Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Łódź
    Legionów 21
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 1,00
    do 75,00 zł/osoba
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:42 633 50 36
    E-mail:bilety@powszechny.pl

    Teatr Powszechny w Łodzi

    Teatr Powszechny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych łódzkich teatrów. Jego historia sięga 1945 roku. Pierwszym wystawionym dziełem był utwór "Partyzanci" Wsiewołoda Iwanowa w reżyserii Kazimierza Wilmanowskiego. Przez długi okres działalności na deskach teatru wystawiono wybitne dzieła zaliczające się do kanonu polskiej literatury. W tym miejscu należy wymienić takie tytuły jak: 'Śluby Panieńskie' Fredry', 'Moralność Pani Dulskiej' Zapolskiej, 'Szewcy' Witkacego. Obecnym dyrektorem - nieprzerwanie od 1995 roku - jest Ewa Pilawska. Podczas sprawowania urzędu przez obecną dyrektor, teatr przeszedł wiele pozytywnych zmian. Została wybudowana Mała Scena, zmienił się repertuar, co sprawiło, że teatr zyskał wyrazistość artystyczną. 

     

    Szalone nożyczki, jeden z najchętniej oglądanych spektakli Teatru Powszechnego

     

    spektakle

    Repertuar Teatru Powszechnego jest przede wszystkim adresowany do dorosłych widzów. Numerem jeden w repertuarze jest nieprzerwanie od wielu lat spektakl 'Szalone nożyczki'.  Fakt, że sztuka plasuje się na tak wysokiej pozycji, to niewątpliwie zasługa włączenia widzów do aktywnego udziału w sztuce. Widownia zostaje uwikłana w dochodzenie dotyczące morderstwa, ale również przesądza o ostatecznym wyniku śledztwa. Kolejną ciekawą pozycją w repertuarze jest spektakl pod tytułem  'Tango Łódź', napisany przez Radosława Paczochę specjalnie dla Teatru Powszechnego. To opowieść pozwalająca zrozumieć 'ducha' Łodzi. Sztuka opowiada o dziejach miasta, uwzględniając historię łódzkich włókniarek. Poza tym repertuar zawiera inscenizację utworów zagranicznych pisarzy. Znajdziemy w nim zarówno sztuki, które dostarczą nam dawki solidnego humoru, ale również dramaty psychologiczne, które skłonią nas do refleksji nad życiem. 

     

    dla dzieci

    W szerokiej ofercie Teatru nie mogłoby zabraknąć również oferty dla najmłodszych. Pierwszą propozycją są lekcje teatralne, które pozwalają poznać historię teatru od starożytności do czasów współczesnych. Walory edukacyjne zawiera również specjalny cykl warsztatów i spektakli teatralnych. Porusza tematy trudne, ale przedstawione w sposób przystępny dla młodego widza, tak, że pomagają w kształtowaniu jego wrażliwość i ułatwiają poszukiwanie własnej tożsamości.

    Kolejny projekt to 'Stopklatka-tylko nie mów, że nie wiedziałeś', czyli spotkanie i warsztat aktorski w jednym. Prowadzącym jest aktor Teatru Powszechnego oraz psycholog Arkadiusz Wójcik. Spektakl opowiada o losach młodego człowieka - główna postać to bohater uniwersalny, którym może być każdy z nas. Uczestnicy wspólne poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji dnia codziennego z którymi próbuje zmierzyć się bohater. Warsztat obejmuje ćwiczenia aktorskie, które pomagają wyrazić emocje oraz kształtować umiejętność pracy w grupie. 

     

    Mój tata chce latać jak ptak, fot. Kasia Chmura

     

    inicjatywy teatru

    Teatr Powszechny jest również pomysłodawcą wielu inicjatyw społecznych. Ciekawym pomysłem propagowania kultury wysokiej są spektakle dla bezrobotnych w cenie jednego złotego oraz dla seniorów w cenie dziesięciu złotych. W 2005 roku, dyrektor teatru wpadła na pomysł poszerzenia repertuaru o spektakle grane z myślą o osobach słabo widzących i niewidomych. Warto dodać, że w chwili obecnej jest to jedyny tego typu projekt w Polsce, spektakle są reżyserowane głównie dźwiękiem z elementami czytania didaskaliów. Ponadto sztukom towarzyszą prezentacje napisane alfabetem Braille'a.

     W Teatrze nie zabrakło też propozycji dla miłośników ruchu i zdrowego stylu życia - Powszechny oferuje zajęcia jogi