Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Zielona Góra
  gen. J. Dąbrowskiego 14
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 5,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:+48 660 481 635
  E-mail:cp@centrumnaukikeplera.p

  Planetarium Wenus

  Planetarium Wenus to wyjątkowe miejsce na planie Zielonej Góry, niegdyś będące zwykłym kinem. Planetarium oferuje zwiedzającym wiele atrakcji, które przybliżają ich do tej niewielkiej jeszcze cząstki wiedzy, jaką odkrył współczesny świat, a która w obliczu ogromu tajemnic wszechświata jest - jak mawiał Einstein - prymitywna, lecz najcenniejsza. Zielonogórskie planetarium wraz z Centrum Przyrodniczym wchodzi w skład Centrum Nauki Keplera.

  Główną atrakcją Planetarium są pokazy cyfrowe filmów w technologii 2 i 3D, możliwe dzięki olbrzymiej, 10-metrowej kopule. W gmachu, w którym mieści się planetarium, odbywają się liczne spotkania oraz wystawy popularnonaukowe.

   

  Zaćmienie słońca - niezwykłe zjawisko astronomiczne

   

  Sala planetaryjna 

  Warto śledzić repertuar filmowy Planetarium i pojawiające się w nim 30-40 minutowe seanse, opowiadające o naturze wszechświata i ziemi, a także o wypełniających kosmos gwiazdach, mgławicach i ciemnej materii. Poza nagranymi seansami pokazywane są tu także żywe pokazy gwieździstego nieba i zachodzących na nim zjawisk z perspektywy dowolnego miejsca na Ziemi lub kosmosu. Sala planetaryjna, w której zasiadają widzowie, jest unikatowym miejscem. Jeden pokaz może pomieści 93 odbiorców, którzy zasiadają w fotelach pod ruchomą, trzytonową kopułą. Obraz wyświetlany widzom składa się aż z 16 milionów pikseli. O wyjątkowości kopuły świadczy także możliwość zmiany kąta jej nachylania w stosunku do widowni - jedynie trzy miejsca na świecie znajdują się planetaria mogące pochwalić się taką sztuczką. Nowoczesne możliwości audiowizualne gwarantują niezapomniane przeżycie pokazu. 

   

  Inne propozycje popularnonaukowe 

  Filmy to nie jedyna atrakcja zielonogórskiej instytucji. Odwiedzając Planetarium Wenus, mamy możliwość podziwiać bogatą wystawę meteorytów, na której zgromadzono i opracowano ponad 100 okazów spadających gwiazd. Meteoryty pochodzą z różnych zakątków Układu Słonecznego. Dzięki wyświetlanej prezentacji możemy zrozumieć proces powstawania tych kamieni, czyli niedużych odłamków skalnych wpadających do atmosfery ziemskiej, które poznać możemy już jako ciemne, obtopione kamienie. Dodatkową niespodzianką wystawy są dwa eksponaty pozaziemskich kamieni, których możemy dotknąć, a także samemu sprawdzić, czy przyciągają magnesy. 

   

  Zainteresowani zjawiskami optycznymi powinni odwiedzić działającą tu Jaskinię Światła, czyli podziemne laboratorium, w którym zobaczyć można wiele ciekawych stanowisk, m. in. stanowisko do rozszczepiania światła białego i zestaw demonstracyjny optyki falowej. 

  Jako mieszkańcy Ziemi powinniśmy czuć się zobowiązani do zdobywania wiedzy na temat układu, który zamieszkujemy. Umożliwia nam to Ekspozycja Układu Słonecznego. Odwiedzając tę wystawę, poznamy kolejno planety tworzące nasz układ, a także ziemski Księżyc. Ekspozycja opowiada również o odkryciach słynnego astronoma - Johannesa Keplera.