Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • Płatność kartą
  • WC
  • Pod dachem
  • Jedzenie / picie
  • Wypożyczalnia sprzętu i akcesoriów
  • Szatnia
Gdzie: Katowice
Rynek 10
Kiedy: Godziny do ustalenia
Cena: do uzgodnienia
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:32 259 93 60
E-mail:kasa@teatrslaski.art.pl

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego z siedzibą na katowickim Rynku jest największym teatrem w województwie śląskim. Do chwili obecnej zaprosił widzów na ponad 1000 premier, pośród których znajdują się wybitne dzieła klasyczne polskie i światowe, współczesne dramaty polskie i zagraniczne; swoje miejsce w repertuarze znalazły też dramaty napisane w śląskiej gwarze.

 

W myśl interdyscyplinarnego dorobku artystycznego swojego patrona Stanisława Wyspiańskiego, Teatr Śląski wychodzi poza ramy działalności typowo dramatycznej, organizując spotkania i widowiska artystyczne z pogranicza wielu gatunków sztuki. Od wielu lat w Galerii Foyer prezentowane są dzieła uznanych twórców rodzimych i zagranicznych (m.in. Jerzego Dudy-Gracza, Henryka Wańka, Güntera Grassa, Adama Myjaka, Edwarda Dwurnika, Tomiyuki Sakuty), a    teatralna scena otwarta jest również dla artystów niezwiązanych z teatralną rzeczywistością.

 

 

Zespół Teatru przygotowuje ok. 30 spektakli miesięcznie i przedstawia je na 4 scenach: Dużej Scenie, Scenie Kameralnej, Scenie w Malarni i Scenie w Galerii. Co ciekawe, Scena w Galerii TU I TERAZ zajmuje przestrzeń na ostatnim piętrze galerii handlowej, wykorzystując to miejsce do spotkań z ludźmi za pośrednictwem spektakli, dyskusji, warsztatów i spotkań. 

 

    

 

Ponad stuletnia działalność Teatru zaowocowała współpracą z wieloma znakomitościami artystycznego świata. Wśród reżyserów, kompozytorów i scenarzystów znaleźli się Tadeusz Kantor, Kazimierz Kutz, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Maciej Wojtyszko, Józef Szajna, Franciszek Starowieyski, Barbara Ptak, Wiesław Lange, Jerzy Jarocki i Jerzy Moskal. 

Katowicka scena gościła aktorskich mistrzów: Tadeusza Łomnickiego, Gustawa Holoubka (dyrektora artystycznego w latach 1954-56), Bolesława Mierzejewskiego, Ignacego Gogolewskiego (dyrektora w latach 1971-1974), Ewę Lassek i Tadeusza Kalinowskiego. Na deskach Teatru Śląskiego debiutowali Marek Kondrat, Ewa Dałkowska i Krzysztof Kolberger.

Nie sposób też nie wspomnieć o uznanych reżyserach pełniących obowiązki dyrektora: Jerzego Zegalskiego, Bogdana Toszy, Henryka Baranowskiego, Tadeusza Bradeckiego czy Roberta Talarczyka (obecnego dyrektora Teatru Śląskiego).