Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Warszawa
  Elektoralna 12
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Domy Kultury i biblioteki
  Tel:22 586 42 00
  E-mail:mik@mik.waw.pl

  Mazowiecki Instytut Kultury

  To niezwykłe miejsce, gdzie przestrzeń kultury nie podlega żadnym ograniczeniom, a wręcz przeciwnie - jest badana, udostępniana i rozpowszechniana szerokiemu gronu mazowieckich odbiorców, w tym dzieci. Mazowiecki Instytut Kultury przyczynia się do powstawania licznych projektów w niemal wszystkich dziedzinach sztuki. Jako instytucja artystyczna, MIK włącza się organizację wielu przedsięwzięć o charakterze kulturotwórczym, m. in. kursów, koncertów, wystaw. W siedzibie instytucji, pięknym neorenesansowym budynku, działają stałe galerie sztuki oraz grupy o charakterze edukacyjnym. 

   

  Kultura dla każdego i od małego!

  Mazowiecki Instytut Kultury krzewi wartości artystyczne pośród różnych grup społecznych, nie wykluczając osób starszych i niepełnosprawnych. Z myślą o tych ostatnich prowadzi zajęcia teatralne z wykorzystaniem choreoterapii, czyli leczenia za pomocą tańca i ruchu w rytm muzyki. Instytucja ta prowadzi również ciekawe stałe projekty dla dzieci i to nie tylko w stolicy. Ich promocja kultury dociera również do niedużych wsi i miasteczek na terenie województwa mazowieckiego.

                             Zajęcia plastyczne dla dzieci

  Jedną z takich inicjatyw jest projekt animacyjno-edukacyjny pod nazwą "Malowane Lato". We współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury, podczas wakacji prowadzone są warsztaty plastyczne w grupach do 20 osób. Uczestnicy mają szansę zaprezentować swoje zdolności artystyczne i poznać, poza tradycyjnymi technikami, również te niestandardowe. Prace najlepszych wędrują na wystawę w Instytucie, a ich twórcy mają szansę na nagrody rzeczowe przyznawane przez komisję. 

   

  Nieco innym projektem są "Spotkania z Rękodziełem Ludowym". Jest to oferta warsztatów dla szkół i przedszkoli, która ma na celu promowanie rękodzieł lokalnych artystów oraz podtrzymywanie tradycji powstawania lokalnych ozdób. Dzieci pod kierownictwem lokalnych artystów uczą się wykonywać niezwykłe ozdoby, powiązane z dwoma niezwykle ważnymi świętami w naszej kulturze: Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki wiedzy artystów i zaangażowaniu dzieci, na warsztatach powstają przepiękne ozdoby, jak choćby kolorowe palmy i zjawiskowe pisanki w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy oraz magiczne ozdoby choinkowe wykonywane z różnych materiałów (słomy, gliny, opłatka) związane z Bożym Narodzeniem. 

  Instytut dba również o popularyzowanie literatury wśród najmłodszych, w tym poezji. Przejawem tego jest coroczny konkurs recytatorski pod nazwą "Warszawska Syrenka". O jego zasięgu i randze świadczą liczby - do eliminacji podchodzi rocznie kilka tysięcy dzieci, zaś w finale liczba uczestników wynosi co najmniej 200 osób. 

   

  Dla zdolnych, bez barier 

                        Chłopiec grający na pianinie

   

  Mazowiecki Instytut Kultury włącza się również w projekty mające na celu wyłonienie młodych talentów i umożliwienie im rozwinięcia skrzydeł. Wspiera młodych wirtuozów i stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz zachęca do rozwoju amatorskie teatry dziecięce w ramach Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Instytucja prowadzi także internetowy sklep, oferujący bogaty wybór publikacji o ziemi mazowieckiej.