się wielkością, kształtem i budową. Możemy spotkać tutaj zarówno maleńkie, mierzące nie więcej niż kilkanaście milimetrów litopsy, jak i gigantyczne, mierzące do ośmiu metrów cereusy.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Pawilon historyczny

  Ten pawilon to szczególne miejsce, w którym zamieszkały najbardziej okazałe i najstarsze okazy w Palmiarni. Pracownicy szczególnie dumni są z palm

  z gatunku feniksów kanaryjskich, które liczą ponad 120 lat i goszczą w Gliwicach od 1924r. Goście mają również okazję nacieszyć się widokiem 

  pandanów  i papirusów, mierzących piętnaście metrów aurakarii i innych, równie egzotycznych roślin.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Pawilony akwarystyczne

  Amazonia

  Ten pawilon (największy ze wszystkich zbiorników Palmiarni, o pojemności 60 tysięcy litrów) przybliża gościom fascynującą krainę w Ameryce Południowej. Pozwala choć odrobinę przybliżyć charakter regionu świata zwanego 'zielonymi płucami Ziemi'. Jednocześnie skłania nas do refleksji nad rolą człowieka, którego ekspansywna działalność przyczynia się do niebezpiecznego pomniejszania obszaru zajmowanego przez amazoński las deszczowy.  

   

   

   

   

   

  Tanganika

  Najdłuższe jezioro świata (i, zaraz po Bajkale, najgłębsze) cechuje wysoki endemizm - oznacza to, że większość spośród kilkuset gatunków ryb zamieszkujących Tanganikę jest unikatowa dla tego miejsca i w warunkach naturalnych nie spotkamy ich nigdzie indziej. Zwiedzający Palmiarnię mają okazję przyjrzeć się ekspozycji stanowiącej fragment strefy przybrzeżnej Tanganiki; obserwowanie zbliżonego do naturalnego środowiska wielu gatunków zwierząt i roślin jest naprawdę fascynujące.   

   

   

   

   

   

  Rzeki polskie

  Środowisko polskich rzek, najbliższe gościom Palmiarni spośród wszystkich prezentowanych, kryje olbrzymie gatunkowe bogactwo fauny i flory. Ten pawilon przybliża nam charakter polskich rzek, pozwalając na odkrywanie wielu fascynujących form życia.    

   

   

   

   

   

   

   

  Rzeki Azji południowo-wschodniej

  Ta ekspozycja prezentuje barwne i różnorodne gatunki występujące w wilgotnym i bardzo zielonym regionie świata obejmującym Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Z tego terenu pochodzi większość roślin i wielokolorowych rybek hodowanych w naszych domowych akwariach.  

   

   

   

   

   

   

   

  Jeżeli są Państwo zainteresowani zamówieniem wycieczki po Palmiarni, prosimy o kontakt w godz. 09.00 - 17.00 (nie pracujemy w poniedziałek) pod nr telefonu: 32 231 32 39 lub przez e-mail: palmiarnia.rezerwacje@mzuk.pl (obsługiwany w godzinach otwarcia Palmiarni). 

   

  źródło: www.mzuk.gliwice.pl