Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Opole
    Augustyna Kośnego 2a
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:+48 77/ 454 23 36; 407 90 50
    E-mail:kasa@teatrlalki.opole.pl

    Opolski Teatr Lalki i Aktora

    Teatr często wydaje się miejscem zbyt poważnym dla kilkuletniego widza. Nic bardziej mylnego! Istnieje specjalna kategoria teatrów stworzona właśnie dla najmłodszych - są to teatry lalkowe. Znakomitą instytucją tego typu jest Opolski Teatr Lalki i Aktora. Dzieci mogą tam oglądać spektakle z udziałem kukiełek i aktorów - marionetki nadają przedstawieniu osobliwy i niepowtarzalny klimat, wprowadzając dzieci w magiczny świat teatralnych opowieści. 

     

    Czym jest teatr lalek?

    Jak sama nazwa wskazuje, głównymi bohaterami przedstawień są lalki. Ta tak zwana lalka teatralna jest uaktywniana przez aktora-lalkarza, który  występuje z kukiełką na scenie lub pozostaje ukryty za parawanem. Istnieje kilka rodzajów lalek: jawajka, marionetka, kukiełka czy pacynka. Ten rodzaj teatru miał swoje początki już w starożytności i łączony był z obrzędami religijnymi. Z kolei w Polsce teatr lalek pojawił się w XV wieku i związany był z kolędowaniem, głównie w formie "chodzenia z szopką".

     

    Wizyta w teatrze lalek jest wspaniałym sposobem na wydobycie dziecięcych emocji 

     

    Kilka faktów o Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

    Jest to jeden z najstarszych teatrów z udziałem kukiełek w Polsce - powstał w 1937 roku. Na przestrzeni lat budował swoją pozycję w świecie teatrów dla dzieci, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych teatrów lalkowych w Polsce. Opolskie spektakle zdobywają liczne nagrody na imprezach teatralnych, zyskując wielu fanów w kraju i za granicą.  Od początku lat 60. XX wieku odbywa się tutaj Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek. To cieszące się dużą popularnością wydarzenie artystyczne przyciąga amatorów teatru barwnymi przedstawieniami, popularyzuje wiedzę o sztuce lalkarstwa i umożliwia spotkanie fascynujących artystów. Spektakle wystawiane przez Opolski Teatr Lalki i Aktora nie są tylko zabawnymi historyjkami dla najmłodszych - twórcy poruszają w intrygujący i przystępny dla najmłodszych widzów ważne zagadnienia, dostarczając rodzicom wielu wartościowych tematów do rodzinnych rozmów. 

     

    spektakle dla dużych i małych

    Bogaty repertuar teatru pozwala znaleźć odpowiednią propozycję zarówno dla przedszkolaków, jaki i dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla najmłodszych teatr przygotował m.in. 'Idziemy po skarb', spektakl o poszukiwaniu szczęścia przez rozbrajających bohaterów opowiadań Janosha, Misia i Tygryska, a także przedstawienie 'Kolorowi Ludzie', poruszające w czytelny dla maluchów sposób egzystencjalne, życiowe pytania. 

    Troszkę starsi widzowie zapraszani są m.in. na spektakl 'Mała mysz i słoń do pary', mówiący o potędze przyjaźni i wynikających z niej wartości. Ciekawymi pozycjami w repertuarze są także "Na Arce o ósmej", uroczy i przezabawny spektakl, który w metaforyczny sposób skłania widzów do refleksji nad sensem życia oraz przedstawienie 'Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić', którego scenariusz powstał na podstawie niezliczonych opowieści dzieci z całego świata o ich własnych snach.  

    W ofercie opolskiego teatru nie zabrakło również adaptacji klasyki literatury - znajdziemy tu dynamicznych i walecznych, a zarazem komicznych 'Trzech Muszkieterów' lub wzruszające 'Brzydkie Kaczątko'.  

    Dla młodzieży i dorosłych, doskonałą okazją do odwiedzin w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora jest m.in. mocno sugestywny spektakl 'Śmierć przyjeżdża w środę', zrealizowany we współpracy z Teatrem im. Jana Kochanowskiego lub też molierowskie, pełne dosadnego humoru, 'Szelmostwa Skapena'.

     

    Zajęcia edukacyjne w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

    Teatr realizuje wiele projektów edukacyjnych, które mają na celu przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z teatrem i sztuką. Pociechy mogą wziąć udział w lekcjach teatralnych prowadzonych przez aktorów Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. "Bajkowe Kulisy", "Dykcja - sprawnie i poprawnie", "Narodziny lalki" czy "Teatr cieni", to tylko niektóre z proponowanych tematów.

    Interesującym projektem jest "Teatr. Poczuj to!", który odwołuje się do pedagogiki teatru, czyli działu edukacji związanej z teatrem. Ten projekt zakłada cykl spotkań i warsztatów, przybliżających ideę teatru jako miejsca narodzin szczególnej relacji między aktorami na scenie a widzami.

    Teatr zaprasza również na warsztaty teatralne "Za kurtyną", czyli cykl czterech spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat oraz 10-13 lat. Ta propozycja może być szczególnie ciekawa dla nieśmiałych lub stroniących od popularności dzieci - zajęcia pomagają zrozumieć siebie, pokonać tremę i nieśmiałość, która bywa niemałą przeszkodą w porozumiewaniu się z innymi.