Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Opole
  Spacerowa 10
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 09:00 - 16:00
  Sob.08:00 - 16:00
  Niedz. 08:00 - 16:00
  Cena: od 0,00
  do 18,00 zł/osoba
  Kategoria: Świat zwierząt
  Tel:+48 77 4564267, 4542858
  E-mail:zoo@zoo.opole.pl

  Otwarte

  Zoo w Opolu

  Ogród zoologczny w Opolu powstał w latach 30-tych XX wieku na wyspie Bolko.  Już wtedy cieszył się ogromną popularnością, czego wynikiem było udostępnienie ogrodu publiczności. To działanie umożliwiło pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem miejsca. Podczas II Wojny Światowej zwierzęta wywieziono do Niemiec, a obiekt został doszczętnie zniszczony. ZOO wznowiło działalność dopiero w 1953 roku. Ogromnym osiągnięciem okazał się pierwszy w skali kraju przychówek niedźwiedzi himalajskich i gatunku torbacza, walabii Benetta. W 1980 roku zwiększono powierzchnię ZOO do 19 hektarów. W 1997 roku ogrodowi zoologicznemu groziła likwidacja, co było skutkiem powodzi stulecia, która nawiedziła wtedy Opole. ZOO zostało odnowione po raz trzeci w 1998 roku. Do ogrodu sprowadzono nowe gatunki zwierząt takie jak: pandy rude, mrówkojady oraz różne gatunki małp i małpiatek. Po 2002 roku powstały też żyrafiarnia, wybieg goryli i basen z uchatkami kalifornijskimi. ZOO w Opolu jako jedyne w Polsce posiada uchatki kalifornijskie.

   

  Mrówkojady należą do egzotycznej rodziny zwierząt w opolskim zoo

   

  W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu można znaleźć między innymi takie gatunki jak:

  • SSAKI - leniwiec dwupalczasty, różne gatunki lemurów, mrówkojad olbrzymi, siamang, gibbon białoręki, kapibara, goryl nizinny, gepard, serwal, jaguar, alpaka, lama, łoś, żyrafy. 
  • PTAKI - struś, emu, nandu szare, ibisy purpurowe i grzywiaste, liczne gatunki kaczek, puchacz, uszatka, papuga ara, sowa jarzębiata.
  • GADY - żółw marokański, żółw grecki, kameleon lamparci, scynk ognisty.
  • PŁAZY - traszka japońska, traszka cesarska, salamandra chińska, drzewopłaz plamisty, żaba gigant. 
  • BEZKRĘGOWCE - ślimak afrykański, rak marmurowy, skorpion cesarski, tarantula niebieskozielona, modliszka, szarańcza wędrowna.

  W Zoo można codziennie podejrzeć karmienie pelikanów i innych zwierząt 

   

  Oprócz podziwiania poszczególnych gatunków zwierząt, na najmłodszych czekają również inne atrakcje. Dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat jest dostępny mini park liniowy Zoolandia. Trasa jest urozmaicona wieloma przeszkodami, które są osłonięte siatką asekuracyjną, więc zabawa jest w stu procentach bezpieczna. Okazję do bliższego kontaktu ze zwierzętami stwarza Mini ZOO. Dzieci mogą tu pogłaskać, nakarmić i dotykać wybrane zwierzątka. Ogród zoologiczny w Opolu to również miejsce edukacji przyrodniczej. Odbywają się tu zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych, liceów, a nawet grup studenckich! Warto też dodać, że puchacze opolskie biorą udział w programie reintrodukcji w Wolińskim Parku Narodowym. ZOO w Opolu uczestniczy w programie mającym na celu przywrócenie populacji susła moręgowanego w Polsce.