Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Wrocław
  Aleja Dębowa 16
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 15,00
  do 30,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+48 71 337 21 03
  E-mail:pantomima@pantomima.wroc.pl

  Wrocławski Teatr Pantomimy

  Wrocławski Teatr słynie ze swojej unikalności związanej z polską szkołą mimu i wyjątkową postacią Henryka Tomaszewskiego - jego założyciela, reżysera, choreografa i przede wszystkim mima. Niezwykle silna osobowość i artystyczna wizja Tomaszewskiego dały początek wyjątkowemu miejscu, jakim jest Wrocławski Teatr Pantomimy. Teatr realizuje program, w którym ruch wychodzi przed słowo i to właśnie on wywołuje w odbiorcach silne doznania i wrażenia. W teatrze Tomaszewskiego ważna jest praca zespołowa, a wyśmienite kreacje utalentowanych aktorów tworzą rozwinięte psychologicznie postacie. To wyjątkowe podejście i postawienie w centrum uwagi artystycznej ruchu scenicznego sprawia, że Wrocławski Teatr Pantomimy wyróżnia się na tle teatrów całego świata.

   

  Sztuka pantomimy zachwyca zarówno dorosłą, jak i dziecięcą publiczność

   

  Kilka słów o teorii Henryka Tomaszewskiego

  Wizja Tomaszewskiego zapisała się w historii jako 'teatr kulisty', w którego centrum stoi człowiek i jego możliwości twórcze wyrażone przez ruch. Teatr pantomimy za sprawą tej wizji zerwał z tradycją indywidualności i postawił na zespołowość, co było zupełnie nowym zjawiskiem w kulturze światowej. Tomaszewski jako pierwszy w kraju uczył przyszłych mimów, swoich następców. Jego zapał i wyjątkowość sprawiły, że do stworzonego przez niego teatru chętnie przybywali młodzi i zdolni artyści. Inną pasją tego wielkiego człowieka było kolekcjonowanie zabawek.

   

  dla najmłodszych

  Znaczącą część repertuaru Teatru Pantomimy stanowią spektakle dla dorosłej publiczności; wrocławscy aktorzy nie zapomnieli jednak o małych widzach. Najnaje, czyli maluchy od 1. roku życia, zapraszane są na piękną, sceniczną opowieść o uczuciach - spektakl Gdzie jest miłość? opowiada historię Pierrota, wyruszającego na poszukiwania tytułowej miłości (spektakl połączony jest z warsztatami dla dzieci). Dla nieco starszej, ale wciąż dziecięcej publiczności, wrocławski Teatr przygotował pantomimiczne interpretacje Calineczki i Małej Syrenki Hansa Christiana Andersena - Mikrokosmos oraz Hydrokosmos.

   

  Kształćmy następców!

   Wrocławski Teatr Pantomimy podążając za wizją swojego mistrza, pragnie, tak jak i on - kształcić młode umysły i przekazywać swoją pasję. Teatr prowadzi wyśmienicie sprawdzające się zajęcia edukacyjne. Jednym z nich, skierowanym do uczniów szkół i nauczycieli, jest 'Pierwszy Dzwonek - lekcje teatralne'. Zajęcia te to połączenie teorii z praktyką, czyli warsztatami scenicznymi. Dzieci biorące w nich udział uzupełnią swoją wiedzę z języka polskiego, wychowania fizycznego, plastyki i muzyki. Aktorzy prowadzący zajęcia uczą swoich słuchaczy technik pantomimy, budowania roli, tajników warsztatu mima i tego, jak można 'mówić' nie używając słów.

  Inną inicjatywą edukacyjną jest Teatralny Plac Zabaw, czyli kolejne warsztaty ruchowo-teatralne, tym razem przeznaczone dla najmłodszych (dzieci w wieku od 3 do 6 lat). W zajęciach tych dzieci uczestniczą z rodzicami, uczą się jak przezwyciężyć nieśmiałość, rozwijają swoją pamięć ruchową i wyobraźnię. Wszystko to osiągają poprzez ćwiczenia pantomimiczne i zabawy ruchowe.

  Nieco starszą młodzież, a zatem osoby, które ukończyły już 18 rok życia, Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do uczestnictwa w zajęciach Grupy Otwartej. Grupa spotyka się dwa razy w tygodniu, a ich spotkania to poszukiwania inspiracji artystycznych i bodźców, które to mają sprawić, że uczestnicy zajęć będą mogli coraz lepiej odnajdywać się w dziedzinie ruchu i pantomimy. Zajęcia prowadzone są przez różnych aktorów, z których każdy przedstawia swój autorski program spotkań.