Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Gdańsk
  Grunwaldzka 16
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 16,00
  do 30,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 601 628 377, +58 341 94 83
  E-mail:bilety@teatrminiatura.pl

  Miejski Teatr Miniatura

  Gdański teatr bawi i uczy - jest miejscem stworzonym do przeżywania emocji i kształtowania dziecięcej wrażliwości.

   

  O teatrze "Miniatura" słów kilka… 

  Gdański Teatr "Miniatura" od ponad 60 lat zaprasza do siebie dzieci i młodzież, a także dorosłych widzów. "Miniatura" to 250 spektakli w sezonie w Polsce i za granicą i 50 tysięcy widzów rocznie. Pomysłodawcą nazwy i pierwszym reżyserem w teatrze był Ali Bunsch, który sprawował swoją funkcję od 1952 do 1961 roku. Ówcześnie ideą scalającą działalność teatru była polonizacja, dzisiaj motywem przewodnim teatru jest wspólna zabawa w rodzinnym gronie oraz refleksja dla małych i dużych.

   

  Teatr oferuje rozrywkę, edukację i zabawę dla dzieci, w postaci spektakli - także plenerowych, konkursów i warsztatów oraz scenariuszy zabaw, dostępnych za darmo online. Dzieci mogą poznawać teatr zza kulis, współuczestnicząc w produkcji serialu detektywistycznego.

   

   Miniatura pomaga najmłodszym realizować artystyczne marzenia, organizując przesłuchania do spektakli oraz konkursy na scenariusze sztuk teatralnych. Jednym z jej najnowszych przedsięwzięć jest konkurs na sztukę o tematyce demokratycznej. Przewodzi temu idea rozpowszechniania pojęcia i zasad demokracji wśród najmłodszych. 

   

  Repertuar dla dużych i małych 

  W spektaklach realizowanych przez "Miniaturę", literatura piękna i przeplata się z dziełami kinematografii światowej, a bajki i baśnie dla dzieci zyskują nową, odświeżoną formę. 

  Najmłodsze dzieci, najnaje, podczas półgodzinnego przedstawienia 'Afrykańska przygoda' zapraszane są w podróż do Afryki. Dla trochę starszych widzów ciekawą propozycją jest sztuka "Baloniarze", inspirowana twórczością Tima Burtona, reżysera m.in. "Gnijącej panny młodej" czy "Alicji w krainie czarów". To fantastyczna opowieść teatralna o dorastającym chłopcu, który pewnej nocy wyrusza w świat sennej przygody, spotyka podniebne miasteczko otwarte jedynie dla tych, którzy nie boją się marzyć…  Dla cztero- i pięciolatków przygotowano ponadto takie spektakle, jak "Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!" oraz "Bajki robotów". "Jasiek i Małgośka (…)" - wszystkim znana historia - uzupełniona zostaje o wątki współczesne oraz mini-wykład na temat bezpieczeństwa i ostrożności, prowadzony przez pedagoga z gdańskiej Straży Miejskiej. "Bajki robotów" to połączenie opowiadań Stanisława Lema, które przenoszą najmłodszych w niezwykły, futurystyczny świat ze sztuką lalkarską  W spektaklu wykorzystywane są tradycyjne lalki, narzędzia cyfrowe oraz mechatronika. 

  Dla starszych dzieci przygotowano między innymi "Kasieńkę", spektakl poruszający problem tolerancji i i relacji społecznych na postawie historii emigrującej dziewczynki; zaplątana w nieznany jej kontekst kulturowy, musi mierzyć się z rzeczywistością na nowo. "Taśmy gdańskie", dla widzów 13+, podobnie jak "Kasieńka", są próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce pochodzenia. Poruszają trudną problematykę drugiej wojny światowej, widzianej oczami dziecka i nastolatka.  

  Również dorośli pasjonaci teatru znajdą w 'Miniaturze' coś dla siebie - 'U stóp drabiny', to intrygująca sztuka oparta na opowiadaniu Henry'ego Millera, a "Chimery Afanasjewa", inspirowane twórczością Jerzego Afanasjewa, opowiadają osadzoną w realiach wojny historię trzech Pierrotów. Ta sztuka wystawiana jest w Teatrze na Plaży w Sopocie.

   

  zajęcia rozrywkowo-edukacyjne 

  Gdański teatr udostępnia także darmowe materiały i instrukcje prowadzenia zajęć dla dzieci oraz kolorowanki nawiązujące do przedstawień wystawianych na deskach 'Miniatury'. Jedną z propozycji do wydrukowania jest zabawa "Siedem Krasnoludków", polegająca na stworzeniu lalek. W tym celu dzieci wykorzystują przedmioty i rzeczy nadające się do recyklingu. Rozwija to ich kreatywność i świadomość ekologiczną, jednocześnie łącząc wszystko z iście teatralną zabawą. 

  'Miniatura' organizuje także warsztaty teatralne i konkursy, skierowane do dziecięcych i dorosłych odbiorców.