Ocena: 0.00 / 5
Gdzie: | Opole Wrocławska 174 |
---|---|
Kiedy: | Godziny do ustalenia |
Cena: | od 0,00 do 10,00 zł/osoba |
Kategoria: | Muzea, zamki i pałace |
Tel: | 77 457 23 49 |
E-mail: | sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl |
Muzeum Wsi Opolskiej to plenerowa ekspozycja dawnej wiejskiej architektury. Obiekty muzealne usytuowane na świeżym powietrzu wyróżniają się na tle województwa opolskiego. To jedyne tego typu muzeum na Opolszczyźnie, a także jedno z czterech tego rodzaju ekspozycji w historycznych granicach Śląska. Poza wystawą w ofercie muzealnej instytucji znajdują się liczne imprezy plenerowe, wystawy, warsztaty i pokazy. Wspólnym celem wszystkich przedsięwzięć jest promowanie kultury ludowej, które zostało dostrzeżone i wyróżnione Nagrodą Honorową im. Oskara Kolberga.
W trwającym od kwietnia do połowy października sezonie turyści zwiedzać mogą ekspozycję stałą i towarzyszące jej wystawy czasowe. Ekspozycja stała zajmuje obszar aż 10 hektarów, na których ulokowanych zostało 9 zagród, czyli aż 24 obiekty. Przy niektórych z nich natrafimy na opiekuna danego obiektu, który opowie nam historię 'swojego' eksponatu.
Muzeum chroni i promuje odchodzącą w zapomnienie kulturę ludową opolskiej wsi. Tworzące ekspozycję obiekty z regionu oleskiego i opolskiego prezentują zwiedzającym w większości zrębową konstrukcję ścian. Natomiast konstrukcję słupowo-ryglową obserwować możemy na przykładzie dodatkowej zagrody z regionu nyskiego. Poza eksponatami zobaczymy tu kościół, szkołę i karczmę, a także dopełniające całości ekspozycji kapliczki, wiatraki i kompozycje drzew i krzewów. W zagrodach podziwiać można ogródki warzywne i kwiatowe, zaś na polach uprawiane są dawne rośliny, np. pasternak, proso i gryka. Spacerując pośród dróżek i ścieżek wytyczonych pomiędzy obiektami, możemy poczuć się jak na dawnej wsi; głównymi wyznacznikami ekspozycji muzealnej są autentyczność i naturalność przedstawianych tu obiektów. Na pamiątkę spaceru po wsi nabyć można wyroby sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Turyści chcący odpocząć w plenerze opolskiej wsi, mogą wypożyczyć koce i parasole w recepcji Muzeum.
Dodatkowo Muzeum prowadzi szereg przedsięwzięć związanych z edukacją i zajęciami ponadprogramowymi. Wśród nich znajdują się lekcje muzealne i warsztaty. Lekcje muzealne przeznaczone są dla grup szkolnych i wychowanków przedszkola. Ich zadaniem jest przybliżenie dzieciom dawnej i współczesnej kultury ludowej. Tematy są liczne, przykładowo uczestnicy lekcji mogą poznać sekrety śląskiej kuchni lub dowiedzieć się więcej o najstarszych rzemiosłach rękodzielniczych, np. garncarstwie. Każdy dorosły zainteresowany rzemiosłem i rękodzielnictwem ludowym, może wziąć udział w warsztatach, których zwieńczeniem jest wytworzenie własnych wyrobów, np. ozdobionych jaj lub plecionek. Ponadto Muzeum jest organizatorem wielu ciekawych i cyklicznych imprez plenerowych popularyzujących zagadnienia kultury ludowej. Najciekawszymi z nich są Jarmark Wielkanocny i Święto Plonów, znane także jako Targi Miodów.
Spółdzielczy Dom Kultury '9'
Miejsce, w którym można rozwinąć swoje zainteresowania, uzdolnienia i
MYDLINKA
Kreatywne warsztaty dla dzieci
Opolski Teatr Lalki i Aktora
Słynny teatr dla dzieci zaprasza!
Zoo w Opolu
Z nami bliżej natury :)
Klub Arytmetyki Mentalnej Indigo Mental
Zajęcia z arytmetyki mentalnej | Szybkie liczenie. Szybkie czytanie. Szybkie
Bawialnia Ninja Planet Czeladź
KOSMICZNIE dobra zabawa w Ninja Planet!
Zespoły Taneczne Plejada - taniec dla dzieci
Taniec dla dzieci Wrocław w Plejada
Fabryka Relacji - Strefa Rozwoju i Terapii
Psychoterapia dla dzieci i młodzieży
Hipoterapia Słoneczny Stok
Hipoterapia
Pierogi & More Cooking Class
Włoskie makarony - Warsztat kulinarny
Korepetycje u Huberta
Profesjonalne podejście do każdego dziecka.
Kuderek Niespodzianek - Warsztaty i Animacje Dla Dzieci
Kuferek Niespodzianek - Warsztaty i Animacje Dla Dzieci