Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Opole
    Wrocławska 174
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 10,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:77 457 23 49
    E-mail: sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl

    Muzeum Wsi Opolskiej

    Muzeum Wsi Opolskiej to plenerowa ekspozycja dawnej wiejskiej architektury. Obiekty muzealne usytuowane na świeżym powietrzu wyróżniają się na tle województwa opolskiego. To jedyne tego typu muzeum na Opolszczyźnie, a także jedno z czterech tego rodzaju ekspozycji w historycznych granicach Śląska. Poza wystawą w ofercie muzealnej instytucji znajdują się liczne imprezy plenerowe, wystawy, warsztaty i pokazy. Wspólnym celem wszystkich przedsięwzięć jest promowanie kultury ludowej, które zostało dostrzeżone i wyróżnione Nagrodą Honorową im. Oskara Kolberga. 

    W trwającym od kwietnia do połowy października sezonie turyści zwiedzać mogą ekspozycję stałą i towarzyszące jej wystawy czasowe. Ekspozycja stała zajmuje obszar aż 10 hektarów, na których ulokowanych zostało 9 zagród, czyli aż 24 obiekty. Przy niektórych z nich natrafimy na opiekuna danego obiektu, który opowie nam historię 'swojego' eksponatu. 

     

    Muzeum Wsi Opolskiej (źródło zdjęcia)

     

    Kultura ludowa pod lupą

    Muzeum chroni i promuje odchodzącą w zapomnienie kulturę ludową opolskiej wsi. Tworzące ekspozycję obiekty z regionu oleskiego i opolskiego prezentują zwiedzającym w większości zrębową konstrukcję ścian. Natomiast konstrukcję słupowo-ryglową obserwować możemy na przykładzie dodatkowej zagrody z regionu nyskiego. Poza eksponatami zobaczymy tu kościół, szkołę i karczmę, a także dopełniające całości ekspozycji kapliczki, wiatraki i kompozycje drzew i krzewów. W zagrodach podziwiać można ogródki warzywne i kwiatowe, zaś na polach uprawiane są dawne rośliny, np. pasternak, proso i gryka. Spacerując pośród dróżek i ścieżek wytyczonych pomiędzy obiektami, możemy poczuć się jak na dawnej wsi; głównymi wyznacznikami ekspozycji muzealnej są autentyczność i naturalność przedstawianych tu obiektów. Na pamiątkę spaceru po wsi nabyć można wyroby sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Turyści chcący odpocząć w plenerze opolskiej wsi, mogą wypożyczyć koce i parasole w recepcji Muzeum. 

     

    Działalność edukacyjna 

    Dodatkowo Muzeum prowadzi szereg przedsięwzięć związanych z edukacją i zajęciami ponadprogramowymi. Wśród nich znajdują się lekcje muzealne i warsztaty. Lekcje muzealne przeznaczone są dla grup szkolnych i wychowanków przedszkola. Ich zadaniem jest przybliżenie dzieciom dawnej i współczesnej kultury ludowej. Tematy są liczne, przykładowo uczestnicy lekcji mogą poznać sekrety śląskiej kuchni lub dowiedzieć się więcej o najstarszych rzemiosłach rękodzielniczych, np. garncarstwie. Każdy dorosły zainteresowany rzemiosłem i rękodzielnictwem ludowym, może wziąć udział w warsztatach, których zwieńczeniem jest wytworzenie własnych wyrobów, np. ozdobionych jaj lub plecionek. Ponadto Muzeum jest organizatorem wielu ciekawych i cyklicznych imprez plenerowych popularyzujących zagadnienia kultury ludowej. Najciekawszymi z nich są Jarmark Wielkanocny Święto Plonów, znane także jako Targi Miodów.